"מקהלת צבועים שרוצה ועדת חקירה"

צילום: דובר צה"ל

לאחר העימותים האלימים בגבול רצועת עזה, בעולם ובשמאל המערכת הפוליטית בישראל קוראים לפתוח בחקירת האירועים. 

16 בני אדם נהרגו בעימותים ויותר מ-1,400 נפצעו.

ראש הממשלה מגבה את צה"ל. הוא אומר:  "כל הכבוד לחיילינו ששומרים על גבולות המדינה ומאפשרים לאזרחי ישראל לחגוג את החג בשקט. ישראל פועלת בתקיפות ובנחישות כדי להגן על ריבונותה וביטחון אזרחיה".

שר הביטחון אביגדור ליברמן אומר: "חיילי צה"ל הדפו את פעילי הזרוע הצבאית של החמאס בנחישות ובמקצועיות, בדיוק כפי שציפינו מהם. אני מגבה אותם באופן מלא. בזכותם חגגנו את ליל הסדר בביטחון. אינני מבין את מקהלת הצבועים שרוצה ועדת חקירה. הם התבלבלו וחשבו שהחמאס אירגן אתמול את פסטיבל וודסטוק ואנחנו צריכים לחלק להם פרחים”..

בשמאל - תוקפים את צה"ל.

היו"ר החדשה של מרצ תמר זנדברג אומרת שיש לחקור את אירועי אמש בגבול רצועת עזה: "לאור פגיעה נרחבת בפלסטינים בגבול רצועת עזה - 17 הרוגים ומאות רבות של פצועים, ביניהם מירי חי, ולאור עדויות על ירי במפגינים לא חמושים לרבות צילומים בהם נראה ירי בגב, קוראת מרצ לחקירת האירועים אתמול ולהסקת מסקנות מהירה. התוצאות הקשות והעדויות המצולמות מחייבות בדיקה ישראלית עצמאית, לרבות בחינת הוראות הפתיחה באש וההתכוננות הצבאית והמדינית לאירועים. זוהי חובה ישראלית לדעת מה קרה שם, ומעבר לכך זהו גם אינטרס ישראלי כדי למנוע הידרדרות לסבב אלימות מסוכן. אסור שמדיניות יד קלה על ההדק תביא לאובדן חיים של חפים מפשע ותדליק את כל האזור. בטחונם ושלומם של בני אדם משני עברי הגבול תלויים זה בזה ועל ישראל מוטלת חובה לנהוג באיפוק ועל פי החוק. בדיקה ישראלית אמיתית ובלתי תלויה מתחייבת לצורך הפקת לקחים והימנעות מהסלמה נוספת זה הזמן להסיר את המצור מעל עזה ולדון בהקלות הומניטריות במקום לדרדר את האזור לסבב אלים נוסף"

חברת הכנסת מיכל רוזין ממרצ אומרת: "על הדרג המדיני להורות לצבא לא לירות כלפי המפגינים בעזה. התמונות בהן נראה אזרח לא חמוש נורה כשהוא עם גבו אל החיילים מציבות בפנינו מראה קשה ועלינו להסתכל עליה היטב ולחדול מירי חם. אין ספק שצה"ל צריך להגן על הגבולות ושלום האזרחים, אך אין זה אומר שהדרך היחידה היא ירי על תושבים עזתים והריגתם.

צריך להבין את העובדות; שנים שרצועת עזה נמצאת על סף אסון הומניטרי. ככה נראים החיים ברצועה: כ-60% אבטלה בקרב הצעירים, כ-90% מהמים לא ראויים לשתייה, ביוב ברחובות ומגפות, ובין 3-4 שעות חשמל ביום. מבחינת חמאס, הפניית התסכול העממי לעבר ישראל היא הדרך הטובה ביותר להבטיח את יציבות שלטונם. מאורעות השבוע האחרון הם הביטוי הטוב ביותר לניצול הציני של היאוש בעזה.

ישראל גם מכירה במשבר אך הקבינט והממשלה בוחרים להמשיך לטמון את הראש בחול. שיקום הרצועה הוא אינטרס ישראלי, חייבים להפסיק את מעגל הדמים הזה לפני שיהיה מאוחר מדי. בכל אחד מהסבבים הקודמים בעזה, אף אחד מהצדדים לא היה מעונין במלחמה, ולמרות זאת מצאנו את עצמנו בבוץ העזתי.

האחריות אינה על החיילים, שבמקום לבלות את ליל הסדר בחיק משפחתם, מצאו עצמם עם רובים שלופים מול אוכלוסיה אזרחית. זו אחריותם הבלעדית של ראש הממשלה ושר הביטחון שממשיכים להפגין רפיסות שלטונית ומדינית.

יש דרך אחת ויחידה לסיים את מעגל הדמים הזה: לסיים את המצור על עזה, לפעול בזירה הבינלאומית לשיקום הרצועה ולתת הקלות הומניטריות לתושבים. אלימות ודה-הומניזציה כלפי בני אדם שחיים בעזה ובשטחים הן אלו שיובילו ויעודדו את המפגע הבא לתוך שטחי ישראל. עלינו לעצור את האש לפני שיהיה מאוחר מדי.

