"הדתה שמדתה"

על הדתה ושמדתה.

אני גר בסמוך לבית הכנסת נסים בראשון. מהבוקר הם שורפים חמץ, אבל הם לא עושים את זה ברחבת בית הכנסת או במקום שלא יפריע. הם עושים את זה על מדרכה ציבורית, לצד החומה של הבניין שלי, באש מאולתרת שמטנפת את המדרכה ועליה מסוככים פחים מאולתרים. כל זה בסמוך לערמת זבל שהעירייה לא פינתה ועומדים שם כבר שלושה ימים, לצד ספסל ציבורי ובסמוך למכוניות.

אלה שבאים לשרוף את החמץ גם מתעצלים והם מביאים את החמץ בקופסאות פלסטיק ובשקיות ופשוט שורפים את הכל יחד. העשן נוראי והריח נוראי, הזיהום באוויר...

כל זה נכנס לכל הבתים. למרות שניקיתי, כל הבית שוב מלא אפר, ויש לי כאב ראש נוראי מהעשן והריח. ניסו לדבר איתם, לא עוזר.

בבניין מולי יש לא מעט קשישים בני שמונים ומעלה וחולי אסטמה. לא אכפת להם. התקשרתי למוקד העירוני ואמרו לי ש"בתי כנסת לא באחריות העירייה", התלוננתי על השחתת המרחב הציבורי והמדרכות. עירייה שלא אחראית על המבנים הציבוריים שבה, שנמצאים במועצה שלה "הירוקים". התקשרתי למשטרה. עוד אנשים התקשרו למשטרה ולמכבי האש. המשטרה לא הגיעה, פקח עירוני לא הגיע. מכבי האש כן - כיבו את המדורה המאולתרת.

עכשיו אחרי שהלכו, מתחילים להבעיר מחדש. מסורת זה חשוב, מצוות זה חשוב, אבל אפשר למצוא דרך להתחשב גם באחרים. רוצים שנכבד אתכם? כבדו אותנו.

כל הבית שלי שוב מלוכלך, אני מתוסכל...

כל זה רק לפסח, אני לא מדבר על הרמקולים בקולי קולות מדי פעם, על לכלוך בלתי פוסק מצד בית הכנסת, על הריסת חומת הבניין אצלנו ועוד. 

הדתה שמדתה.

אלירן דיין,
0 תגובות