אושרה העלאת קצבאות הנכים

מליאת הכנסת אישרה בקריאה שנייה ושלישית את הצעת חוק הביטוח הלאומי. בהצעת החוק תמכו 84 חברי כנסת ולא היו מתנגדים.

כל ההסתייגויות שהוגשו להצעת החוק לא התקבלו.

מתוך הדברים שנאמרו בדיון במליאה על הצעת החוק.

יו"ר ועדת העבודה והרווחה ח"כ אלי אלאלוף הציג את ההצעה ואמר: "זה החוק הכי קשה שהייתה לי הזכות להיות מעורב בו. אבל בשביל חוקים כאלה ורגעים כאלה כדאי להיות חבר כנסת. אני חייב להגיד מראש שהחוק הזה, שנוגע ל-250,000 נכים בישראל, הוא לא מספיק טוב. מראש. הוא חוק שהגענו אליו אחרי הצעת חוק ממשלתית, שמוזגה לחמש הצעות פרטיות, אבל לא היינו מגיעים לחוק הזה, בצורה חד-משמעית, לולי המאבק האדיר, המיוחד, האצילי, המאוד משכנע של הנכים עצמם. וגם החברה הישראלית הגיבה בצורה מאוד מכובדת, בהבנה מלאה של הדרישות של הנכים ובצדק. אני רוצה להזכיר שמאז 2003 קצבאות הנכים הוזנחו. לא הייתה שום תוספת רצינית."

ח"כ אילן גילאון: "אנשים מוגבלים זה כל האנשים, זה ביטוח הדדי לכולם, זה איננו סטטוס נרכש, אתה לא בוחר להיות אדם מוגבל. די בכך שלא עברת נכון כביש, לא קיבלת מספיק חמצן בלידה, או לא קיבלת חיסון בזמן, והנה אתה הופך בדיוק לאדם הזה שאתה זקוק לאותה מקפצה כדי להגיע למטרתך, לייעודך בצורה מכובדת ועצמאית. זאת כל התכלית כולה.

ולכן, אל תסתכלו על העניין הזה בחמלה. אין צורך בכך. תבואו בלי דעות קדומות ובהגינות. ההגינות היא הדבר המרכזי, ובעניין הזה יש קצת טעם לפגם משום שבמקור הצענו הצעה שדיברה על כך שקצבת הנכות תהיה כשכר המינימום והיא הוצעה כך כדי שהיא תהיה הכנסה בסיסית, כי לשכר הממוצע במשק אולי אנחנו לא יכולים להבטיח, אבל שכר המינימום הוא השכר הבסיסי ביותר שאנחנו חושבים שאדם צריך שיהיה לו כדי לעבור את מפלס החרדה הקיומי המידי שלו"

ח"כ קארין אלהרר: "יש להודות על כך, שעלתה קצבה, והיא עלתה משמעותית ב-800 שקלים. 800 שקלים הם לא דבר של מה בכך, בוודאי כשמדובר באוכלוסייה כל כך גדולה – 250,000 איש ואישה. אבל יחד עם זאת, אסור לנו, כנבחרי ציבור לשכוח שהמספר הזה, 250,000 איש ואישה, הם אנשים שנאלצים להתמודד עם הרבה מאוד אתגרים - עם אתגרי הקיום שלהם. עם האתגר - אני לא אומרת את זה בשביל המליצה. עם האתגר של לרכוש את הדברים הבסיסיים. עם האתגר של לקנות מזון. עם האתגר של לחיות. אז נכון, העלנו, נעלה בעזרת השם כשנצביע.

אבל האם זה פתר להם? האם אנחנו יכולים לטפוח לעצמנו על שכם? לעניות דעתי, התשובה היא לא. זה נכון, הממשלה הקצתה סכום לא מבוטל, אבל מה שהתחיל במסיבות עיתונאים, ועם כותרות פומפוזיות, הישגים היסטוריים, נגמרו מבחינת האנשים עצמם. אלה שצריכים לחיות עם מה שיתנו להם. זה נגמר מאוחר מדיי וזה נגמר עם מעט מדיי."

ח"כ מיקי רוזנטל: "כשנכה הולך למכולת, הוא לא יכול להתנחם בעובדה שהממשלה פתחה את כיסה והוציאה ארבעה מיליארד שקל. הוא יודע לספור רק מה שיש לו חסר בחשבון, והוא צריך לשקול בין הצרכים שלו, לבין הסכום הפעוט שמדינת ישראל מעניקה לו, והסכום הוא פעוט למרות התוספת.

