המברק המקורי הוחזר למדינה

ב-9 ביוני 1967 שלח אלוף פיקוד הדרום מברק לרמטכ"ל המכריז על כיבוש סיני. 50 שנה לאחר מכן התגלה כי המברק המקורי עומד למכירה פומבית תמורת 500 דולר. בעקבות תביעה יזומה שהגישה המדינה הוחזר לידיה המברק.

​לפני מספר חודשים פורסם כי בית מכירות פומביות הציע למכירה עשרות מסמכים אשר הוצאו מחזקת המדינה והוצעו למכירה ללא רשות. 

בין המסמכים היו כ-30 מסמכים ממלחמת העצמאות, פקודות מבצע, חומרי מודיעין, קובצי פקודות מטכ"ל משנת 1948 וכן מברק, בו מודיע אלוף פיקוד דרום האלוף ישעיהו גביש לרמטכ"ל רא"ל יצחק רבין על כיבוש סיני במלחמת ששת הימים.  

המדינה החליטה לנהל הליך משפטי ייזום על מנת להשיב מסמכים אלו לידיה. בית המשפט נעתר לבקשת המדינה להוצאת צו למניעת מכירת הפריטים, ואסר על העברת המסמכים האמורים עד להכרעה בהליך. 

המדינה הצליחה לאתר את המוכרים השונים, וכולם למעט אחד הסכימו להשיב את המסמכים לחזקת המדינה באמצעות ארכיון המדינה. התיק המשיך להתנהל נגד אותו אדם, שהחזיק במברק שבישר על כיבוש סיני, ולא הסכים להשיבו לידי המדינה. 

עם התקדמות ההליך, ולאחר שהמדינה הגישה בקשה לקבלת התביעה בהעדר הגנה, הנתבע הסכים להשבת המברק לידי המדינה כמתנה. לאחר שהמברק נאסף על ידי נציגי ארכיון המדינה, ביקשה המדינה ליתן תוקף של פסק דין להשבת קניין המדינה לידיה, תוך ציון העובדה כי היא אינה רואה בהשבת המסמך מתנה, שכן לא ניתן להעניק למדינה את קניינה שלה כ"מתנה".  

בית המשפט השלום בירושלים נתן פסק דין המסיים את ההליך, וניתן תוקף להסכמת הצדדים לפיה הוחזר המברק לידי המדינה בהסכמה. 

התביעה הוגשה כחלק ממדיניות הגשת תביעות יזומות להשבת מסמכים המוצעים למכירה פומבית שהם קניין המדינה והציבור. פסק הדין מצטרף לפעולות ותיקים נוספים המנוהלים באופן יזום, כגון תביעת המדינה להשבת טיוטות מגילת העצמאות לידיה (העניין מתברר עדיין בבית המשפט העליון), והגשת עמדת היועץ המשפטי לממשלה, התומכת באחזקת כתבי יד עתיקים של התנ"ך הידועים כ"כתרי דמשק" בידי המוסדות הלאומיים של המדינה, ומניעת העברת החזקה בהם לידיים פרטיות.

דורון עופרי,
0 תגובות