שלוש שנים למחאה הגדולה

כמעט שלוש שנים מאז המחאה הגדולה נגד גזענות, שהובילו יוצאי אתיופיה ואני הייתי שם בתוך עמי, בזעקה, בכאב ובדרישה לשיוויון מלא, גם אם גזענות ואפליה קשה למגר עד תום.

כל כך הרבה שיחות מאז, שאלות על מה הושג ומה השתנה? והאמת גם הרבה אנשים שאומרים שהם מתוסכלים שכלום לא זז. כמו אז גם היום אני תמיד אמרתי ואומר ההפגנה שברה את התמימות, האדישות ומעט את החומה הבצורה של המסרבים לראות את המציאות. העלנו מודעות, דרשנו וכבר לא ביקשנו, יצאנו מהתמודדות אישית/קהילתית ללאומית ואפילו הספקנו תוך כדי להתכתש בתוכנו.

לצד היה ברור לי כאור השמש אחרי מסכי העשן שהתפזרו והרוחות שכביכול נרגעו, רק נחישות והתמדה, מעקב ועקשנות אחר הנעשה יובילו לתוצאות. וזה חייב להיות במעורבות מלאה שלנו בלקיחת החלטות גורליות, להיות שותפים ולא תלויים ב"פטרונים". אנחנו צריכים להתוות את הדרך והפתרונות. 
עם האמונה הזאת, אני ממשיכה לפעול לצד אנשים טובים גם כשלפעמים די מתיש, אחרי הכל כבר לא בכנסת. והבוקר נהגתי לירושלים למשרד המשפטים, בימים שהיועמ"ש עסוק וטרוד אבל עדין הדמות והסמכות המשפטית הבכירה מטעם הממשלה. ואנחנו האזרחים אחרי הכל מגיע גם לנו יחס והגנה מטעמו, כשיש עניין לציבור.

ביקשתי ממנו לפעול באופן ברור נגד דברים קונקרטיים. הרב אסולין אינו יכול להיות רב ראשי בחדרה וטוב שהמדינה תאמר את עמדתה באופן ברור(חוות דעת היועמ"ש תתפרסם בקרוב, מכבדת ולא מפרסמת עכשיו כי זה יוגש כתשובה רשמית לבג"צ)

חוקים דורשים שינוי, לדוגמא הכפלת הפיצויים ללא הוכחת נזק כשהנסיבות והראיות ברורות על פי חוק איסור אפליה בשירותים ומוצרים ציבוריים, לדוג' סלקציה.

המשטרה הוציאה אותנו לרחובות, אז ברור שמח"ש צריכים להראות תוצאות, אכיפה והרתעה של החוק.

העלתי בפניו את חוסר התוצאות בפרשת מותו של יוסף סלמסה זיכרו ליברכה שלא נותן לנו מנוח ושאין בינתיים תוצאות, למרות שהיועמ"ש העביר חוות דעת מפורטת למפכ"ל שקוראת לו לפעול במישור הפיקודי, בינתיים לא קרה כלום. אלשייך תתעורר יש פה עניין לציבור וצדק שצריך להיעשות. 
בנוסף ביקשתי מהיועץ המשפטי ל"סגור את התיקים שנפתחו לצעירים שיצאו לרחובות, זעקו את כאבם על גזענות" ב- 2015. הוא הביע נכונות, הצוות שלו כתב הכל והוא הבטיח לפעול.

ויש גם דברים שכבר מתקדמים וזאת הזדמנות שגם תדעו. מנכ"לית משרד המשפטים ומתאם המאבק באפליה וגזענות אווקה ז'נה העבירו שני נהלים חדשים: 
1. אזרח שנפגע מגזענות ואפליה על פי חוק שירותים ומוצרים ציבורים יזכה לייצוג ציבורי מהסיוע המשפטי-חינם. גזענות זה לא עסק פרטי.

2. צעירים שפונים למח"ש בתלונה שנפגעו בידי שוטרים- יוכלו לבקש ייצוג של עו"ד מהסנגוריה חינם וליווי התיק. כי גזענות זה לא עסק פרטי, נדרש מאבק ציבורי.

פנינה תמנו שמה,
0 תגובות