אני רוצה לבקש בעיקר סליחה מהנכים על התהליך. התהליך היה מבזה. מה שסגרנו בשבוע האחרון, היה אפשר לסגור לפני חמישה חודשים. לפני חמישה חודשים, ועשו פה פוליטיקה על הגב של הנכים, ולא מעט אנשים. עשו פוליטיקה על הגב של הנכים, אפשר היה לסגור את זה. מה ידענו אתמול שלא ידענו לפני חמישה חודשים – שום דבר "

ח"כ דב חנין: "ביום הזה, שאנחנו נותנים הערכה חיובית לאלה שעשו, צריך גם ביושר לתת את ההערכה השלילית לאלה שפעלו בצד השני. וראש וראשון לאלה שגרמו נזק היסטורי עצום לנכים הוא בנימין נתניהו, האיש שכשר האוצר בשנת 2003 ביטל את מנגנון ההצמדה של קצבאות הנכות ויצר את הפער העצום הזה שבו קצבאות הנכות נשארו מאחור והלכו והתדרדרו לרמה בלתי אפשרית. הלכו והתדרדרו לרמה בלתי אפשרית/ ולכן, זה גם לא מפתיע אותי שממשלתו של נתניהו לא עמדה בהבטחות שהיא הבטיחה לאורך השנה הזאת. צריך לומר ביושר: לראש הממשלה נתניהו יש סדרי עדיפויות אחרים, ובני אדם נמצאים בתחתית סדר העדיפויות שלו. "

ח"כ סאלח סעד סיפר על מחלת הסרטן בה חלה ועל התחושות שליוו אותו במהלך ההתמודדות עם המחלה וההצטרפות לקהילת הנכים.

ח"כ יוסף ג'אברין השטן נמצא בפרטים ולכן אנחנו עדיין לא בטוחים שמדובר במהלך היסטורי.

ח"כ יעל גרמן היה בתהליך משהו שנושא תקווה. המאבק המשותף מחוץ לבית ובתוכו הוא שהביא לתוצאות. כך גם שיתוף הפעולה בין הקואליציה והאופוזיציה. אבל יש חשש, הארבעה מיליארד זה רק בשנת 2021 – זה כבר אחרי המבול.

ח"כ חיים ילין כאשר המהות היא לשרת את העם רואים שאפשר לעשות אחרת. להרים את העם לממדים אחרים לגמרי. השר חיים כץ, אם לא היית נמנע בהצבעה בקריאה הטרומית על הצעת החוק של אילן גילאון – לא היינו כאן. היום התחלנו דרך, יש לכל הממשלות בעתיד מחויבות לשרת את העם.

ח"כ נאוה בוקר על הצעת החוק שלי להעלאת קצבת הנכות לשכר המינימום חתמו יותר מ 80 חברי כנסת. זה הישג ראשוני, זו התקדמות. אני פונה לחברי הנכים המוחים  נגד הצעת החוק – נמשיך להיאבק אתכם.

ח"כ אורלי לוי אבקסיס שנה וקצת אחרי האירוע שהניע את התהליך הזה. הצעות חוק מסוג זה עלו ונפלו, גם כשלפיד היה שר אוצר. הצעת החוק הזו שהציע אילן גילאון - עברה בטעות. כדי שנגיע לכאן היום; היה צריך את יו"ר הקואליציה דאז דוד ביטן, יו"ר ועדת הרווחה ח"כ אלי אללוף ואת שר הרווחה חיים כץ. יש עוד מה לעשות אבל התוספת היא לא דבר של מה בכך.

ח"כ שולי מועלם רפאלי מודה לחברי הכנסת שהיו כעמוד האש לפני המחנה; אילן גילאון, קארין אלהרר ומיקי רוזנטל שלכל אורך הדרך דחפו אותנו. הצעת החוק היא לימוד על המטרה שהגענו לכנסת "תיקון עולם במלכות שדי" בשיתוף פעולה אדיר. המטרה תמשיך להיות קצבה בגובה שכר המינימום.

ח"כ נורית קורן אנחנו עושים היום מהפך, הצלחנו להגדיל ולו במעט את קצבאות הנכות. לצד הגדלת הקצבאות צריך להמשיך ולעודד את מי שיכול – לצאת ולעבוד. זה יגדיל את השילוב של אנשים עם מוגבלות בחברה.

ח"כ מרב בן ארי לא הייתה בוועדה אף פעם הצעת חוק כל כך מורכבת. 4.341 מיליארד זה הישג היסטורי. יש פה ח"כים שנלחמו, ואחרי הכל לא צעקו לנו נאצים?! באמת אכפת לנו מהנכים. אלכס, הכל בזכותך. הכנסת הזו ראתה את הנכים, גם נערי האוצר שכינו אותם סמרטוטי האוצר עבדו ללא הפסקה כדי להביא את הכסף. מה לא עברנו ולא אבדנו את הרעל בעיניים כדי להגיע לכאן היום?! זה הישג של כל הכנסת הזו וזו רק ההתחלה.

