יו"ר הכנסת במפגש עם 80 שגרירים

כ-80 שגרירים בישראל ממדינות העולם התארחו אתמול בכנסת, למפגש פתוח עם יו"ר הכנסת, יולי יואל אדלשטיין, יו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג ויו"ר ועדת החוץ הביטחון אבי דיכטר.

בדברים שנשא בפני השגרירים הרבים שפקדו את משכן הכנסת, אמר היו"ר אדלשטיין: "עדיין יש מקום לשיפור יחסי ישראל עם אומות העולם. צעד חשוב בכיוון זה נעשה לאחרונה, כאשר הנשיא טראמפ הכיר בירושלים כבירת ישראל". אדלשטיין פנה לשגריר ארה"ב, דיוויד פרידמן, ואמר: "מקווה שהלשכות שלנו יהיו קרובות זו לזו בירושלים".

אדלשטיין שיתף את הנוכחים בתחושותיו הקשות לאחר שייצג הבוקר את המדינה בהלווייתו של הרב איתמר בן גל שנרצח אתמול בפיגוע הדקירה באריאל. "אני מודה לאלה מביניכם ששלחו למשפחה ולמדינת ישראל את תנחומיהם". הוא הוסיף: "בל נשלה עצמנו לגבי סיכויים לחתימת הסכם שלום עם הפלסטינים בעתיד הקרוב. אבל אין הדבר מחייב שבינתיים נירה זה בזה; אפשר לחיות ביחד ולשתף פעולה. אני משוכנע שמדינות העולם והפרלמנטים שלהן יכולות לסייע בבניית צעדים בוני אמון, כמו סיוע של ישראל לשכנותיה בחקלאות, בפתרונות למצוקת מים ובפיתוח טכנולוגיות. למה שלא נקדם זאת כבר עכשיו?".

אדלשטיין התייחס לאיום האיראני ואמר: "ישראל זיהתה בוודאות טביעות אצבעות של איראן מאחורי כל מתקפה כלפי מטרה ישראלית בשנים האחרונות, ללא יוצא מן הכלל. איראן אינה פוסקת במאמציה לצבוא על גבולותינו ולשלוח מסרים על השמדת היישות הציונית ועל הכחשת שואה".

יו"ר האופוזיציה ח"כ הרצוג אמר: "נתניהו ועבאס לא יכולים להגיע להסכם זה עם זה". עם זאת, הדגיש כי הוא רואה עין בעין עם נתניהו במאבק הבלתי מתפשר בטרור ובחתירה לביטחון המדינה. הרצוג סיפר כי סמנכ"לית פייסבוק, שריל סנדברג, סיפרה לו כי מדי שבוע נרשמות בפייסבוק לא פחות מ-250 אלף בקשות חברות בין ישראלים לפלסטינים. "אולי הדור הצעיר יוכל לספק לנו רעיונות מחוץ לקופסה, לצורך התקדמות בפתרון הסכסוך", אמר. הרצוג הביע אכזבתו מאי התערבות אומות העולם בנעשה בסוריה: "זו קריסה של ההרתעה העולמית. חשבתי שהעולם המודרני לא יוכל לעמוד מנגד בשעה שמתבצע רצח עם".

במהלך הדיאלוג שקיים הרצוג עם האורחים ועסק בין היתר גם במבקשי המקלט בישראל, ציינה שגרירת קנדה בישראל, דבורה ליונס, כי ארצה קולטת מבקשי מקלט אריתראים ולדבריה הם "אזרחים נהדרים".

יו"ר ועדת החוץ והביטחון של הכנסת, ח"כ דיכטר, אמר לאורחים: "בשנים האחרונות יש תזוזה בקרב מדינות באזור לכיוון ישראל. מרבית המגעים הם 'מתחת לשולחן'". דיכטר ציין כי אם רוצח הרב בן-גל ייתפס, הוא צפוי לקבל משכורת מהרשות הפלסטינית בסך 12.5 אלף שקלים בחודש. "זה נורא יותר ממה שזה נשמע. את מי שאנחנו מכנים טרוריסט, הם מכנים גיבור", אמר דיכטר.

שירי דנון,
0 תגובות