"האתגרים והקשיים של בעלי העסקים"

לפני 40 שנה כשהפכתי להיות עצמאי ופתחתי את העסק שלי, לא תיארתי לעצמי את כמות האתגרים והקשיים שהמשק הישראלי ומדינת ישראל מציבים בפני בעלי העסקים.

ציבור העצמאים בישראל, המונה 280 אלף עצמאים ו־180 אלף מעסיקים זעירים, הוא מהפגיעים באוכלוסיות ישראל. החובות המוטלות עלינו רבות מאוד, בשעה שהזכויות מעטות ביותר. אנו סובלים ממחסור בתנאים סוציאליים - היעדר דמי פגיעה, דמי מחלה, ימי אבל ודמי אבטלה - אבל משלמים את התשלומים הגבוהים ביותר לביטוח לאומי, לצד מיסוי בלתי מותאם ומקשיים בירוקרטיים משתקים.

98% אחוזים מהעסקים בישראל הם עסקים קטנים ובינוניים, עסקים המעסיקים במעגל הראשון כחצי מליון עובדים, ובמעגל השני – נותני השירותים – יש עוד כמיליון וחצי משרות. העסקים קטנים מהווים כ־35% מסך המשרות במשק. רק 20% מהעסקים שורדים מעל עשור. 30% נסגרים אחרי 5 שנים.
בארה״ב לשם השוואה, 50% מהעסקים עדיין שורדים לאחר חמש שנות פעילות.

50% מהעצמאים מרוויחים מדי חודש מתחת ל־6,900 שקלים ברוטו.

ישראל ממוקמת במקום ה־52 מתוך 190 מדינות במדד ידידותיות עשיית העסקים. בשנת 2015, 36,100 משפחות שבראשן עומד עצמאי היו מתחת לקו העוני. בכל שנה נסגרים כ־45 אלף עסקים. הכנסתם של הבנקים הגדולים מאשראי של עצמאים גבוה ב־84% מאשר מעסקים גדולים.

הגיע הזמן שהממשלה תייחד לעסקים קטנים ובינוניים את תשומת הלב הראויה.

הבעיה היא כלל-עולמית, אבל אצלנו יש הבדל מאוד גדול בהתייחסות של הרגולטור והממשלה. כולם מדברים, אבל עשייה אמיתית מתוך אחריות של הממשלה אין.

בארה"ב למשל, השלטון הפדרלי לוקח אחריות על העסק הקטנים: אם מחילים כלל רגולטורי - בוחרים על מה מקלים מנגד. מציעים משהו חדש? בוחנים מה יהיו ההשפעות. השליטה מלמעלה מכוונת, יש פרק שלם בתקציב המדינה שעוסק בעסקים הקטנים.

העסקים העצמאיים הם מנוע הצמיחה העיקרי של המשק. מדינת ישראל צריכה להראות אחריות ממשלתית, לא רק של משרד הכלכלה בראשות השר אלי כהן שפועל רבות למען העצמאיים, אלא כל של משרדי הממשלה, שכל דבר ייעשה מנקודת המבט של עסקים קטנים, ושיבדקו איך מתקנים את העיוות בהטבות בין שכיר ועצמאי.

אריה אברמוביץ,
0 תגובות