"אם יהיו בחירות נתמודד בהן"

מליאת הכנסת קיימה דיון בהשתתפות ראש הממשלה על פי בקשתם של 40 חברי כנסת. נושא הדיון לבקשת האופוזיציה הוא "ראש הממשלה נתניהו, שפסק נחרצות ב-2008 כי "ראש הממשלה ששקוע עד צוואר בחקירות, אין לו מנדט מוסרי וציבורי לקבוע דברים כל כך גורליים למדינת ישראל, כי קיים חשש אמיתי ולא בלתי מבוסס שהוא יכריע הכרעות על בסיס ההישרדות הפוליטית שלו ולא על בסיס האינטרס הלאומי" – צריך לעמוד בסטנדרט שתבע מקודמיו ולהתפטר, ולכל הפחות להודיע על נבצרות ולחדול לאלתר מהתקפות על המשטרה ועל שלטון החוק".

ראש הממשלה בנימין נתניהו, נכח לאורך כל הדיון, שמע את חברי הכנסת והשיב: "היום הוא יום מטלטל בפוליטיקה הישראלית,  אינני חושב שהיינו צריכים להגיע בכלל למצב הזה כי הממשלה שלנו היא מצוינת, מתנהלת באחריות, בשיקול דעת ביציבות וזו ממשלה שמביאה הישגים גדולים למדינת ישראל ואזרחי ישראל יודעים להעריך את מה שאנחנו עושים.

אני אומר זאת לא מפני שאני חושש מבחירות, להפך. לאורך כל השנים שאני כאן מעולם לא ראיתי תמיכה כזו בי, במשפחתי ובמדיניות של הממשלה בראשותי. אם יהיו בחירות נתמודד בהן וגם ננצח אבל אנחנו עוד לא שם. השעה מאוחרת אבל לא מאוחרת מידי. צריך לעשות מאמץ עליון אחרון כדי לשמור על הממשלה בהרכבה הנוכחי לאורך זמן. ממשלה שנשענת על חודו של קול פשוט לא יכולה לתפקד, היינו בסרט הזה.

לחבריי באופוזיציה, אתם צריכים להעריך קצת יותר את הציבור הישראלי. הוא יודע להבחין היטב בין אמת לשקר, בין עיקר לטפל. תמיד אתם מדברים גבוהה גבוהה עם אין סוף תלונות קביעות מסקנות ואחר כך האבק שוקע הענן מתפזר והדברים מתבררים כהבל. אזרחי ישראל גאים במדינה וזה בניגוד גמור למה שהם שומעים מיכם ומהחברים שלכם בתקשורת. מכיוון שהציבור יודע להבדיל הוא קובע פעם אחר פעם שאתם תשבו שם ואני אעמוד כאן כראש ממשלת ישראל.  כנראה שגם אתם מבינים את זה כי קורה כאן דבר מדהים. אני הייתי בטוח שאתם בעקבות המשבר הזה תגישו חוק לפיזור הכנסת אבל זה לא קרה. עוד לא ראיתי דבר כזה אופוזיציה שמפחדת מבחירות, שרוצה שהממשלה תמשיך לכהן כי היא חוששת מבחירות. זו האמת הפשוטה כולם ידועים את זה.לכן גם אתם יודעים שהאמירות שלכם הן אמירות סרק חסרות ערך. אתם יודעים שהתמיכה הציבורית בי ובממשלה היא כבירה. אתם יודעים שאם יהיו בחירות העם ייתן לנו מנדט גדול יותר.

אני רוצה לפנות לחבריי בקואליציה, דווקא בגלל ההישגים הגדולים שלנו, והאתגרים הגדולים שאנחנו עומדים בפניהם, אני קורא לחבריי ובראשם שר הביטחון וראשי הסיעות החרדיות ואני אומר לכם השעה מאוחרת אבל לא מאוחרת מידי. צריכים לפעול באחריות. המדינה זקוקה לממשלה יציבה איתנה שמתפקדת לאורך זמן. היא זקוקה לממשלה שלנו, וכדי להמשיך את ההישגים אנחנו צריכים להמשיך יחד. בשעה המאוחרת הזו צריך לרדת מצמרות העצים אל קרקע האחריות, לעשות מאמץ עליון כדי להשאיר את הממשלה על כנה לאורך זמן. את המאמץ הזה צריך לעשות הלילה ונעשה אותו."

