ועדת העבודה והרווחה לא אישרה תקנות שר הפנים

ועדת העבודה והרווחה לא אישרה תקנות שר הפנים להקלות בניכוי כספים מעובדים זרים; "לא מספיק מקל, תרגיל הטעיה לבגצ".

יו"ר ועדת העבודה והרווחה של הכנסת, ח"כ אלי אלאלוף (כולנו), סירב להעמיד היום להצבעה בוועדה תקנות שהגיש שר הפנים אריה דרעי, לפיהן חלק מהעובדים זרים המוגדרים "מסתננים" יהיו זכאים לקבל 70% מכספי הפיקדון שהפריש עבורם המעסיק, גם אם לא יצאו מהארץ. זאת במקרים אשר הוגדרו כ"בעלי מאפיינים הומניטריים מיוחדים": אם העובד הוא קטין, אם גילו עולה על 60, אם סמוך על שולחנו של העובד קטין, אם אי קבלת הפיקדון עלולה לגרום נזק לבריאותו (כולל הנפשית), או אם היה קורבן לעבירות החזקה בתנאי עבדות או סחר בבני אדם. התקנות הוגשו לוועדה בעקבות דרישת בגצ לנהוג במידתיות בהפרשות משכר העובדים הזרים.

אלאלוף נימק את החלטתו בכך ש"משרד הפנים הביא לאישורנו תקנות חלקיות וחסרות. תגישו לנו הצעה הרבה יותר אנושית ונורמלית. אתם משתמשים בנו כדי לעשות תרגיל לבגצ ולהטעות אותו. הבגצ יותר חכם מהתרגילים האלה". חברי כנסת נוספים הצטרפו לדבריו של היו"ר; ח"כ יעל כהן-פארן (המחנה הציוני): "מלכתחילה אסור היה לקחת מהם שקל, אז לא עושים כאן טובה בכך שמפחיתים את הניכוי"; ח"כ איל בן ראובן (המחנה הציוני): "זה לא באמת יאפשר להם לחיות כאן כמו שצריך, יש כאלה שמרוויחים רק אלף שקלים בחודש, אז ההקלה אינה משמעותית עבורם". ח"כ מיכל רוזין (מרצ): "אין להקלה הזאת כל משמעות. רובם לא יראו את הפיקדונות האלה, והכסף יישאר במדינה לעולמי עד". גם חברי הכנסת דב חנין (הרשימה המשותפת) ומוסי רז (מרצ) הביעו התנגדות לתקנות.

מנהלת תחום פליטים ומבקשי מקלט בעמותת קו לעובד, נועה קאופמן, קראה לכלול נשים בקריטריונים המקלים. מקדמת המדיניות בפורום ארגוני פליטים ומבקשי המקלט בישראל, עלוה קולן, טענה כי התקנות אינן מקלות מכיוון שבכל מקרה מרחף איום הגירוש מעל העובדים הזרים.

עו"ד שי סומך ממשרד המשפטים טען לעומתן: "התקנות מאוזנות וסבירות ונועדו להקל על המסתננים. לא ברור לי למה הוועדה לא רוצה להקל עליהם". ח"כ מיכאל מלכיאלי (ש"ס) חיזק את דבריו: "בגצ הוא לא חזות הכל ולא תמיד כל החלטותיו מגיעות מהכרת המציאות. אי אישור התקנות יותיר את ההכבדה על אוכלוסיות אלו". עו"ד לימור גבאי מהלשכה המשפטית ברשות האוכלוסין וההגירה: "החלטה של או הכל או כלום לא משרתת את האינטרס של אף אחד. תמיד יש מקום לתקן את התקנות, אם שר הפנים ישתכנע להוסיף אוכלוסיות, כמו נשים, לרשימת המצבים ההומניטריים".

ח"כ אלאלוף הודיע כי ביום רביעי הקרוב יתקיים בוועדה דיון נוסף בנושא, בו יציג משרד הפנים לוועדה נוסח עם הקלות נוספות.

דור מנשה,
0 תגובות