חבר הכנסת דב חנין אומר: "התמונות המגיעות מעזה ביממה האחרונה הן איומות. קורבנות בנפש ומעל אלף פצועים. כך הסתיים היום הראשון של הצעדה אל הגדר הסוגרת סביב הרצועה במצור ללא סוף. דגל שחור מתנוסס מעל ירי באש חיה על מפגינים בלתי-חמושים כאשר הם אינם מסכנים את החיילים היורים. דרושה חקירה של כל הארועים, ושל הפקודות שניתנו. אבל לא די לחקור את מה שאירע, ולהזהיר מפני האסונות שעלולים להתרחש. בראש ובראשונה עלינו לתבוע שינוי כיוון: אי אפשר להמשיך להתעלם מסיר הלחץ הקרוי עזה - עם עוני קיצוני, אבטלה חריפה, ומחסור במי שתייה. חייבים להבין שהתפוצצות תעלה במחיר יקר גם לפלסטינים וגם לישראלים. כל עוד הפלסטינים ברצועה ובגדה נתונים תחת מצור וכיבוש, גם אנחנו בישראל לא נוכל להיות בני חורין. את מעגל הדמים חיוני לפרוץ. את דרך המלחמות צריך להחליף בדרך של הידברות עם ההנהגות הפלסטיניות וחתירה לשלום של עצמאות וצדק לשני העמים".

עמותת עדאלה וארגון אלמיזאן פנו ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט ולפרקליט הצבאי הראשי שרון אפק בדרישה לפתוח בחקירת פלילית של הרג פלסטינים באירועים סמוך לגבול הרצועה. הם דורשים שיפעלו לאפשר לצוותי חילוץ פלסטיניים להיכנס ל"אזור החיץ" בעזה לצורך חילוץ פצועים או הרוגים.

השר אופיר אקטניס עונה להן: "מצדיעים לחיילינו הגיבורים שלא מאפשרים למחבלי החמאס להצליח בפרובוקציות שלהם. וליו״ר מרצ שקוראת לחקור את אירועי אמש: פשוט תתביישי".

השר לביטחון פנים ולנושאים אסטרטגיים גלעד ארדן עונה לזנדברג ולרוזין: "‏‎האינטרס הישראלי הוא להתאחד מול ארגוני טרור רצחניים ולגבות את צבא ההגנה לישראל. עד לאן ידרדר השמאל הישראלי, שגם מול ארגון שחפץ בהשמדת ישראל אינו מסוגל לתת גיבוי נחרץ לצה"ל ולממשלה?".

שר האוצר משה כחלון אומר: "כולנו מחזקים את חיילי צה״ל, הצבא המוסרי ביותר בעולם, וגאים בלוחמיו ומפקדיו  אמיצים. מולכם ניצב אויב ציני ואכזר המשתמש בילדים בני 7 כמגן אנושי. בזכותכם יכלו אמש תושבי עוטף עזה וכל עם ישראל לחגוג את ליל הסדר בשקט ובבטחה"

יו"ר מפלגת העבודה אבי גבאי אומר: "מחזק ומגבה את מפקדי וחיילי צה"ל הפועלים להגנת גבולות המדינה. מדינת ישראל הריבונית תגן על גבולותיה מול כל איום. איש לא רשאי לחצות את הגבול ללא רשות - וודאי לא עם נשק חם, בקבוקי תבערה, צמיגים ואבנים. צה"ל נערך לארועי הגדר ואין לי ספק שחיילנו עשו כל שניתן על מנת לצמצם את מספר הנפגעים. עזה היא פצצה מתקתקת - דמוגרפית כלכלית הומניטרית. חמאס שבוחר שוב ושוב בדרך הטרור הוא האחראי הבלעדי על המצב הקשה ברצועה. ולמרות זאת, האינטרס הישראלי הוא למצוא את הדרך להקל ולסייע על חיי האוכלוסיה האזרחית בעזה ולמנוע את קריסתה".

ציפי לבני אומרת: "תודה לחיילי ומפקדי צה״ל שלא עשו את החג עם משפחותיהם ושמרו על ישראל ועל הגבול. סומכת על צה״ל שפועל כראוי".

חברת הכנסת שרן השכל מהליכוד אומרת לתמר זנדברג: "תמיכתה של תמר זנדברג בטענתו של מנהל הקרן החדשה בישראל בכך שההפגנה, בניצוח ארגון הטרור חמאס, היא: ״פעילות לא אלימה״ היא מבישה.

למעלה משני מליון תושבים מתגוררים בעזה, ארגון הטרור שנשבע להוביל את ״צעדת המליון״, נכשל.

ביד אחת הוביל 20 אלף תושבים אומללים להתמקם ליד הגדר ובאחרת הסיט שורה של פעילים להתעמת עם כוחות צה״ל.

מדינת ישראל מתמודדת יום יום מול נסיונות בלתי פוסקים של הכפשה, יש מי שמנסים להעליל עליה כמדינה ש״נהנת לרצוח מפגינים שוחרי שלום שלווים.

תמר, כמי שעומדת כיום בראש מפלגה שנציגיה מגיעים עד לוושינגטון בכדי להציג את ממשלת ישראל כגזענית":

עודד בן דוד,
0 תגובות