"נחישות טראמפ ותמיכת ישראל נותרו בעינן"

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס להתקפה האמריקנית בסוריה.

נתניהו אמר: "לפני שנה הבהרתי שישראל תומכת תמיכה מלאה בהחלטתו של הנשיא טראמפ להתייצב נגד השימוש וההפצה של נשק כימי. נחישותו של הנשיא טראמפ ותמיכתה של ישראל נותרו בעינן.

בהובלה אמריקנית, ארצות הברית, צרפת ובריטניה הוכיחו שמחויבותן למאבק בנשק כימי אינה מוגבלת להצהרות בלבד.

לנשיא אסד צריך להיות ברור שמאמציו הבלתי אחראיים להשגת נשק להשמדה המונית והשימוש בו, התעלמותו הבוטה מהדין הבינלאומי ונכונותו לאפשר לאיראן ושלוחותיה להתבסס צבאית בסוריה - מסכנים את סוריה".

שגרירת ארצות הברית באו"ם, ניקי היילי, התייחסה להתקפה בדיון במועצת הביטחון, אותו ביקשה לכנס רוסיה.

היילי אמרה: "דיברתי הבוקר עם הנשיא טראמפ, והוא הבהיר לי שארצות הברית מוכנה לתקוף שוב בסוריה, אם משטרו של בשאר אסד יעשה שימוש נוסף בנשק כימי".

לדברי היילי, התקיפות תוכננו בקפידה במטרה לצמצם את הפגיעה באזרחים והתגובה הייתה מוצדקת, לגיטימית ופרופורציונלית.

היא הבהירה: "נמשיך לפעול נגד מי שמשתמש ומסייע לשימוש בנשק כימי".

השגריר הרוסי הרוסי וסילי נבנזיה אמר כי המבצע היה "צעד תוקפני" נגד מדינה ריבונית והאשים את ארצות הברית ובעלות בריתה ב"זלזול בוטה בחוק הבינלאומי" ו"בהתנהגות חוליגנית".

השגריר הצרפתי, פרנסואה דלטרה, אמר כי המתקפה בדומא דרשה תגובה נחרצת: "לצרפת אין ספק שמשטר אסד אחראי למתקפה הכימית. מי שמערער על כך יכול לבחון את המידע שפורסם שחשפה ממשלת צרפת.

בשבת בשעה ארבע לפנות בוקר שעון ישראל בוצעה מתקפה משולבת בסוריה: ארצות הברית, בריטניה וצרפת, תקפו שורת מטרות בסוריה, בתגובה למתקפה הכימית בפרברי דמשק.

על המתקפה הכריז בנאום לאומה הנשיא דונלד טראמפ. הוא האשים את נשיא רוסיה ולדימיר פוטין באחריות לתקיפה בשבוע שעבר, בה נהרגו עשרות אזרחים מגז כלור ומגז עצבים.

המתקפה הייתה מוגבלת, ולא פגעה ביעדים רוסיים או איראניים לאחר ששלוש המדינות הדגישו כי הן לא מחפשות להפיל את המשטר.

נשיא ארצות הברית אמר: "לפני זמן קצר הוריתי לצבא ארצות הברית לבצע מתקפה מדויקת במטרות בסוריה על מתקני הנשק הכימי של הרודן הסורי בשאר אל אסד. כרגע מתבצעת פעולה משותפת עם צרפת ובריטניה. אני מודה לשתי המדינות. אני רוצה להסביר למה יצאנו לפעולה הזו. לפני שנה אסד ביצע מתקפה כימית אכזרית נגד עמו. ארצות הברית הגיבה עם 58 טילים". בשבוע שעבר צבא סוריה שוב ביצע מתקפה כימית כדי לטבוח אזרחים חפים מפשק בעיר דומא ליד דמשק. הטבח הזה היה הסלמה משמעותית על ידי המשטר הזה. המתקפה האיומה הזו הותירה ילדים ונשים מתחננים לאוויר. אלו לא פעולות של אדם, אלא פשעים של מפלצת. בעקבות הזוועות של מלחמת העולם הראשונה, אומות האולם אסרו על שימוש בנשק כימי. נשק כימי מסוכן במיוחד כי גם כמות קטנה ממנו יכולה לזרוע הרס רב. מטרת הפעולה שלנו היא לבסס הרתעה מפני שימוש בנשק כימי. ההרתעה היא אינטרס חיוני של ארצות הברית. התגובה המשולבת הזו תשמש בכל הכוח שלנו: צבאי, דיפלומטי וכלכלי. אנחנו מוכנים להגיב עד שהמשטר הסורי יפסיק להשתמש בנשק כימי".

טראמפ הוסיף: "אנחנו מוכנים להמשיך בתגובה עד שאסד יפסיק להשתמש בנשק כימי שהשימוש בו מהווה הסלמה משמעותית. הלילה אני מבקש מכל האמריקנים להתפלל ללוחמינו ולבני בריתנו המבצעים את משימתם. אנו מקווים שהאל יביא נחמה לאלו הסובלים בסוריה, יביא לאזור נחמה ושלום ואנחנו מתפללים שהאל ימשיך לשמור על ארצות הברית".

