הותר לפרסום: מעבדה לאיתור מנהרות

צה"ל התיר לפרסום היום (ראשון) כי הוקמה מעבדה טכנולוגית לגילוי ואיתור מנהרות באוגדת עזה לפני שנתיים כחלק מהמאמץ לסיכולן.

המעבדה הגיעה להישגים שונים בהם איתורן וסיכולן של חמש מנהרות טרור בחודשים האחרונים.

כחלק מהמאמץ לאיתור וסיכול מנהרות הטרור ברצועת עזה, הוקמה לפני כשנתיים באוגדת עזה מעבדה טכנולוגית לגילוי ואיתור מנהרות. המעבדה נמצאת תחת פיקודו של סרן ב׳, מהנדס חשמל וכימיה בהכשרתו, ותחתיו פועלים טובי המוחות במגוון תחומים טכנולוגיים ומחקריים, ביניהם אנשי החטיבה הטכנולוגית ליבשה, פיזיקאים, מהנדסים, אנשי מודיעין וגיאולוגים.

מצה"ל נמסר שאיתור וסיכול המנהרות מורכב ממספר מאמצים משולבים המשלימים זה את זה - טכנולוגיים, מודיעיניים ומבצעיים. המעבדה היא הזרוע הטכנולוגית לגילוי המנהרות והיא משתמשת במחקר קרקע חדשני הכולל סריקת תאי שטח ופענוחם.

המעבדה היא הזרוע הטכנולוגית לגילוי המנהרות והיא משתמשת במחקר קרקע חדשני הכולל סריקת תאי שטח ופענוחם. המעבדה פועלת במקביל גם לשיפור טכנולוגיות קיימות וחותרת לפיתוח טכניקות גילוי חדשות לאיתור ומיפוי, התואמות את האתגר הספציפי של מנהרות טרור בתוואים שונים.

המעבדה פועלת במקביל גם לשיפור טכנולוגיות קיימות וחותרת לפיתוח טכניקות גילוי חדשות לאיתור ומיפוי, התואמות את האתגר הספציפי של מנהרות טרור בתוואים שונים. אנשי המעבדה עובדים בשיתוף פעולה הדוק עם אנשי המודיעין ועם כוחות ההנדסה ויחידות נוספות בשטח מאיתור המנהרה, דרך חקירתה ולמידתה ועד לסיכולה.

היכולות האנושיות החוברות ליכולת המשלבת עשייה טכנולוגית-מודיעינית ומבצעית הביאו ליצירת פעולה מוגברת המניבה תוצאות בקצב מהיר.

בזכות שילוב היכולות של כוחות ההנדסה, המודיעין והחזית הטכנולוגית, המעבדה הגיעה להישגים מוכחים, הכוללים את איתורן וסיכולן של חמש מנהרות טרור בחודשים האחרונים. לאחרונה אף זכתה המעבדה בתעודת הצטיינות מראש החטיבה הטכנולוגית ליבשה באגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה.

אופיר בראשי,
0 תגובות