משרד החוץ זימן את שגרירת אירלנד

נתניהו וראש ממשלת אירלנד

ראש הממשלה בנימין נתניהו הנחה הנחתי את משרד החוץ לזמן את שגרירת אירלנד לשיחת הבהרה בעקבות השתתפותו של ראש עיריית דבלין בכנס אנטי-ישראלי ברמאללה.

בכנס בו השתתף ראש עיריית אירלנד כיכבו תמונותיו של המופתי חאג' אמין אל חוסייני.

ראש הממשלה אומר: "יש לי מסר אחד ללורד מישל מק דונצ'ה: תתבייש". 

קודם לכן שר הפנים אריה דרעי והשר לביטחון פנים גלעד ארדן הודיעו כי ימנעו את כניסתו של ראש עיריית דבלין, מייקל מאק דונצ'ה, לארץ. זאת, בשל פעילותו לקידום חרמות נגד ישראל, תוך שיתוף פעולה עם הארגון הפרו-פלסטיני IPSC.

השר דרעי אומר: "‏ראש עיריית דבלין רצה להיכנס לישראל כדי להסית נגדנו. הוא לא ייכנס!".

אלא שראש העיר נכנס לישראל בשל טעותצ באיות שנו ...

ראש הממשלה אומר: "לידיעתו של ראש עיריית דבלין אני מצרף עדויות שהבאתי בספרי ״מקום תחת השמש״, ששופכות אור על מעורבותו של המופתי בשיתוף פעולה עם הנאצים ובסיוע לרצח היהודים בשואה. 

בשנים 1942-1944 פעל המופתי מבסיסו בברלין והשתדל למנוע הצלת יהודים מהונגריה, רומניה, מבולגריה ומקרואטיה, שלמרות השתעבדותן בפועל, להיטלר הניחו ליהודים להימלט לארץ ישראל ולמקומות אחרים. הוא מחה על שהנאצים לא הקצו די משאבים למנוע את בריחתם של פליטים יהודיים מן הבלקנים.

בעדותו במשפטי נירנברג ב-6 באוגוסט 1947, סיפר הפקיד הגרמני וילהלם מלכרס: ״המופתי השמיע מחאות בכל מקום - בלשכות שר החוץ ושר המדינה, ובמפקדות נוספות של ה-ס״ס״. מחאות אלו נועדו לדרבן את הנאצים לשקוד יותר על מניעת בריחתם של יהודים מאירופה.

ב-13 במאי 1943, למשל, הגיש המופתי מכתב לשר החוץ ריבנטרופ ובו מחה על תכנית לאפשר את הגירתם של כ-4,000 ילדים יהודיים מבולגריה. ועם כל זה לא היה המופתי שבע רצון. מטרתו הייתה הרבה יותר מרחקת-לכת ממניעת בריחתן של קבוצות יהודים מאירופה. הוא ביקש לראות ״את כולם מחוסלים״, ציין מלכרס בעדותו".

נתניהו מצטט את דיטר ויסליצני, סגנו של אדולף אייכמן, העיד עדות ראייה על מעורבותו הישירה של חוסייני:

"המופתי היה אחד מיוזמיה של ההשמדה השיטתית של יהודי אירופה, והיה שותף ויועץ של אייכמן והימלר בביצוע תכנית זו. הוא היה אחד מידידיו הטובים ביותר של אייכמן, ובלי הרף האיץ בו להחיש את פעולות ההשמדה. במו אוזניי שמעתי אותו מספר שביקר בעילום-שם בתאי-הגזים של אושוויץ בחברת אייכמן״.

אורי רבינוביץ,
0 תגובות