מה היה במגדל בבל?

מה בדיוק היה במגדל בבל?

פרשנים רבים מנסים לגלות מה היה חטאם של בוני המגדל, אולם לא פחות מעניין מכך הוא העונש: "הָבָה נֵרְדָה וְנָבְלָה שָׁם שְׂפָתָם אֲשֶׁר לֹא יִשְׁמְעוּ אִישׁ שְׂפַת רֵעֵהוּ. וַיָּפֶץ ה' אֹתָם מִשָּׁם עַל פְּנֵי כָל הָאָרֶץ וַיַּחְדְּלוּ לִבְנֹת הָעִיר. עַל כֵּן קָרָא שְׁמָהּ בָּבֶל כִּי שָׁם בָּלַל ה' שְׂפַת כָּל הָאָרֶץ וּמִשָּׁם הֱפִיצָם ה' עַל פְּנֵי כָּל הָאָרֶץ".

מלשון הפסוקים נראה שתגובתו של ה' כללה שני מרכיבים: בלבול השפות, וההפצה על פני כל הארץ. בדרך כלל מבינים את הסיפור בפשטות, כאילו פתאום החלו חלק מבוני המגדל לדבר צרפתית, חלקם סינית וחלקם רוסית, ומתוך כך פרצו מריבות ביניהם והם התפזרו בכל רחבי העולם.

אבל להבנתי משמעות האירוע עמוקה יותר.

לפי האידיאליזם, כזכור, המציאות מתקיימת בתוך התודעות האנושיות ומעוצבת על ידיהן. השפה היא מרכיב בסיסי בתודעה, שכן המילים והמושגים בהם אנו משתמשים מעצבים את תפיסת המציאות שלנו.

מה שקרה במגדל בבל הוא שה' שינה את התודעות האנושיות באותה רמה יסודית. הוא יצר פיצול בין השפות, כלומר צורות התפיסה הבסיסית, של בוני המגדל. והשינוי הזה בתודעות הוביל מאליו גם לשינוי במציאות: אותם אנשים מצאו את עצמם במקומות שונים, בחלקים שונים של המציאות, כל אחד באזור אחר בעולם, עם זיכרונות והיסטוריה משל עצמו. 

בלבול השפות וההפצה קשורים אפוא אחד בשני: לא בגלל המריבות שפרצו ביניהם הם התפזרו בכל העולם, אלא שינוי התודעה שלהם הוביל לשינוי במציאות, כאשר במציאות החדשה לא חיו כולם במקום אחד אלא היו מפוזרים במקומות שונים.

באירוע זה מסתיים עיצוב העולם בגרסתו הנוכחית, ותמה "התקופה המיתית" של ראשית הבריאה, בה המציאות היתה שונה לחלוטין מזו שלנו. מפרק יב והלאה בספר בראשית עולם כמנהגו נוהג כפי שהוא מוכר לנו היום, פחות או יותר.

מעניין לציין, שבדומה לסיפור המבול, המופיע במאות תרבויות בכל רחבי העולם, גם סיפור המגדל מופיע בגרסאות שונות אצל עמים שונים, בעיקר באפריקה, באסיה ובמרכז אמריקה. האנתרופולוג ג'יימס ג'ורג' פרייזר אסף סיפורים רבים כאלה בספרו "פולקלור בברית הישנה". בגרסאות אלה, בני האדם בנו מגדל או פאגודה או ערימה גבוהה של תרנים או עצים, כדי להגיע אל האלים או אל הירח או לשמים או להינצל ממבול נוסף, אולם האלים הרסו את המגדל שלהם. בחלק מאותם סיפורים נזכר בלבול השפות, ובחלקם גם המבול כאירוע שקדם למגדל. אפשר לראות בכך עדות להתרחשותו ההיסטורית של הסיפור, שזכרו השתמר במיתוסים שונים אצל עמי קדם.

משה רט,
0 תגובות