סדנה למניעת אלימות

צוות המשתתפים בסדנה למניעת אלימות בבתי חולים של 'עיר ללא אלימות'

אלימות נגד צוותים רפואיים הפכה לאתגר כללי ארצי שעמו מתמודדות מערכות הבריאות, המשרד לביטחון הפנים ומשטרת ישראל. לאחרונה אף חלק מהמקרים הסתיימו בטרגדיה. בניסיון למנוע את המקרה הבא, החלה תכנית 'עיר ללא אלימות' בהכשרת צוותי רפואה בבתי החולים להתמודד עם תופעות האלימות בבתי החולים. 

בית החולים בני ציון מטפל במגוון רחב של אוכלוסיות מרקעים תרבותיים שונים ובשפות שונות. שוני זה מחייב לתת את הטיפול הרפואי לכלל האוכלוסייה תוך גילוי רגישות לפרט בחברה רב תרבותית. ייחודה של ההכשרה הוא ביכולתה להתבונן על ההנגשה התרבותית מפרספקטיבה של שמירה על כבוד האדם כציר ערכי מרכזי שנותן מקום ומרחב לאפיונים התרבותיים של כל מטופל.

במסגרת ההכשרה אשר ניתנה לצוות של אחים ואחיות בבית החולים בני ציון, נלמדו נושאים כמו יצירת שפה משותפת, הכרה עם המאפיינים השונים של מבקרי בית החולים ותרגום התובנות לפעולה תוך מתן מרחב ליוזמות אישיות. 

חברי הצוות למדו זה מזה על התרבויות השונות, נוצרה דינאמיקה שגיבשה את הצוות מעבר להגדרה הפורמאלית שלו כצוות משימה והוגדרה, בחשיבה משותפת, השיטה שבאמצעותה ייבנה ויונגש הידע על שש התרבויות בבית החולים: עולי אתיופיה, דרוזים, ערבים נוצרים, ערבים מוסלמים, עולי ברית המועצות לשעבר, היהודים הדתיים.

משתתפי הסדנה סיפרו שהסדנה תרמה להם רבות להכרת התרבויות השונות בבית החולים, המודעות עלתה וכך גם יכולת ההקשבה והאמפטיה, מה שיוביל למתן שירות טוב יותר למטופלים בעתיד ולהפחתת מתחים במהלך הטיפול.

אחת המשתתפות אמרה  "הסדנה נתנה לי כלים לתת שירות טוב יותר, באמצעות פעולות פשוטות אני יכולה להקל מאוד על המטופל". משתתפת אחרת ציינה כי "דברים שלא הייתי מודעת אליהם בגלל שלא הכרתי את התרבות גרמו למתחים במתן השירות, עכשיו זה ישתנה, יש לי כלים לפעול נכון יותר"

כחלק מהתוצרים של הסדנא גובש מסמך אשר מכיל רכיבים של ידע על כל אחת מהתרבויות. המסמך יוגש לצוותי בית החולים באופן שבו לצד כל אפיון של מידע, שמקורו בתרבות מסוימת, מופיעה התייחסות לכללי  "עשה ואל תעשה" , שנגזרים מהמידע ושמכוונים לדרכי התנהגות שמכבדות כל תרבות. המטרה שהמידע יהווה שלב ראשון בחיזוק רגישות של כל אחד מעובדי בית החולים כלפי כבודו של כל אדם מפרספקטיבה של רגישות תרבותית.  


מנהל תכנית 'עיר ללא אלימות' בחיפה, איציק יתח אמר כי: "ההכשרה הנוכחית משמשת כחוליה נוספת במכלול הפעולות אותן מוציאה לפועל תכנית 'עיר ללא אלימות' בחיפה לקידום השיח החיובי בין התושבים. התחלנו כאן בתהליך שבכוונתנו להמשיך אותו בבית החולים בני ציון ולמנף אותו לבתי חולים נוספים בכל הארץ".

סגנית ראש העיר והממונה העירונית על תכנית 'עיר ללא אלימות' בחיפה, יוליה שטראים, אמרה כי היא רואה חשיבות רבה בקידום הדיאלוג הבין תרבותי במרחב הציבורי. "העיר חיפה וכך גם המרכזים הרפואיים שלה הם פסיפס מגוון של רקעים, אמונות, תרבויות ודעות. אני משוכנעת שבאמצעות ההכשרה נוכל לתת מענה לדיאלוג חיובי בין מטופלים וצוותים רפואיים אשר מגיעים מרקעים שונים וכמו כן לקדם אינטגרציה בין עולים חדשים לתושבים ותיקים. אני מאמינה שכבוד הדדי ודיאלוג חיובי בין בני אדם משמשים ככלי מרכזי לקידום איכות החיים".

ליאור שמואלי,
0 תגובות