הממשלה אישרה מפת עדיפות לאומית

הממשלה אישרה מפת עדיפות לאומית חדשה לשנים 2018-2021. לראשונה יחוזקו במסגרתה גם יישובי הפריפריה החברתית.

ראש הממשלה בנימין נתניהו: "אנחנו מביאים מפת עדיפות לאומית חדשה, שמחזקת את יישובי הפריפריה החברתית ולאו דווקא גאוגרפית, כי הכוונה לשכונות וליישובים חלשים גם במרכז הארץ שעד היום לא ניתן להם מענה- ואנחנו מתקנים את העוול הזה היום".

מפת העדיפות הלאומית היא כלי מרכזי שמאפשר למשרדי הממשלה להקצות משאבים לאזורים וליישובים שהוכרו כבעלי עדיפות לאומית. במפה הכללית נכללים כ- 25% מתושבי מדינת ישראל, ובמפת הפריפריה החברתית יכללו כ-30% מהאוכלוסייה.

החלטות הממשלה הוגשו על ידי ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שר האוצר, משה כחלון, שר הכלכלה אלי כהן ושר הבינוי והשיכון יואב גלנט.

ראש הממשלה, בנימין נתניהו בישיבת הממשלה: "אלו החלטות חשובות, החלטות שיביאו לחיזוק הפריפריה והחוסן החברתי בישראל. העשייה נמשכת כל הזמן. אנחנו מאשרים היום החלטה לחיזוק יישובים צמודי גדר בצפון, באמצעות תוכנית סיוע ייחודית ליישובים קריית שמונה, שלומי ומטולה, וגם תוכנית מקיפה לחיזוק ירוחם. זוהי בשורה חשובה מאוד, אני מאוד מתרגש מהרגע הזה, אנחנו עובדים על זה הרבה זמן. הבטחתי לתושבי קריית שמונה, שנעשה זאת והיום אנחנו מקיימים.

קריית שמונה, מטולה ושלומי יקרות לנו ונמשיך לחזק אותן. ההחלטה על ירוחם היא החלטה חלוצית לקראת מעבר צה"ל לנגב, יצרנו שם מנוע כלכלי ממשלתי שמאפשר לפתח את האזור כולו".

ההחלטה הנוגעת ליישובים צמודי גדר, מתמקדת בפיתוח הכלכלה, התעשייה והשירותים בקרית שמונה, שלומי ומטולה, בצמידות לחיזוק פעולות בתחום הבינוי, במטרה לתמוך בגידול מספר התושבים ביישובים וצמצום פערים בינם לבין ישובים אחרים.

במסגרת ההחלטה לחיזוק ירוחם גובשה תכנית רב-שנתית לשנים 2018-2022 להעצמה כלכלית של המועצה המקומית ירוחם, הנותנת מענה לאתגריים הייחודיים של היישוב, תוך מינוף מגמות פיתוח מואץ בעקבות מעבר צה"ל לנגב.

הממשלה אישרה גם את תוכנית הסיוע ליישובי ים המלח וההתמודדות עם תופעת הבולענים בהיקף של למעלה מ-400 מליון ש"ח.

ראש הממשלה בנימין נתניהו: "אנחנו מחזקים את יישובי ים המלח ומסייעים להם להתמודד עם בעיית הבולענים. זו החלטה משמעותית. התופעה הזו הקשתה מאוד בשנים האחרונות על חיי התושבים באזור והשפיעה גם על התיירות. מדובר בטיפול ראשוני, אך חשוב מאוד".

בתוכנית יושקעו 417 מליון ש"ח בין השנים 2018-2022 על פי החלטה שהגיש ראש הממשלה.

אורי רבינוביץ,
0 תגובות