"חוק ההשתמטות הוא קומבינה מגוחכת"

במפלגת יש עתיד תוקפים את הממשלה על חוק הגיוס.

יאיר לפיד אומר: "הנוסח החדש של ״חוק ההשתמטות״ הוא עלבון לצה״ל ועלבון למתגייסים. לפי הנוסח הזה, החרדים יתגייסו אם יתחשק להם. אם לא יבוא להם, פשוט לא יבואו. חרפה לאומית".

 

יו"ר הסיעה בכנסת עפר שלח מכנה את החוק: "חוק ההשתמטות: ״קומבינה מגוחכת, שאפילו כבוד עצמי אין בה״ 

הוא אומר: הסולם הרעוע שעליו מנסה הקואליציה לרדת מעץ הבחירות הוא מסמך, שלא ראוי אפילו להגדרה "טלאי על טלאי". למנסחיו אין כבוד לערכים המשותפים של החברה הישראלית, אבל את זה כבר ידענו. עכשיו מתברר שאפילו כבוד עצמי אין להם.

בכנסת הקודמת הובלתי, יחד עם חברי יעקב פרי, את חוק השוויון בנטל. הדבר החשוב ביותר בו היה הקביעה, שאם בשנת הגיוס השלישית אחרי חקיקתו - שנה שהסתיימה ביולי 2017 - לא יגויסו חרדים במכסה שתקבע הממשלה, יתבטל ההסדר המיוחד וכולם יגויסו, למעט 1800 עילויים. זו היתה קביעה חד-משמעית ללא אפשרות חזרה. היא שדחפה את מערכת הביטחון להשקיע מאמץ בגיוס והגדילה את מספר המתגייסים לצבא.
המסמך הנוכחי קובע תקופה של חמש שנים, כי קודם כל מאריכים את הזמן. הוא מקטין את המכסות, כי אחר כך מבקשים הנחה במחיר. אבל זה לא הדבר העיקרי: הדבר החשוב ביותר הוא שאם לא יגיעו חרדים במספר המספיק, "תבחן הממשלה את הדברים... בין היתר, תהיה הממשלה רשאית להורות על הכבדת הדרישות בעניין היקף שעות לימוד" (ציטוט מתוך טיוטת החוק).

אתם הבנתם את זה? שום דבר לא ייעשה כדי לגרום לחרדים לבוא, ואם הם לא יבואו - נו, אז נעשה מה שאבא של הרשל'ה היה עושה, ונלך לישון רעבים. מילא החרדים, אילת שקד (שעמדה בראשות הוועדה שניסחה את חוק הגיוס שלנו בכנסת) ובנימין נתניהו מוכנים לחתום על הנייר הסמרטוטי הזה.
והחרדים? כשנחקק החוק שלנו, הם אמרו שהם יודעים שיוכלו לעמוד במכסות הגיוס, אבל מה שהורג אותם הוא העיקרון, ואפילו התיאורטי, לפיו יש מצב שבו יתבטל ההסדר המיוחד ו"בחור שחשקה נפשו בתורה יילך לכלא". נחשו מה? העיקרון התיאורטי הזה לא התבטל, לא בקומבינה שחקקה הממשלה הנוכחית לפני שנתיים וגם לא בהצעה הנוכחית. כי אפילו כבוד עצמי אין לנתניהו, ליצמן, שקד ודרעי. כל מה שיש להם זו קומבינה.

התמונה של ‏עפר שלח - Ofer Shelah‏.
קובי בונה,
0 תגובות