נמצאו האויבים האמיתיים

 נמצאו האויבים האמיתיים של החברה הישראלית – הרבנים החרד"לים של הציונות הדתית. ערוץ 2 חשף הקלטת סתר של זקני הדתיים הלאומיים, כשהם מטיפים לנערות רכות שלא ללכת לצבא ולהסתפק רק בשירות לאומי. שומו שמיים - החברה הישראלית הרי לא מכירה תופעות חמורות שכאלו באף מגזר ובוודאי שלא מגלה כלפיהן סובלנות. לא בכדי פרצה זעקה מכל מרקעי הטלוויזיה ודפי העתונים. לא סתם קראו חברי כנסת מכובדים לעבור מדיבורים למעשים ולהכנס ברבנים החתרנים בכל הכח. 

והנה, הפתעה. כמעט במקביל לכינוס של הרבנים מהציונות הדתית, התקיים בירושלים כנס של בכירי הרבנים החרדים הספרדים, חלקם נמנים על כלי הקודש של מפלגת השלטון - ש"ס. זקני ש"ס נועדו "לכינוס חירום" תחת הכותרת - "גזירת שמד והעברה על הדת". בכינוס הסתבר שהחרדים המתונים הללו לא רק קוראים לבנות שלא להתגייס, הם – בניגוד לחרד"לים, מתנגדים בשצף לכל שירות לאומי של נשים. ולמעשה מטרת הכינוס היתה נועזת בהרבה – לסכל את עצם הדרישה מבנות הרוצות פטור, להתייצב בלשכת גיוס ולהכריז על דתיותן. גזירות שמד כבר אמרנו? 

אבל, בעוד שכנס הרבנים הציונים זכה לאש הגיהינום, אף מילה לא נאמרה כלפי הרבנים החרדים. אלו מנהיגי הציבור שחיים על כספי המיסים שלנו, אבל מתנגדים לכל צורה של שירות ותרומה למדינה. קולות הנהי התקשורתיים לא הושמעו גם מול המקלות בגלגלים שהחרדים תוקעים, בנסיון למנוע הונאות של נערות הטוענות שהן דתיות. מזה כשש שנים תקוע בכנסת אישור תקנות שיקנו שיניים לצה"ל, במלחמתו נגד המתחזות לדתיות כדי לחמוק מהמדים. המפלגות החרדיות הצליחו לדחות עד עכשיו את האישור של התקנות, שאמור לעלות בקרוב לוועדה משותפת לוועדת חוקה וחוץ ובטחון של הכנסת. ספק רב אם גם הפעם ניתן יהיה להשלים את המהלך החקיקתי.

אז איפה ערוץ 2 ויתר צולבי הרבנים הציונים? מדוע הם לא מרעידים את אמות מהדורות החדשות? לאן נעלמו כל אלו שמסבירים עד כמה צריך לנהוג עם גיוס החרדים בעדינות, בסובלנות - כי הם עוברים תהליך חיובי, ואסור להתקיף אותם כי זה יגרום להקצנה ודחיה. האם מישהו כופר באותנטיות המחאה של הרב אבינר וחבריו, לנוכח מה שהם חווים כהתמוטטות סדרי העולם המתוקנים? רק לחרדים ולערבים יש אמונה שחייבים לכבד? 
המוסר התקשורתי והציבורי הכפול הזה מעלה את התהיה - האם יתכן שמתחבאת לה אג'נדה נסתרת מאחורי הקרב שמתנהל נגד הדתיים שמתנגדים לגיוס בנות? האם יכול להיות שמי שרוצה לשבור את הרב אליהו ואבינר מחפש, בעצם, לרסק את עמוד השדרה של הציונות הדתית, מסיבות פוליטיות ואידיאולוגיות זרות?

שלא יהיו אי הבנות. בתי השניה - אדווה התגייסה לאחרונה ברצון רב, בתי הראשונה – אלה, שירתה שלוש שנים כקצינה וחוללה פלאות. בכלל, שירות הבנות בצבא ההגנה שלנו מהווה נדבך מהותי בחידוש תקומת ישראל, בדיוק כמו תרומת הבנים. צה"ל חייב לחזק את מהותו כצבא העם, שהוא כלי בעל תפקיד מרכזי בכור ההיתוך הציוני. ובכור ההיתוך הזה חשוב שגם הבנות הדתיות יקחו חלק מהותי. 

באותה נשימה צריך לדחות את הדמוניזציה שמנסים לעשות לצה"ל, תוך הצגתו כארגון שפוגע במוסר ולא מאפשר לנערות דתיות רכות לשמור על עולמן הטהור. שלא לדבר על כך שרק מיעוט הבנות יבלו בטנקים או במארבים משותפים עם בנים, ומי שלא רוצה, יכולה בהחלט להימנע מכך. 
בכלל, העליה של אנשי ציבור דתיים-ציוניים על בריקדות, אל מול הרצון האותנטי של הבנות שלהם בשוויון והשתלבות מלאה, לא עולה בקנה אחד עם הדרך של המגזר הזה עצמו. כוחה הייחודי של הציונות הדתית נבנה מתוך ההתמודדות שלה עם המודרנה. בכך שבניגוד לחרדים, הם לא הציבו חומות ולא אטמו את השכל והלבבות לתמורות העולם החיצון. עוצמתם נובעת ממערכת החינוך שהם השכילו לכונן, מערכת שמגדלת באותו פס ייצור מדענים, רופאים ועורכי דין, אבל מצליחה לשמר את האמונה והלכות הדת, לפי דרכם.

אחד מהאתגרים הנוכחיים הגדולים של ההתמודדות עם המודרנה הוא השוויון המגדרי, והוא צומח מתוך הערוגות של צאצאי המזרחי עצמן. אין שום סיבה להפוך לחרדים וקנאים דווקא בתחום הזה, מספיק להביט היכן נמצאת מרבית החברה החרדית כדי להחליט שלא להידרדר דווקא עכשיו לדפוסי אטימות ונחשלות.

אבל באותה נשימה, החברה הישראלית חייבת לכבד את עמדת הציבור התורם והערכי הזה. שלא מבקש להשתמט ולחיות על חשבוננו, שמחנך את בניו להתייצב ביחידות החוד ואת בנותיו להתמסר לשירות לאומי. דווקא אותם צריך להכיל, דווקא מולם אסור להתלהם ולהכנס לכיפופי ידיים. שני הצדדים - רבנים חרד"לים מצד אחד - צה"ל וקובעי העתים מאידך, חייבים להסיר את הסוגיה הזו מהכותרות ולמצוא נתיבי פשרה והסכמה.

נדב העצני,
0 תגובות