זיגזג המסתננים

בעקבות זיגזג המסתננים קיבל כל הציבור, כולל התומכים הכי מושבעים של בנימין נתניהו, הדגמה עד כמה ראש הממשלה לחיץ. בדיעבד טענו הפרשנים שנתניהו חזר בו מהסיכום עם סוכנות האו"ם לפליטים בגלל שהוא שבוי בידי הימין, אלא שהאמת הפוכה. דווקא הפרשה הזו מוכיחה עד כמה הימין הישראלי חלש ולא מצליח ללחוץ ברצינות. ברור שלמרות שמכהן ראש ממשלה שתומכיו מקפלים אותו תוך שעות, רוב חברי הקואליציה לא מצליחים לחלץ ממנו כמעט דבר. כלומר דווקא הדגמת החולשה הנוכחית מוכיחה עד כמה הבית היהודי ובכירי הליכוד לא אפקטיביים מול נתניהו. עד כמה הם לא מצליחים להשליט את עיקר סדר היום שלהם, למרות שלא נדרש הרבה לכך, במונחים של איומים פוליטיים. 
התובנה הזו מדכדכת במיוחד עבור קהל הבוחרים של מה שמכונה המחנה הלאומי. כי הנושאים הכי חשובים שמונחים על הפרק ממוסמסים על ידי ראש ממשלה ואיש מהמחנה שלו לא מצליח לעשות מה שהתחולל בשעות שאחרי מסיבת העתונאים הגורלית ההיא. הנה רשימונת חלקית: הבניה בירושלים וחיבורה יחדיו - ראש הממשלה מונע את בניית שכונת גבעת המטוס בתוך ירושלים, מונע את חיבור E1 עם מעלה אדומים, מונע את ההתפתחות והשגשוג של עיר הבירה שהוא מעלה ברוב מלל על ראש שמחתו. ביו"ש התמונה קצת יותר טובה אבל רק קצת, כי גם כאן הימין לא לוחץ עליו מספיק ומרבית הבניה מוקפאת. אותו הדבר בכל הנוגע לאפליה החמורה נגד יהודי יו"ש בתחומים קריטיים של חייהם. נתניהו מונע את השוויון הנדרש, למשל בתחום הקניין ולמשל מצפצף על המלצות ועדת השופט לוי. כך גם בעניין השמירה ההדוקה שנתניהו מספק לרשות הפלשתינית, בניגוד לעמדות מרבית מפלגתו והקואליציה. איש בקואליציה לא לוחץ על ראש הממשלה מספיק, כדי שהוא יפסיק להיות נושא הדגל הנוכחי של קונספציית אוסלו. 
עוד דוגמא - התרבות. מירי רגב אמנם מרעישה עולמות אבל חוץ מדחיפה לזמרים מזרחיים שום דבר מהותי לא השתנה בתקופתה והאופוזיציה עדיין שולטת. למשל, בתחום המענקים לקולנוע והתיאטרון, כמו גם הרכב הלקטורים של קרנות התרבות. אנחנו יודעים היטב עד כמה נתניהו יודע לדאוג לדברים שחשובים לו באמת. מירי רגב כבר אמרנו, מה הוא לא עשה כדי שהיא תסדר לו לנאום בטכס יום העצמאות, או מה הוא לא חולל כדי להעביר את חוק ההמלצות. כי מה שחשוב לו באמת מתרחש, או מה שהוא נאלץ לעשות מרוב אימה פוליטית. 
עכשיו, אחרי בזיון גירוש השב"חים האפריקאים, לוחשת לשכת נתניהו לכתבים פוליטיים, שראש הממשלה דוחף לחוקק פסקת הגבלה מורחבת וממש לא יסתפק במה שמציעים בנט ושקד. בוקר טוב אליהו. כמה שנים הוא בשלטון? כמה זמן זועקים גם מתוך המפלגה שלו שצריך לתקן את העיוות החמור שנפל בדמוקרטיה הישראלית, מאז ההפיכה החוקתית של השופט ברק. כמה נזקים כבר גרמה חולשת הממשלה והכנסת מול היועצים המשפטיים, מול בג"צ, מול הפרקליטות. מה שינה נתניהו בתחומים הללו במשך שנות שלטונו הארוכות - כלום. רק הלחץ והתחכום האפקטיבי שנוצרו בממשלה הנוכחית מצד שקד, בנט ולוין, התחילו לחולל שינוי. אבל ברור שעד לפיאסקו הפליטים, הלחץ שהופעל על נתניהו בעניין בג"צ לא היה מספיק. כי כפי שראינו, כשלוחצים עליו באמת הוא מתקפל. ורק נותר לקוות שהטראומה שספג ראש הליכוד בפרשה הנוכחית, תיצרב מספיק עמוק כדי לגרום לו להשלים את מהלך החזרת מדינת ישראל למתחם הסבירות הדמוקרטי, תוך תיקון ההפיכה שנערכה כאן בדור האחרון.

נדב העצני,
0 תגובות