להסדיר את שידורי הטלוויזיה על גבי האינטרנט

ועדת הכלכלה של הכנסת, בראשות ח"כ איתן כבל, המשיכה להכין לקריאה שנייה ושלישית את פרק התקשורת מתוך הצעת חוק התכנית הכלכלית (חוק ההסדרים), שעוסק בהקלת הרגולציה בשוק השידורים בעקבות המעבר מזיכיונות לרישיונות. כבר בפתח הישיבה היום התייחס היו"ר כבל לשידורי הטלוויזיה על בסיס האינטרנט ואמר כי הוא תובע מהמדינה להביא הסדרה בעניין הזה. "העידן הזה שלא חלה שום רגולציה על שידורי הטלוויזיה על גבי האינטרנט חייב להסתיים לאלתר", אמר. בתגובה לכך אמרה נציגת האוצר, רעיה עדני, כי הדבר מקובל על המשרד. מנכ"ל משרד התקשורת בפועל, מימון שמילה, התייחס גם הוא לדברים ואמר כי היה רצון להביא הסדרה של פיקוח שידורים על האינטרנט, כמו שמבצעות סלקום ופרטנר, אף בסוף זה יצא מחוק ההסדרים. שמילה הוסיף כי המשרד מתכוון להביא את זה לדיון ולהסדיר זאת.

עוד הוסיף היו"ר כבל כי צריך לתת את הדעת גם על חבילת הבסיס בכבלים ובלוויין, ואמר כי החבילות הללו צריכות להיות מחולל תחרות. סמנכ"לית הרגולציה של יס, מיכל רפאלי כדורי, התייחסה לדברים ואמרה: "הישיבה הזו לא נועדה להקל על הוט ויס, ישבנו כאן בשקט בדיוני הוועדה המשותפת (להסדרת הערוצים היעודיים) וראינו בעיניים כלות איך השוק טופל, הורידו רגולציה לערוצים ואנחנו ישבנו בשקט וחיכינו לתורנו. המדינה צריכה לתקן חוק שתוקן לאחרונה מבחינה המחויבות שלנו לפני שני עשורים". סמנכ"ל התוכן של הוט, יורם מוקדי, הוסיף: "אנחנו במציאות אחרת, והתחרות העתידית היא לא רק מול פרטנר וסלקום אלא מול נטפליקס, שהוא השחקן הקטן, ויוטיוב ואמזון ואפל וגוגל שהם השחקנים הגדולים, וכמובן מול הצפייה הפירטית. לכן צריך, לטובת הצרכן, להוריד חסמים".

לאחר מכן החלה הוועדה לדון בסעיפי ההצעה, ובהם הסעיף המבקש לבטל את הסמכות של הרשות השנייה לטלוויזיה ולרדיו לקבוע כללים בעניין שידור תכניות סוגה עילית. ח"כ דב חנין אמר כי אין סיבה לייצר רגולציה מיותרת, אבל יש מקומות בהם הרגולציה נדרשת וחיונית, בייחוד בפיקוח על תכני סוגה עילית. הוא הזהיר כי אישור הסעיף יוביל למצב שוק התקשורת באיטליה ואמר: "שם בכל הערוצים יש תכניות זבל וכל אחד יכול לבחור את הזבל שהוא רוצה לראות, אבל אי אפשר למצוא משהו שהוא לא זבל בשום ערוץ". ח"כ ג'מאל זחאלקה אמר כי היום המסך הרבה יותר משפיע על הצעירים, ולכן צריך לדאוג שיהיו תכניות ברמה גבוה. ח"כ עליזה לביא התקפה את משרד האוצר ואמרה כי היא לא מבינה מדוע מי שמוביל את ההצעה הם נציגי משרד האוצר והזהירה מריסוק הרגולציה שתביא לחורבן היצירה הישראלית.

