נגד הלוויות המוניות של טרוריסטים

"אני מוצא עצמי נלחם באבסורדים. אנשים מחמולת ג'בארין, ממנה יצאו המחבלים שהרגו 3 שוטרים, מגישים בג"ץ ודורשים להחזיר את גופותיהם, ובג"ץ מקבל את העתירה בנימוק שאין חקיקה מפורשת בעניין", אמר יו"ר ועדת הפנים ח"כ יואב קיש בדיון על סמכויות המשטרה לקביעת תנאים לקיום הלוויה או קבורה בעת חשש לפגיעה בביטחון הציבור.
 
"את הטרוריסטים שמנסים לפגע, הכי טוב לחסל במקום. הבא להורגך השכם להורגו. מי ששומר חוק ניתן לו את כל הזכויות ונחבק אותו, אבל מול טרוריסטים אנחנו לא יכולים להתנהל כמו בשווייץ. מה שעשו בארה"ב עם בן לאדן זו דוגמה מצוינת למדינה שכשנלחמים בה היא משיבה מלחמה. אצלנו מתדיינים אם להחזיר גופות של חיזבאללה למדינת אויב. לאן הגענו?"

יו"ר הוועדה ח"כ קיש הסביר שהוועדה הייתה אמורה לדון היום בהצעת חוק פרטית של חה"כ ענת ברקו, חה"כ אכרם חסון, חה"כ שולי מועלם-רפאלי, חה"כ מיכאל מלכיאלי, חה"כ ישראל אייכלר, חה"כ מיקי לוי, חה"כ אבי דיכטר, חה"כ אברהם נגוסה, חה"כ טלי פלוסקוב: הצעת חוק לתיקון פקודת המשטרה (לוויה וקבורה של מפגעים). אך אתמול בערב ביקש יו"ר ועדת חוקה ניסן סלומינסקי שלא לדון בהצעה כי לדעתו הצעת חוק זו מקומה בוועדה שלו. ההכרעה בעניין תיפול בדיון בוועדת הכנסת. "פקודת המשטרה היא לב ליבה של ועדת הפנים, ואנו נפעל מול ועדת הכנסת על מנת שהצעת החוק הזו וגם הצעת חוק ממשלתית בנושא יידונו כאן".

מירב חג'אג', אמה של סגן שיר חג'אג' שנרצחה בפיגוע: "אי החזרת גופות מחבלים היא חלק מסל הרתעה. אי החזרת גופות לבד לא ימנע פיגועים, אבל עונש מוות ועצירת כספים והריסת בתים ואי החזרת גופות מחבלים שהרגו כחלק מסל, יהיה לזה אפקט הרתעה".

הרצל חג'אג', אביה של שיר ז"ל: "אנחנו לא נלחמים עלינו. הילדה המדהימה שלנו כבר איננה. אנו נלחמים על המשפחה הבאה, שעדיין לא יודעת שהיא מחר תהיה משפחה שכולה כי מישהו רב עם אבא שלו והוציא את הכעס ברצח יהודי".

ח"כ אכרם חסון: "עד שלא תלמדו ערבית לא תבינו את מה שנאמר בהלוויות האלה. הופכים 10,000 איש לאנטי ישראלים. רואים ברוצחים גיבורים. אתם מפספסים. יפי הנפש במשרדי הממשלה לא יודעים איזה נזק זה עושה לצעירים שלנו. לא צריך להחזיר גופות. צריך להרוס בתים".

יו"ר הוועדה ח"כ יואב קיש ביקש לשמוע מנציגי המשטרה אם ההלוויות למחבלים משמשות כלי הסתה. סנ"צ עוזי עובדיה: "המידע שברשותנו מוגבל כי מאז גל הטרור שהחל לפני שנתיים וחצי, תמיד התנינו תנאים להלוויות וכך מנענו הפרות סדר. מקרה אום אל פאחם שינה הכל. בג"ץ החליט להתנות דברים אחרים ממה שהמשטרה ביקשה. השתתפו אלפים בהלוויה, ביניהם רעולי פנים. נשמעו קריאות שמחה ו'יא שאהיד, נמשיך את המאבק'. נורו זיקוקים. השייח ראיד סאלח שתנועתו הוצאה מחוץ לחוק נאם נאום הסתה, נחקר ושוחרר על ידי בית המשפט".

עוד אמר סנ"צ עוזי עובדיה: "מחקירות של מפגעים אנו יודעים שהלוויה או הסתה בזמן הלוויה מגבירה מוטיבציה לפיגועים. האדרת השאהיד בהלוויה מובילה להפרות סדר בירושלים ומחוצה לה".

ח"כ ענת ברקו: "למחבלים הרוצחים בנו מגיעה קבורת חמור, בליל באין רואים! יש הרבה גיוסי צעירים לפעילות טרור במהלך הלוויות הללו וזה אני יכולה להגיד לכם גם מהמחקרים ותחום העיסוק שלי מהחיים הקודמים. הלוויה באום אל פחם של שני השוטרים שלנו סיתאווי ושנאן ז"ל, הייתה אירוע שיכולנו לראות באותה מידה בעזה. כולל נאומו של השיח' ראאד סלאח. אלה בדיוק אותן תמונות שמגיעות אלינו מעזה, ללא שום הבדל. להזכירכם שכאן מדובר באזרחי ישראל".

ח"כ מיקי לוי: "בג"ץ אמר: בהעדר חוק אני קובע. ספקו לו חוק. אני 4 שנים לא החזרתי גופות. תפסיקו להחזיר גופות. המשפחה יושבת שבעה והצד השני חוגג ומחלקים ממתקים. מה אנחנו מצפים מצעיר שרואה את הכבוד שחולקים לרוצח? שלא ירצה להתאחד עם 72 בתולות? גם הוא רוצה שתמונתו תינשא בכל מקום. אני החזרתי גופות אחרי שנה, באישון לילה ופרסתי 700 שוטרים שאף אחד חוץ ממשפחה קרובה לא יצא מהבית".

נצ"מ אלעזר כהנא, המשטרה: "ברמה המקצועית הזדהות עם מעשה טרור יש בה כדי להביא להצטרפות אנשים למעגל הטרור. ברגע שמוסרים את הגופה, קשה להכתיב את התנאים ולקבוע את התנהלות ההלוויה".

יואל הדר, יועץ משפטי, משרד לביטחון פנים: "הבעיה שקבעו תנאים שלא עמדו בהם. בהצעת החוק הממשלתית צריך לוודא שנוכל לוודא שהתנאים יתקיימו. השאלה היא מה זה חשש ממשי?"

יו"ר הוועדה, ח"כ קיש: "מבחינת הצורך המבצעי ברור שלא יכול להיות שנאפשר הסתה בהלוויות המוניות. אנו מוצאים עצמנו צריכים לדון בתיקון חקיקה. גם בג"ץ צריך להבין את הרקע האנושי. המצב אבסורדי – במו ידינו אנו שוברים את הכלים שיש לנו להילחם בטרור".

שירי דנון,
0 תגובות