יו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג דיבר לאחר מיכן: "ראש הממשלה, אתה קורא לשותפות שלך אבל הם לא פה. הם לא מאמינים בך כי הם יודעים שאתה לא מתכוון באמת ושאתה רוצה בחירות מהר ומיידי כדי לעקוף את היועמ"ש בהמלצות שהוא אמרו לקבל. זה מה שנמצא על הפרק וכל השאר זה הצגה.

בשעות האחרונות שרים מהמפלגה שלך באים אלינו ואומרים שאנחנו צריכים בחירות ביני. אנחנו לא הפראיירים שלך, אנחנו לא מפחדים מבחירות, אנחנו מפחדים מימך ומה שאתה מעולל למדינה ולחברה, לדמוקרטיה, לשלטון החוק ולשומרי הסף.

מה שקורה בחודשים האחרונים במדינה והיום במליאה, על זה מרחף הפחד שלך מיום הדין שלך. בגלל שאתה אוהב את המדינה אתה צריך להתפטר. אי אפשר לגרור את המדינה לסאגה בלתי נגמרת של שנים כי צריך לנהל פה מדינה.

תום הכהונה שלך מתקרבת בין אם זה יהיה בצורה כזו או אחרת. זו התנהגות שמובילה לפגיעה אנושה בדמוקרטיה כפי שראינו במשטרים אפלים. אזרחי ישראל רוצים מנהיגות של אמת, מוסר ואחריות לאומית. מנהיגים שמבינים שטובת העם חשובה יותר משרידותם. אנחנו נשקול אך ורק את טובת המדינה ושלטון החוק ולמנוע מימך לערער אותם.

ח"כ ציפי לבני פתחה את הדיון: "אדוני ראש הממשלה, הכהונה שלך תסתיים מתישהו. אני לא יודעת מתי זה יקרה, אני מקווה שזה יהיה מהר. השאלה היחידה שנשארת פתוחה היא עד כמה תהרוס עד אז את היסודות שעליהם הוקמה מדינת ישראל כמדינה דמוקרטית. אני יודעת שאתה רוצה שייכתב בספרי ההיסטוריה שאתה מגן ישראל, אני מניחה שתדבר כמו תמיד על כמה ישראל מדינה חזקה בזכותך וזה לא. ריקבון השחיתות שלך זה מה שהורס אותנו מבפנים".

ח"כ יאיר לפיד: "אלה הגורמים שאתה אומר לנו שאסור לסמוך עליהם משטרת ישראל, הפרקליטות, בתי המשפט, מבקר המדינה, התקשורת. המפכ"ל, היועמ"ש, פרקליט המדינה, ומבקר המדינה שאתה בעצמך מינית, למה שהם יהיו נגדך? הם לא שמאלנים, רובם דתיים, הם הצביעו לך או ימינה מימך, הם סובלים בסביבה החברתית שלהם בגלל החקירות. אין שום סיבה בעולם שהם ירדפו אותך הם פשוט עושים את העבודה שלהם. ראש ממשלה שנותרה בו טיפת אחריות לא יכול להגיד שהמשטרה והפרקליטות לוחצים על עדי מדינה לשקר ולהגיד לאזרחים שאי אפשר לסמוך עליהם.

בכל הפרשיות בתקופה האחרונה מה שבולט הוא העיסוק הבלתי פוסק  שלך בנושא אחד בלבד - בעצמך, במה שטוב לך, במה שאומרים עליך - הכל סביבך. מתחיל להיווצר פער בלתי נסבל בין מדינת ישראל לבין הפוליטיקה. העתיד שלנו בסכנה כי אתם כבר לא עובדים בשביל המדינה אלא רק בשביל עצמכם. השתלט על המערכת דיבור עברייני."

שירי דנון,
0 תגובות