שר ההגנה ג'יימס מאטיס ויו"ר המטות המשולבים ג'וזף דנפורד אמרו כי הייתה זו תגובה חד-פעמית שנועדה לשלוח "מסר לאסד", וכי בשלב זה, לא מתוכננות תקיפות נוספות.

מאטיס אמר: "העם הסורי סבל רבות מהאכזריות של משטר אסד. ב-7 באפריל אסד המשטר השתמש בנשק כימי לרצוח נשים וילדים וחפים מפשע. אנחנו ובעלות בריתנו מוצאים זאת בלתי מתקבל על הדעת. הנשיא השתמש בסמכותו להורות על פעולה כדי להגן על האינטרסים החיוניים של ארצות הברית, למנוע את השימוש והתפוצה של נשק כימי. זה שולח מסר לאסד שעליהם להימנע משימוש נוסף בנשק כימי, אחרת יישאו בתוצאות. הפעולות הללו ממוקדות במשטר הסורי. הגיע הזמן שכל האומות המתורבתות יתאחדו כדי לשים סוף למלחמת האזרחים הסורית. אנחנו מפצירים במדינות האחראיות לגנות את משטר אסד ולמנוע שימוש נוסף בנשק כימי".

ראשת ממשלת בריטניה, תרזה מיי, מסרה בהצהרה מיוחדת: "לא הייתה אלטרנטיבה אחרת פרט לשימוש בכוח אבל אין בכוונת התקיפות להביא לשינויי משטר.

נשיא צרפת עמנואל מקרון אמר: "סוריה חצתה קו אדום. עשרות גברים, נשים וילדים נטבחו בנשק כימי".

שרת ההגנה של צרפת, פלורנס פרלי, אמרה כי רוסיה הוזהרה לפני התקיפה בסוריה. היא הוסיפה כי בתקיפה הופצצו מאגרי הנשק הכימי העיקריים של סוריה, ושני מבנים נוספים.

בתקיפה האמריקנית השתתפו משחתת בים התיכון וכן מפציצים מדגם B-1, ומטוסי קרב בריטיים וצרפתיים. יותר ממאה טילים שוגרו לעבר מטרות שונות בדמשק ויעדים אחרים.  בין המטרות שהותקפו היה מכון מחקר בדמשק, שלפי ההערכות קשור לייצור נשק כימי וביולוגי. עוד הותקפו מאגר נשק כימי ממערב לחומס וכן מתקן לאחסון נשק כימי ועמדת שליטה מרכזית, גם הם באזור.

התקיפה הבריטית בוצעה על ידי ארבעה מטוסי קרב מדגם "טורנדו", שהמריאו מבסיס אווירי בקפריסין ופגעו במתקן לאחסון נשק כימי ממערב לחומס, שהיה בעבר בסיס צבאי.

בתקיפה הצרפתית השתתפו מטוסי קרב צרפתיים מדגם מיראז' ורפאל.

לפי המשטר הסורי, כמה בני אדם נפצעו. לא דווח על הרוגים. עוד נטען כי רק נגרם נזק מסוים למבנים, ובניסיון לשדר עסקים כרגיל, יצאו בבוקר אזרחים לעצרת תמיכה בשלטון בכיכר מרכזית בדמשק.

בהודעת הטלוויזיה הסורית נמסר כי המדינה נתונה ל"תוקפנות משולשת של ארצות הברית, בריטניה וצרפת" ונטען כי הופלו 13 טילים ששוגרו למדינה. בצבא ארצות הברית אמרו כי הם לא מודעים לשום יירוט שכזה.

צבא סוריה מסר כי כ-110 טילים שוגרו לעבר יעדים סוריים בדמשק ומחוצה לה. עוד נמסר שצבא סוריה הצליח ליירט את רוב הטילים ששוגרו וכי רוב הטילים לעבר בסיס צבאי בסמוך לחומס הוסטו ממסלולם.

משרד החוץ הטורקי בירך הבוקר (שבת) על התקיפה של ארצות הברית, צרפת ובריטניה הלילה בסוריה והודיע כי מדובר ב"תגובה הולמת" לתקיפה הכימית של המשטר בפרברי דמשק.

גורמים אמריקנים מסרו כי ישראל עודכנה מראש על התקיפה המשולבת של ארה"ב, צרפת ובריטניה בסוריה. בצה"ל העלו בסוף השבוע את רמת הדריכות בצפון. החשש בצה"ל הוא שתגובה איראנית אפשרית לתקיפה במחוז חומס שיוחסה לישראל תושפע לרעת ישראל מהמתיחות שעלתה הבוקר בשל התקיפה המשולבת.

עודד בן דוד,
0 תגובות