שר העבודה והרווחה חיים כץ זה אחד מהחוקים הדרמטיים. חוק שעלותו 4.342 מיליארד ויש כל כך הרבה לא מרוצים. אף ממשלה לא נתנה כל הרבה בפן החברתי כמו הממשלה הזו. האשימו את ראש הממשלה שניתק את ההצמדה של הנכים לשכר בשנת 2003. הייתה אז אינתיפאדה, אבטלה, רצו להוריד את דירוג האשראי של המדינה – ראש הממשלה הציל את המשק הישראלי. להגיד עכשיו שהוא הוריד את ההצמדה – זה אחד הדברים שהצילו את מדינת ישראל. הצבעתי נגד. בדיעבד הוא הציל את המשק.

הירידה לפרטים הקטנים, הנכונות של כחלון ללכת לקראת הנכים, הנכונות של ראש הממשלה. זה היה קרב עקוב.

שאלו למה לא הגדרנו את שתי הפעימות הבאות, זה  כי אי אפשר להגדיר בגלל חוק הנומרטור. צריף להבין את כללי המשחק. גם אנחנו רצינו להגדיל. נלחמנו על כל שקל,  21 שקלים בקצבה זה מאה מיליון ₪.

הנכים קבלו את ההצמדה, אחדנו את התשלומים. הלכנו למהלך של כניסה לפרטים כי לא כל יום הולכים לחוק כזה. הייתה עבודה של האנשים מאחורי הקלעים, הרבה יותר מזו של אלו שצעקו ולהם מגיע התודות.

זה נגמר בארבעים ואחד כי רציתי פעמיים חי ועוד חמסה

זה שהנכים לא מרוצים, זה מפוצץ אותי, אבל אני יודע שהחוק הזה הוא הסדק בקיר. ישבנו בלילות עם ראש הממשלה ושר האוצר.

אני ברגשות מעורבים, שמנו כל כך הרבה ועדין יש לא מרוצים. אני יודע מה המחויבות שלי. לא סתם לא הצבעתי נגד ההצעה של אילן גילאון. זה חוק שבא לתת תקווה לנכים.

עשינו מהלך ענק שאיחדנו את הקח"ן עם הקצבה, לא ספרו את הקצבה החודשית הנוספת. ככה הבאנו לשניהם את ההצמדה העתידית. כל דבר בחוק היה במחשבה תחילה. זה צעד ראשון להבאה לשכר מינימום אבל צריך סבלנות.

עיקרי הצעת החוק שאושרה:

• קצבת הנכות הבסיסית תעלה ב- 470 עד 770 שקלים לחודש לאדם, ותעמוד על 3,270 שקלים כבר בפעימה הראשונה. בחישוב זה נכלל מיזוג הקח"ן (קצבה חודשית נוספת שמקבלים נכים שנקבעה להם דרגת אי כושר): כל הנכים הזכאים לקצבת נכות כללית יקבלו קח"ן, ובסכום שווה של 452 שקלים בחודש.

עד כה ניתן קח"ן רק לבעלי נכות רפואית בדרגה 80% ומעלה (בעלי נכויות רפואיות בדרגות נמוכות יותר הסתפקו ב- 152-351 שקלים עד כה). מעתה, ככל שאדם קיבל קח"ן נמוך יותר, או לא קיבל קח"ן כלל, כך תגדל קצבתו הכללית. עלות תוספת זו: 240 מיליון ש"ח.

•   הקצבה תעלה בפעימה אחת ולא שתיים, ב- 1 במרץ 2018, ללא רטרואקטיביות.

•  הדיסריגארד (סכום שאינו מובא בחשבון בחישוב הכנסת הנכה, על מנת לזכותו בקצבה) יעלה ל-3,700 ש"ח (במקום 2,800 ש"ח כיום).

תוספת של 200 ש"ח בחודש לקצבת השר"מ לשתי הרמות הגבוהות.

עד סוף שנת 2019 יהיו רשאים שרי האוצר והרווחה להגיש תקנות לאישור ועדת העבודה והרווחה, בהן תפורט הגדלה נוספת של הקצבאות  (לא תוקם ועדה לעניין כפי שתוכנן בתחילה). בכל מקרה נקבע בחוק כי עלות כלל הפעימות תעמוד על 4.34 מיליארד ש"ח בשנה.

נקבע כי קצבת הנכות הסופית, בתום כל הפעימות, לא תפחת מ-3,700 שקלים בחודש (על פי ההערכות תעמוד על כ-4,000 שקלים).

הקצבה תוצמד לשכר הממוצע במשק החל בשנת 2022

למימוש כל המהלכים שלעיל, יוסיף משרד האוצר עוד 100 מיליון שקלים, כך שעלות הפעימה הראשונה תעמוד על 2.24 מיליארד ש"ח בשנה, ועלות כלל הפעימות תגיע כאמור ל- 4.34 מיליארד ש"ח בשנה.

שגית לוי,
0 תגובות