איך אפשר לעבור על החוק

מדהים איך אפשר לעבור על החוק לבצע עבירות כל כך חמורות לכאורה, ובסוף להתחמק מאחריות באמצעות הסכמי עד מדינה. בואו נדבר רגע על הסכם עד המדינה שנחתם אתמול עם ניר חפץ – יועצו לשעבר של ראש הממשלה נתניהו.

לפי ההסכם, חפץ יזכה ל*חסינות מלאה* מפני העמדה לדין ולא יישא בעונש כלשהו גם אם יתברר, שימו לב, שעבר עבירות פליליות חמורות. זו לא פעם ראשונה שחשודים מרכזיים הופכים לעדי מדינה. גם במסגרת שאר פרשות השחיתות שבהן מעורב נתניהו נתחמו הסכמי מדינה עם ארי הרו, מיקי גנור ושלמה פילבר. פילבר אגב, זכה גם הוא לחסינות מלאה מפני העמדה לדין במסגרת ההסכם.

התנועה מכירה בחשיבות של החקירה ובחתימה של הסכמי עד מדינה כרע הכרחי. אבל, וזה אבל גדול, במסגרת הסכמים כאלה, כשהנחקרים הם חשודים כשותפים מרכזיים במעשיים הפליליים הנחקרים מקבלים חסינות מלאה, מתרחשת פגיעה כל כך חזקה ובכל כך הרבה מישורים:
קודם כל בצורה הכי פשוטה – פגיעה בפעולת התגמול שמשקפת את תחושת הצדק הטבעית – שהיא היסוד והבסיס לפעילות וללגיטמציה של מערכת אכיפת החוק. שנית, פגיעה בהרתעה. המסר לעבריינים חשודים הוא שכל מה שעליהם לעשות כדי "לנקות" את עצמם זה פשוט לאסוף ראיות על דג שמן יותר, והופס הם חופשיים לפשוע ככל העולה על רוחם. שלישית, פגיעה בשוויון בפני החוק – פשוטו כמשמעו, הסכם המעניק חסינות מלאה לחשודים מרכזיים, יוצר יחס שונה בתכלית לחשודים שונים. רביעית – דבר קטן שנקרא אמון הציבור. הענקת חסינות מלאה לחשודים מסוימים, במיוחד כמו במקרים של חפץ ופילבר שעל פניו מדובר במבצעים עיקריים ונגדם עומדים חשדות חמורים ביותר לעבירות על החוק ופגיעה באינטרס הציבורי, מעלה סימני שאלה לגבי התנהלותה של מערכת אכיפת החוק ולשיקולים שמניעים אותה.

בעקבות ההסכם שנחתם אתמול עם חפץ, שלחנו מכתב בהול ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט ולמפכ"ל המשטרה רוני אלשיך וקראנו למיצוי הדין עם חשודים – גם במסגרת הסכם עד מדינה!

התנועה לאיכות השלטון,
0 תגובות