חיילות חרדיות יבקשו לא לראות גברים

נערך דיון בנושא "הדרת חיילות וקצינות צה״ל בבסיסיים המשלבים חיילים חרדים משימוש בשירותים אלמנטריים כגון חדר אוכל ובתי שימוש"
 
ח"כ מירב בן ארי (כולנו), אשר ניהלה את הדיון, פתחה ואמרה: "כל בוקר אני קמה ושומעת עוד רב חשוך שאומר לי שאני פחות טובה, שנשים פחות חכמות, שנשים עושות תאונות דרכים, שהן צריכות לסרוג...  הנושא היום אינו גיוס נשים דתיות אלא שילוב בין צעירים חרדים לבין חיילות צה"ל, דתיות או לא, רק מעצם היותם באותו בסיס.
 
ח"כ יעל כהן פארן (המחנה הציוני) אמרה שהגיעה לדיון בכדי לייצג את ח"כ בירן המושעית וכי "אולי היא לא יכולה להיות כאן פיזית, אבל כדאי שתהיה כאן בדמותה" והניחה תמונה גדולה של ח"כ בירן על הכיסא הסמוך אליה. משלא הסכימה להורידה לבקשת ח"כ בן ארי, הוצאה ח"כ כהן פארן מהישיבה.

ח"כ נחמן שי (המחנה הציוני): "מתנהל כיום מסע הסתה פרוע כלפי משרתות הרמטכ"ל וצה"ל בכל הרמות, שפוגע בצה"ל ובחייליו. חייבים להפסיק את התמיכה הכספית באותן הישיבות, המכינות ובתי ספר טרום צבאיים שרבניהן מתבטאים באופן כה פוגעני וחמור ביחס לנשים. לא צריך לתת אגורה שחוקה מהקופה הציבורית למוסדות האלה. בצה״ל תמיד שירתו חיילים לצד חיילות וכך גם בעתיד, ועלינו ליצור ולהדגיש את רצוננו לשירות משותף וכיבוד אורחות החיים של כולם".

 ח"כ לאה פדידה (המחנה הציוני): "צר לי על אמירת הרמטכ"ל שאינו פמיניסט, אבל גרועות בהרבה אמירות הרבנים על כך שנשים פוגעות בחוסן צה"ל, ואת זה חייבם לעצור, כי אנו, כמדינה, רגע לפני החושך, שיש מי שמבקשים שיבוא"

 ח"כ איילת נחמיאס ורבין (המחנה הציוני): "אסור  לטעות - לא הנשים בטנקים, בתפקידי הלחימה או הטכנולוגיה הן הסכנה לצה"ל אלא המתקפה של הרבנים על שירות נשים ושירות משולב בצה"ל זאת הסכנה האמיתית למוכנות המבצעית".

 תא"ל שרון ניר, יועצת הרמטכ"ל לענייני מגדר: "צה"ל הוא צבא העם, הוא ממלכתי ומשלב מגוון רחב של אוכלוסיות, זה יופיו וזה כוחו, אך גם מכיל מורכבויות. 35% מהמשרתים בצבא הן נשים, ויש גם למעלה מ7000 חרדים בשירות. הנחיות הצבא אוסרות על הדרה של קבוצה כלשהי. פקודת השירות המשותף, אשר נחתמה לאחרונה, עוסקת בכל האוכלוסיות, למעט חרדים".

"בשנה וחצי האחרונות לא היו פניות ספציפיות לחרדים ושירות חיילות. נושאי ההדרה שהגיעו אלינו נגעו בעיקר לפקודת השירות המשותף, כמו למשל בגדי ספורט בשעת מד"ס. האירוע במחנה 80 שהוזכר בעיתון קרה לפני שנתיים, וקיבלת מענה פיקודי כבר אז, וכבר למעלה משנה שהחרדים תומכי הלחימה מבצעים את הטירונות שלהם במקום אחר. "אין ולא יהיו בצה"ל מתחמים אליהם אסורה הכניסה לנשים. יש אזורים מוגדרים לפלוגות של חיילים חרדים, אבל אם קצינה או חיילת צריכה להיכנס לשם, בכדי לבצע את תפקידה,  היא תבקש אישור מהמפקד הרלוונטי, ואז ודאי שתיכנס".

"עלתה גם טענה לגבי שרשרת החיול, וכדי להתמודד עם המורכבות, הוחלט שאותם שישה ימים בשנה שמגייסים חרדים, שרשת החיול תתבצע ע"י גברים. זו החלטה ספציפית ליחידת מיטב ושרשרת החיול. אבל ביום יום, מיטב זו יחידה שהרוב בה הוא נשים, אז איזו הדרה יש בה?"

 רס"ן אמיר וקנין, ראש מדור שילוב חרדים בצה"ל, אמר כי בשנת 2007 גויסו 300 חרדים, ואילו השנה גויסו 3,000 והשאיפה היא לעלות בשכל שנה ב10-12% נוספים. עוד אמיר רס"ן וקנין כי חרדים מתגייסים לשני מסלולים: נצח, שהוא מסלול לצעירים, ושחר למבוגרים. "במסלול נצח יש פלוגה חרדית מגדרית, עם שירותים וחדר אוכל משלהם, בתוך בסיס מעורב רגיל" אמר רס"ן וקנין, ותא"ל ניר הדגישה שאת מעטפת השירותים הם מקבלים מסגל הבסיס הרגיל, הכולל נשים, וכי במסלול שחר חרדים משתלבים באגף המודיעין, התקשוב ובמקצועות נוספים, בהם הם משרתים בצוותים יחד עם נשים.

