אישה רוצה לעבור הפלה

אישה פונה למרכז רפואי כדי לעבור הפלה. זמן קצר לאחר מכן היא מוצפת במסרונים נגד הפלה, לאחר שמישהו הדליף את המידע שלה לפעילים. לא צריך לדמיין: זה כבר קרה. הפרקליטות הגישה הבוקר כתב אישום נגד שתי אחיות שזה בדיוק מה שעשו.

למה זה חשוב? כי הממשלה הכריזה אתמול על פרויקט במסגרתו היא תמכור את המידע הרפואי של אזרחי ישראל ב-922 מיליוני דולרים לחברות הייטק. הללו יתבקשו להועיל איכשהו לציבור כשזה יקרה. ספק אם אכן כך יקרה: הסיכוי שראובן, שמסר מידע על המחלה הנדירה שבה הוא לוקה, יקבל - בסופו של תהליך ארוך מאד - תרופה שמתאימה לו, קלוש למדי. בינתיים, החברות ירוויחו כסף מהמידע שלו.

וזו עדיין לא הבעיה העיקרית. מידע דיגיטלי עובר במהירות ומהרגע שהוא עובר אין עליו שליטה. פייסבוק מתמודדת בשבוע האחרון בדיוק עם משבר מהסוג הזה: חברה נכלולית השתלטה על מידע המשתמשים שלה כדי להטות את הבחירות בארה”ב. ברגע שהמידע יצא, לא לפייסבוק ולא לאף אחד אחר היתה שליטה עליו.

ישראל מפגרת אחרי ארה”ב ואירופה בחוקי הפרטיות שלה, בדגש על הגנה על מידע רפואי. עכשיו זורקת הממשלה עצם לסקטור הביוטק: הנה המידע הרפואי של אזרחי מדינת ישראל, שחקו איתו כאוות נפשכם. אין לה את הרגולציה הנדרשת לפקח על מה ייעשה במידע, אין לה יכולת ממשית לדעת מה קרה איתו, ובפועל היא אומרת לחברות ההייטק שהן יכולות לעשות במידע מה שהן רוצות.

שיעור הנזק הפוטנציאלי לציבור גדול, שיעור הרווח המשוער מצומצם, והממשלה נותנת את המידע לסקטור העסקי עבור בוטנים: תיאור קצרצר של התנהלות ממשלת נתניהו.

מרצ,
0 תגובות