70 שנה לפיגוע ההתאבדות הראשון

היום לפני 70 שנה אירע פיגוע ההתאבדות הראשון בתולדות ישראל. מחבל מתאבד שגנב את רכבו של סגן הקונסול האמריקאי בירושלים הצליח להיכנס לתוך חצר בניין הסוכנות היהודית בירושלים ולבצע פיגוע רב מימדים. בפיגוע הקשה נרצחו 12 בני אדם, ביניהם לייב יפה, מנהלה של קרן היסוד ונפצעו כ-44. היעד היה ראש הממשלה דוד בן גוריון שנעדר מהבניין באותה עת והנהגת המדינה שבדרך. אימי אורה, ששהתה בבניין באותה העת מתוקף תפקידה כעוזרתו של אהרן קציר, (לימים חתן פרס ישראל ומנרצחי פיגוע הטרור בנתב"ג ואחיו של הנשיא הרביעי אפרים קציר), נפצעה קשה. היא חולצה מתחת להריסות בידי אבי חיים הרצוג, שכיהן אז כקצין הביטחון של הסוכנות היהודית, שזיהה אותה לפי שמלתה מתחת להריסות והיא מחוסרת הכרה. אמא אושפזה כמעט לחודשיים ימים והצלקות נשארו בה בכל גופה.

כבר באותו היום לאחר שפונתה אמי לבית החולים, חזר אבי חיים הרצוג, כשבגדיו מוכתמים באבק ודם אל הריסות הבניין יחד עם הקולונל הנורווגי, אלפרד רושר-לונד, היועץ הביטחוני של ועדת אונסקו"פ של האו"ם שהגיע ימים ספורים קודם לטפל ביישום תכנית החלוקה, ושם אל מול הבניין ההרוס ואל מול פועלים שכבר החלו לאסוף לבנים במטרה לתקן את הבניין, אמר הקולונל הנורווגי, "אומה כזאת לא תובס לעולם".

ואכן אומתנו לא הובסה ובעוד חודשיים מדינת ישראל תציין 70 שנות עצמאות. עלינו החובה לזכור ולהזכיר את המאורעות שעיצבו את מדינת ישראל ולזכור את אלו שהקריבו את היקר להם מכל.

יצחק הרצוג,
0 תגובות