יעקב פרי נתפס בשקר

יעקב פרי נתפס בשקר, ולא בפעם הראשונה.

לפי שלל הגרסאות שסיפק בהזדמנויות שונות נע השרות הצבאי שלו בין שרות קצר בצנחנים ופציעה, שרות בתזמורת צה"ל, וישנה גם האפשרות שלא שירת בכלל. בסוף ישנה גרסה אחת נכונה, מה שהופך את כל היתר לשקרים. לא נעים ולא ברור למה זה נחוץ. 

מצד שני, לפי כל הסימנים, בשב"כ הוא כן שירת ואף עמד בראשו, כלומר אי אפשר לטעון שהבן אדם לא תרם לבטחון המדינה, כמו למשל כתבי "במחנה" וגלצ שבמקום לתרום כמו חבריהם לביטחון, הם למעשה מקבלים מסלול ישיר לקריירה תקשורתית במקום שרות צבאי, ועל חשבוננו.

התרומה של פרי לביטחון מהולה בצרות גדולות שהביא עלינו אדם לא ישר שקיבל לידיו כוח עצום של ראשות השב"כ.
בזמנו התפרסם שהוא נתן בפרוטקציה אישורי עבודה לפועלים ערבים בזמן סגר, כי הם במקרה עבדו במוסך שבו עבדה החברה שלו. אח"כ הוא נתבע דיבה והתנצל בפני שני חוקרי שב"כ שהאשים במותו של עציר.

הפיצוצים הגדולים של התחקירים האחרונים עדיין טריים, ומעניין אם הכישלון בפוליגרף, שאולי מעיד על חבלה לכאורה בחקירה של דרעי, ניתנים לשיוך לתקופת אוסלו, כשהממשלה היתה זקוקה נואשות לכל קול בכנסת להעברת הקטסטרופה הזאת. שווה בדיקה.

מה שברור הוא שהסוכן הפרובוקטור, אבישי רביב, גוייס בתקופת פרי כראש שב"כ ושימש כסוכן שתול של השב"כ בתוך הימין בשליחות ממשלת השמאל לצורך הכפשת הימין וניטרולו. והנה נזק ארוך טווח שגרמה ההתנהגות המושחתת והמופקרת הזו. השב"כ מתקשה עד היום לנער מעליו חשד של קונספירציה לגבי רצח רבין, כתוצאה מההתנהגויות של סוכנו, רביב, שהודיע לעיתונות מיד אחרי היריות "הפעם פספסנו, אבל נצליח בפעם הבאה".

מי שמאפשר שחיתות פוליטית כזו בארגון ביון ממלכתי, גורם לנזקים לדורות, אבדן אמון במדינה ובשב"כ, שהוא נזק ישיר לשב"כ.

פרי היה הביטחוניסט העיקרי שגיבה את אוסלו מראש, בניגוד לצבא שלקח לו זמן להסתגל, "להחליף דיסקט" כפי שציווה אז שמעון פרס.

אז מצד אחד אדם כמו פרי תרם גם תרם לביטחון ישראל, ומצד שני חוללו תכונות חוסר אמינותו אסונות.

וזה מזכיר לי משפט ענק שאמר לי יוסי רונן, אביו של צפריר רונן ז"ל, ששירת כסוכן במדינה ערבית בתחילת המדינה. הוא אמר שהעבודה הזו כל כך מלוכלכת ומלאה העמדות פנים ושקרים, ולכן צריך את האנשים הישרים ביותר כדי לעשות אותה.

בועז העצני,
0 תגובות