חוויות מהמסע לאפריקה

בתמונה: עם מבקשי המקלט שגורשו מישראל החיים ברואנדה

חוויות מהמסע לאפריקה: ח"כ מיכל רוזין ומוסי רז מספרים על  הפגישות עם מבקשי המקלט שגורשו מישראל החיים ברואנדה.

הם הגיעו לביקור חירום בן ארבעה ימים ברואנדה ואוגנדה, כדי לחשוף בפני אישי ציבור ונציגי ארגוני זכויות אדם את מחדלי ממשלת ישראל בטיפול במבקשי המקלט.

מיכל רוזין אומרת: "במקום לאפשר להם להגיש בקשות מקלט כראוי, במקום לבדוק את בקשות המקלט בהתאם לאמנות הבינלאומיות ובמקום לחשוף את ההסכמים עם ה"מדינות השלישיות", ממשלת ישראל החליטה להניף את החרב מעל לראשי הפליטים ומבקשי המקלט ולהתחיל בגירוש.

מאז שהתחלנו במאבק, מצטרפים אלינו עוד ועוד אזרחים ואזרחיות שלא מוכנים לתת לזה יד, שלא מוכנים שיגרשו את הפליטים בשמם, בשמנו. אנחנו לא ניתן לזה לקרות בלי שמיצינו את כל דרכי הפעולה האפשריות.

כמי שמתעסקת בנושא הזה במשך עשור: לאורך עשורים מתנהל מצעד איוולת ומדיניות חלם של כל הממשלות שהיו פה. איך יתכן שרבים ממבקשי המקלט שהועברו לאירופה קיבלו מיד מעמד פליט? בחו"ל כן, בישראל לא. מצד אחד הממשלה אומרת שאריתריאה לא מסוכנת, ומצד שני הממשלה לא מחזירה אותם לשם. למה? התשובה ברורה. המדינות אכן מסוכנות לחייהם".

מוסי רז אומר: "אלפי מגורשים מישראל הגיעו לכאן בשנים האחרונות - הם לא קיבלו מעמד. ל-80% כבר הראו את הדרך החוצה. אנחנו מגרשים לרואנדה שמגרשת לאוגנדה שמגרשת הלאה.חרפה שחובה להפסיק".

על הביקור הוא אומר: "‏נפגשנו עם פליטים שגורשו מישראל לפני שנים. עד היום אין להם לא מעמד, לא עבודה ואפילו נאסר עליהם להיכנס למחנה פליטים. אחד מהם צלצל לאחיו בישראל והציע לו להעדיף ישיבה בכלא על גירוש לרואנדה".

מיכל רוזין מעדכנת על הביקור: "אחרי יום קשה ברואנדה, נחתתי באישון לילה באוגנדה, עוד יותר מודאגת מאיך שבאתי. למען האמת רציתי לגלות שטעינו, שיש תקווה ברואנדה. זה היה יום עמוס מנטלית ורגשית, וככל שהיום התקדם התחזקה אצלי ההבנה עד כמה מוצדק המאבק שלנו נגד הגירוש.

יש ברואנדה כיום יותר מ-170,000 פליטים, ברי המזל שבהם מצאו מקום במחנות הפליטים. אלו שלא שפר עליהם מזלם עוברים ממקום למקום בחיפוש אחר ביטחון. מבקשי המקלט שהגיעו לכאן מישראל פשוט לא שרדו פה. הם נחשבים מגורשים וחסרי מעמד לחלוטין. רק שבעה מהם עדיין כאן, ומספרים חוויות קשות מאוד. השאר, המשיכו במסע הפליטות.

נפגשנו ברואנדה עם גורמים רבים, שחוששים להתבטא נגד המשטר, וכדי לשמור על ביטחונם לא נחשוף אותם. פגשנו גם שני פליטים שגורשו מישראל. כבר ארבע שנים שהם חיים כאן בלי מעמד ובעיקר בלי תקווה.

כל מי שנפגשנו איתו, מקומיים, דיפלומטיים וגורמי חוץ העבירו לנו מסר ברור - עדיף שמבקשי המקלט לא יגיעו, כי כאן הם יהיו לא חוקיים ולפיכך חסרי זכויות לחלוטין.

התחושה החזקה איתה יצאנו מרואנדה אמש, חברי מוסי רז - Mossi Raz ואני, היא שיש לנו כוח. שהמאבק בישראל הוא לא לחינם ושאותותיו מגיעים עד לכאן. חוסר האדישות שלכם, שלנו, יכול לעשות את השינוי ולהציל את אלפי הפליטים שבסכנת גירוש".

יעל צור,
0 תגובות