"61 זה לא אופציה"

המשבר הקואליציוני נמשך, וההאשמות בין הליכוד לבית היהודי גוברות.

האם זה משבר אמיתי או מדומה?

שר החינוך נפתלי בנט אמר בריאיון לאריה גולן ברשת ב': "המשבר הקואליציוני סביב חוק הגיוס הוא משבר מדומה שיכול להיפתר. הכול תלוי ברצונו של נתניהו. הציבור לא יסלח למי שייקח אותו לבחירות מיותרות".

בריאיון לגל"צ הוסיף יו"ר הבית היהודי כי "אנחנו לא מדינת עולם שלישי שבה יש כל שנתיים בחירות. אני רוצה לומר לציבור, זה סתם. ללכת לבחירות בגלל מאוויים אישיים זה לא בסדר. אם נגיע לשם ניאלץ לשקול מחדש את הגיבוי בראש הממשלה".

מהליכוד נמסר בתגובה: "בזמן שראש הממשלה נתניהו עסוק בפתרון המשבר וייצוב ממשלת הימין, בנט עסוק בקמפיין בחירות אישי. אם בנט היה באמת דואג לממשלת הימין, הוא היה מתחייב להישאר בממשלה עד סוף הקדנציה בנובמבר 2019. אלא שהדבר האחרון שמעניין את בנט זה לייצב את הממשלה הלאומית בראשות נתניהו. כפי שדבריו הבוקר חושפים, בנט חותר להפיל את ראש הממשלה נתניהו ולדאוג לעצמו לסידור עבודה".

בנט השיב לדברים בחשבון הטוויטר שלו: "‏אדוני ראש הממשלה נתניהו: כל עוד תפעל לטובת מדינת ישראל, אנחנו נמשיך להיות מאחוריך. אם תפיל ממשלת ימין ותוביל לבחירות מיותרות למטרות פרסונליות, תאבד אותנו".

שרת המשפטים איילת שקד אמרה לפני ישיבת הממשלה: "בואו נשים את הספינים בצד. משבר הגיוס נפתר. יש חוק חמור וקשיח יותר מהחוק הקיים לכן אין סיבה שהקואציה לא תתכנס סביבו. בחירות זה מהלך מיותר".

בישיבת שרי הליכוד אמר נתניהו : "אנחנו פועלים למען ממשלה יציבה שתפעל עד תום הקדנציה בנובמבר 2019. יש לנו הישגים גדולים ומשימות לא קטנות לפנינו. כדי שזה יקרה, כל הסיעות צריכות להגיע להסכמה ולהחליט שממשיכים ביחד. אנחנו עובדים כדי לנסות להשיג את זה, כי אזרחי ישראל רוצים ממשלה יציבה שתמלא את ימיה. דבר אחד ברור, בממשלת 61 אי אפשר להחזיק. זה ברור לכולם. כבר הבוקר הבנו שאפילו חברים בליכוד מתנים הצבעות תמורת כל מיני דברים. 61 זה לא אופציה. לכן נמשיך היום במאמצים להגיע לפשרה".

אביגדור ליברמן אומר כי הוא מקווה שהמשבר בקואליציה לא יוביל לבחירות: "בנושא הגיוס - אני מצפה שלא מועצת גדולי התורה ולא הפוליטיקאים יובילו אלא צה"ל ושר הביטחון. לא הצבנו אולטימטום ולא יצרנו שום משבר, אבל לא נחיה עם מציאות שבה מצמידים לנו אקדח לרקה".

יושב ראש מרכז השלטון המקומי חיים ביבס אמר בראיון עם טלי ליפקין שחק ומזל מועלם בגלי צה"ל: "הדבר הראשון שנתניהו רוצה זה יציבות, לא שאחד מעביר תקציב ובורח ושהשני מעביר חוק גיוס ובורח. אם נתניהו לא יוביל את הליכוד המצב פתוח לגמרי".

ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש הלילה עם ראשי הסיעות החרדיות. במהלך הפגישה ניסה נתניהו להגיע להסכמה סופית על נוסח של חוק גיוס שיעלה להצבעה בוועדת שרים לחקיקה ובקריאה טרומית בשבוע הקרוב, עוד לפני ההצבעות על התקציב.

מלשכת ראש הממשלה נמסר שההעדפה של ראש הממשלה היא להמשיך את פעילות הממשלה עד סוף תקופת כהונתה בנובמבר 2019 ולשם כך דרושה הסכמה של השותפות הקואליציוניות איתן הוא ייפגש.

לעומת זאת, אין שום תיאום או סיכום עם ליברמן.

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, כתב בחשבון הטוויטר שלו כי "בחיים, יש רגעים שבהם צריך ללכת עם מה שאתה מאמין ולא עם מה שכדאי או משתלם. זהו בדיוק הרגע". 

לפני פגישתם עם ראש הממשלה הגיעו חברי הכנסת של דגל התורה להתייעצויות בבתיהם של הרב גרשון אדלשטיין והרב חיים קנייבסקי, גורמים בדגל התורה הבהירו כי ניתן להם האישור לנהל משא ומתן על מתווה לאישור חוק הגיוס בקריאה טרומית בלבד קודם אישור התקציב ולעריכת שינויים בחוק. במפלגת אגודת ישראל טרם התקבלה ההחלטה.

 

יו"ר יו"ר יש עתיד יאיר לפיד הבהיר כי מפלגתו לא תיקח חלק בממשלה במקרה שבו יוגש כתב אישום נגד נתניהו.

לפיד צייץ בטוויטר: "למי שלא הבין ובעיקר למי שהתעקש לא להבין: יש עתיד לא תשב בשום ממשלה שבה לראש הממשלה יש כתב אישום. בשום תנאי".

 

 

אורי רבינוביץ,
0 תגובות