ח"כ מרב מיכאלי (המחנה הציוני): "רק לאחרונה הגיעו אלי שתי פניות מהצבא, והן לא היו אפילו מוכנות להעלות אותן על הכתב בשביל חברת כנסת, מחשש מהמערכת, אז קל וחומר שתא"ל ניר לא שמעה על זה. הצבא פשוט טומן את ראשו בחול. חיילת אמרה לי שכשמגיעים חיילים חרדים הן מועברות לבסיס סמוך, וקצינה שאמרה שביקשו ממנה לאייש פחות תקני הדרכה בבנות, כדי שלא יהיו בעיות כשיגיעו חיילים חרדים. 35% מצה"ל אלה נשים משרתות, ללא כל תנאים מיוחדים שההנהגה דאגה להם, אז למה הן צריכות להידחק בפני הוד מעלתם החיילים החרדים?! הרמטכ"ל צודק שיש שיפור של אלפי אחוזים מהמצב שהיה בצבא אליו הוא התגייס, אבל שוויון עדיין אין, והאפליה והקיפוח רק הולכות ומתעצמות בשנה האחרונה"

 עו"ד רבקה שפירא רוזנברג מהמרכז הרפורמי לדת ומדינה, הציגה מצגת עם שורה של מקרים בהן נשים נדרשו לא להיכנס לאזורים בבסיסים בהם שהו חיילים חרדים, והוסיפה: "במסלול של נצח יהודה מובטח להם שירות ללא נשים לכל אורך השנתיים של השירות, ומבקר המדינה כבר ביקר את המדיניות הזו וקבע כי לא נשקלו מלוא המשמעויות והאיזונים בשילוב החרדים אל מול העקרונות של שירות חובה לנשים בצה"ל".

 הרב אהד טהרלב, ראש מדרשת לינדנבאום ורבני בית הלל: "כמי שפועל שנים רבות לגיוס בנות דתיות לצבא, ומפעיל תכנית שמשלבת לימודי יהדות עם שירות נשים במסלולים ספציפיים, מחיל החינוך ועד חטיבת הקומנדו, אני סבור שנכון יהיה לדבר במונחים של ברית בין כולם, ולא במונחים של חוזה ומה יוצא לכל צד מזה. כמו כן, בשקט בשקט, יש גם בנות חרדיות שמתחילות להתגייס, והצבא צריך לחשוב מה יעשה אם הן פתאום ידרשו לא לראות גברים..."

 מיטל ארבל, לוחמת לשעבר בגדוד המעורב "קרקל": זהו שירות קשה, סיזיפי ולא מספיק מוערך. היינו מסורים ויורקים לנו בפרצוף, לא רק לבנות, אלא גם לבנים כשטוענים שהם באים לגדוד רק בגלל הורמונים. תבואו לבקר בסיס כזה ותראו איזה אווירה צבאית יש וכמה זה רחוק מהמציאות. יש רק חול ואבק, וריח של זיעה וטונה, אז איך מדברים על עוררות מינית?!

תא"ל ניר: "צה"ל מאפשר וימשיך לאפשר שירות משמעותי לכל האוכלוסיות. האירועים ששמענו כאן התרחשו לפני זמן רב, והם חריגים לא מייצגים, אלא גם מהם נפיק לקחים כדי להשתפר. פקודות השירות המשותף קבעה מנגנון לפניות לכל הצדדים, גם לקציני פניות הציבור, וגם למערך של ממונות שקיימות בכל יחידות והבסיסים, אותו הקמנו עוד קודם לכן".

"בשביל חרדים, בנינו לעצמנו פרקטיקות שיאפשרו לשלב אותם בצורה טובה יותר, מטעמים של כבוד האדם והכרה במציאות. בשלב ההכשרה, כפלוגה, ניתן להם מתחם פלוגתי משלהם, כדי לייצר כניסה רכה יותר. החרדים הבוגרים לא משובצים במתחמים נפרדים, ממש לא".

ח"כ בן ארי סיכמה: "הצבא אינו מקום דמוקרטי, ובטח שאין בו ועד עובדים שאפשר לפנות אליו עם תלונות, ולכן הכרחי שחיילת תדע שהיא יכולה לפנות למפקד שלה עם בעיה שכזו, ותרגיש מספיק בנוח לעשות זאת. אם חיילת מרגישה צורך לפנות לחברת כנסת, אז משהו פה לא תקין. חייב להיות מנגנון תלונות ברור לחיילות שנפגעו, ובטח שבבסיסים בהם קיימים אותם מתחמים, חייב להיות שילוט ברור ומפקדים מתודרכים לזהות כל פגיעה בנשים בשל כך"

"אנחנו חייבים למנוע תחושות קשות של חיילות כתוצאה מהדר, תוך המשך הקו החיובי של גיוס חרדים, ולפעול להפחית את ההתנגדות שלהם לגיוס, כי השירות הוא אחד המפתחות הטובים ביותר לשילובים אח"כ בתעסוקה ובאזרחות בכלל".

שירי דנון,
0 תגובות