חיפשו תאומות...

"שמענו שצועקים: "איפה יש צְּוִוִילִינְּגִּים - תאומים"? 

חיפשו תאומות... 

אימא הסתכלה עלינו ותפסה אותנו חזק. היא הצמידה אותנו לגופה ובדרך היא שאלה ביידיש: "מה? למה?". 
אמרו לה: "להם יהיה טוב". היא אמרה לנו: "אני אתכן לא אתם. אתן תבואנה איתי". כמו אימא טובה רצתה אותנו איתה. הלכנו, התקדמנו והגענו לאחד מרשים, גבוה, יפה. 
הוא היכה במגלב שהיה בידו. 
הלכנו, ואפשר לומר שהסתובבנו לצד שמאל. צעדנו צעד אחד או שניים וברגע האחרון אימא החליטה שהיא מוסרת אותנו. היא הסתובבה בחזרה ומסרה אותנו לד"ר מנגלה. 
הפרידה הייתה מאוד קשה בשבילנו. 
צעקנו ובכינו "אמא, אמא". והיא, שפנתה שמאלה, הסתובבה לעברנו וקראה: 
"אל תבכו, מיין קינדרלעך, אתן, עוד תבואנה אחרינו!".

המילים הקורעות והמצמררות האלה הן סיפורן של חדוה ולאה, תאומות מנגלה, ששרדו את התופת הנוראה של מחנה אושוויץ ואת ידיו הארורות של המפלצת ד״ר מנגלה. סיפרתי אותו בהתרגשות עצומה בנאומי לפני כמה שנים באושוויץ, בטקס המרכזי לציון יום השואה הבינלאומי. התרגשתי כי אני מכיר את אחת התאומות-חדוה כ״ץ ומשפחתה.

לאה וחדוה שתמונותיהן מועלות כאן שרדו את התופת, עלו ארצה יתומות, היו ממקימות המושב ניר-גלים וזכו להקים משפחות לתפארת מדינת ישראל והעם היהודי. הן זכו לבנים ובנות, נכדים ונכדות ונינים רבים. לאה פירשטיין נפטרה לפני כמה שנים ואני שומר על קשר עם משפחת אחותה חדוה ובנה של חדוה הרב שמואל כ״ץ, מורה ומחנך בירושלים.

בכך ניצחו תאומות מנגלה לאה וחדוה את הרוע האכזרי ביותר שידעה האנושות ואת האסון הנורא ביותר שידע עמנו.

מחר בטקס המיוחד והמרגש בכנסת ״לכל איש יש שם״ אעלה את זכר בני משפחתן של חדוה ולאה כסגירת מעגל למשפחה המופלאה הזו, יחד עם שמות בני משפחתי שנספו בשואה.

נתחייב לכל גיבורי עמינו ששרדו את השואה להמשיך במורשת התקומה וזכרון השואה מדור לדור ונבטיח כי מדינת ישראל תמשיך להיות מיקלטו של העם היהודי באשר הוא.

יהי זכרם של נספי השואה צרור לעד בזכרון האומה.

יצחק הרצוג,
0 תגובות