יו"ר הרשות השנייה, יוליה שמאלוב ברקוביץ, מתחה גם היא ביקורת על הסעיף ואמרה כי היא לא מבינה כיצד התקבלו ההחלטות בממשלה ללא ישיבות עם הרגולטורים. "יש סעיפים שגילינו אותם פתאום, אף אחד לא שאל אותנו. אני תומכת בהורדת רגולציה אבל אסור לבוא ולהפשיט את הערכים בהינף יד? אני רוצה לדעת מי מהם ניהל יום אחד איזה תחום תקשורת שמסמיך אותו לבוא ולעשות חיסול של שוק התקשורת בישראל", אמרה. היא הוסיפה בציניות: "אז בואו תסגרו את הרשות והמועצה וזהו". המנכ"ל בפועל של משרד התקשורת, מימון שמילה, אמר בתגובה כי "אין שום כוונה לחסל, חיסולים זה ב'פאודה' או בשדה הקרב ולא בשולחנות הכנסת". ח"כ לביא הזהירה מ"צירוף של אינטרסים", ובישיבה התפתחה מהומה. ח"כ עיסאווי פריג' הזכיר בציניות כי "גם פילבר עשה עבודת קודש", והיו"ר כבל החליט להפסיק את הדיון לחצי שעה.

לאחר ההפסקה הודיע היו"ר כבל כי הוא לא מתכוון לקיים הצבעה על הסעיף ואמר כי אי אפשר לעבור מקיצוניות אחת לשנייה בצורה חדה: "חייבים למצוא איזון, אי אפשר לעבור מצד אחד לצד שני שלא במעבר חצייה. הייתי רוצה לראות את הממשלה מתמקדת ביצירת תחרות אמתית או הורדת מטלות שהמדינה עצמה משיתה על הגופים כמו דמי רישיון", אמר.

נושא נוסף שעורר סערה היום היה הדיון בסעיף המבקש לקחת ממועצת הרשות השנייה סמכויות לקבוע כללים באשר לתוכן וסגנון שידורי פרסומות, למעט כללי אתיקה. שמאלוב ברקוביץ התנגדה נחרצות גם להצעה הזו ואמרה כי הדבר יפגע קשות בצופים, אם הרשות לא תוכל להגביל או לטפל בשידור פרסומות סקסיסטיות או פוגעניות. להתנגדות הזו הצטרפו גם חברי הכנסת חנין ופריג' וחברת הכנסת לביא. היו"ר כבל אף הוסיף כי לא בטוח שהערוצים המסחריים מעוניינים בכך. היועצת המשפטית של רשת, עו"ד אילאיל לבנת, אמרה כי לרשת אין בעיה שהרשות תמשיך לקבוע כללים, אך בעולם תחרותי אין מקום למגבלות על היקף הפרסום ועיתוי שידורו. היועצת המשפטית של קשת, עו"ד שרית הכט, הצטרפה לדברים, אולם היועצת המשפטית של ערוץ 10, עו"ד דבורה קמחי אמרה כי רשת תומכת בהשארת הפיקוח של הרשות השנייה גם על ההיקף והעיתוי. היו"ר כבל החליט שלא לקיים הצבעה גם על הסעיף הזה בשלב זה, ואמר כי הוועדה לא תפעל איפה שלא נדרשת פעולה.

נושא נוסף שעורר מחלוקת היה ההצעה לפיה הרשות השנייה לא תהייה אחראית על ביצוע סקרי צפייה והאזנה. יו"ר מועצת הכבלים והלוויין, ד"ר יפעת בן חי שגב, אמרה כי שימשה בעבר מנכ"לית הוועדה הישראלית למדרוג וביקשה לדעת האם ההצעה הזו הוגשה לאחר עבודה מקצועית. היא הוסיפה כי ההצעה תשית עלויות נוספות על גופי השידור. ח"כ פריג' טען כי ועדת המדרוג כלל לא לוקחת בחשבון את הציבור הערבי, ועו"ד קמחי הסבירה כי הערבים נמדדים, אך הדירוג לצורך קביעת התשלום עבור פרסומות הוא המדד במגזר היהודי. היו"ר כבל סיכם ואמר כי בעניין זה עדיין אין לו עמדה, אך הוא סבור שזו לא תפקידה של הרשות השנייה, והוועדה עדיין לא הצביעה על הסעיף.

שגית לוי,
0 תגובות