הקלות לערוצים המסחריים

הוועדה המשותפת לוועדת הכלכלה ולוועדת הכנסת, בראשות ח"כ יואב קיש, המשיכה השבוע להכין לקריאה שנייה ושלישית את ההצעה לתקן את חוק התקשורת ולהסדיר את הערוצים הייעודיים.

בפתח הישיבה היום הסביר היו"ר קיש את ההקלות לערוצים המסחריים הגדולים, שהוצגו גם במסיבת עיתונאים עם שר התקשורת, איוב קרא, ויוזמת הצעת החוק להסדרת הערוצים הייעודיים, ח"כ שרן השכל. "אי אפשר להמשיך עם התנאים שהערוצים המסחריים הגדולים כבולים בהם וכולם מבינים שצריך להקל עליהם", אמר.

לפי ההצעה שהציג היו"ר קיש, ההשקעה בסוגה עילית תרד ל-15% מההכנסות של הערוצים המסחריים והמחויבות להפקות חיצוניות תרד מ-65% ל-50%.

בתחילה הציע היו"ר קיש להשאיר את ההשקעה על 17% מההכנסות, אך להפוך את היחס בין הפקות פנימיות לחיצוניות ולקבוע כי הפקות פנימיות יעמדו על 65% מהתקציב והחיצוניות על 35%. עוד הוצגה הכוונה להוריד ב-50% את מחויבות הערוצים המסחריים להשקיע בקולנוע – הפחתה של כשני מיליון שקלים לכל ערוץ.

היו"ר קיש הבהיר כי הדבר יוכנס להצעת החוק רק במידה ושר התקשורת או שרת התרבות והממשלה יציגו מקור תקציבי אחר.

עוד הוסיף היו"ר קיש כי שר התקשורת מתכוון להפחית 50% מדמי הרישיון של הערוצים, ואמר כי בכוונתו במסגרת הצעת החוק לשנות את מבנה הבעלות על הערוצים המסחריים. הוא הציע להוריד את חובת הבעלות הישראלית מ-51% ל-26% ולהעלות את האחזקה של בעלים יחיד מ-50% ל-74%. "אזרחי ישראל ירוויחו אפשרות שיותר משקיעים יכנסו לשוק הזה ויזכו ליותר ערוצים", אמר.

ח"כ איתן כבל אמר בתגובה כי נקודת המוצא של החקיקה הייתה להציל את הערוצים הייעודיים הקטנים. "כמי שנלחם על ערוץ 10 השתכנעתי שחובתי להילחם גם על הערוצים האלה. אבל נשאלת השאלה האם הצעת החוק הזו, שחברתי ח"כ השכל מסתכלת עליה ושואלת 'מתי כתבתי אותה?', יכולה לשאת את הפלטפורמה הכל כך כבדה שקוראים לה הערוצים המסחריים. אעזור לכם ככל יכולתי, אבל אל תגזימו שלא נפיל על כולנו את המבנה שקוראים לו שוק התקשורת", אמר. ח"כ השכל אמרה כי הצעת החוק שלה הייתה הרגל בדלת, והיא נותנת הזדמנות לטפל במה שלא טופל שנים.

ח"כ עודד פורר הצטרף לדברי ח"כ כבל ואמר כי כשהוועדה יצאה לדרך המטרה הייתה לראות שהערוצים הייעודיים לא נמחקים.

ח"כ איילת נחמיאס ורבין אמרה כי שינוי מבנה הבעלויות הוא דרמטי וצריך להיות מגובה בנתונים וחוות דעת משפטית.

ח"כ דב חנין אמר כי הצעת החוק לא מבושלת עד הסוף ולא ניתן לקבל החלטות מושכלות. הוא התייחס לשינוי בבעלויות ואמר: "אנחנו לא רוצים שבתקשורת שלנו ישלטו גורמים מעטים וחזקים".

סמנכ"ל התוכן של הוט, יורם מוקדי, אמר כי בעולם של נטפליקס, גוגל ואמזון העולמיות ופרטנר וסלקום הישראליות שעליהן אין רגולציה, נדרשת הסתכלות אמיצה על המציאות. "איך יכול להיות שלפני חודשים ספורים ניתן לנו רישיון חדש הזהה לרישיון משנת 2002", אמר.

סגנית הממונה על התקציבים באוצר, שירה גרינברג, אמרה כי צריך לשמור על השקעה של 17% מההכנסות בהפקות מקור, והוסיפה כי נושא הבעלויות "צץ באופן פתאומי ולא נעשתה עבודה מקצועית. ביצענו עבודה מהירה ומאחר שלא מדובר במוצרי צריכה הרבה מדינות מצאו לנכון להטיל מגבלות על בעלות זרה", אמרה.

ח"כ רועי פולקמן הצטרף לדברים והוסיף כי היה מצפה משמרד התקשורת להביא נייר עמדה ונתונים בצורה מסודרת. לדבריו, "אנשים זרים ישתלטו על סדר היום הציבורי". ח"כ כבל הוסיף: "זה נושא כבד משקל שיש לו השלכות רחבות ועד שהמשרדים לא יבחנו את זה לעומק אין מקום לעסוק בזה".

מנגד, היועצת המשפטית של רשת, עו"ד אילאיל לבנת, אמרה כי אין זמן לבחינה וככל שינקפו הימים האטרקטיביות של הערוצים המסחריים בפני משקיעים זרים תרד. "אם יש הזדמנות להכניס משקיעים זרים זו העת, ולא בעוד חצי שנה", אמרה.

מנכ"ל הרשות השנייה, ניר שוויקי, אמר כי הרשות הייתה רוצה לראות שליטה ישראלית, אך עם זאת לנוכח המצב של הענף אין מנוס מתלקן זאת אך להשאיר בידי הרשות כלי פיקוח למניעת השתלטות גורמים עוינים.

נציגת משרד המשפטים, אלידור בליטנר, אמרה כי הכוונה לעלות מ-51% בידי בעלים אחד ל-74% תאפשר שליטה ללא מצרים ולא תשאיר בעלי מניות מיעוט שיוכלו להתנגד לו. היועצת המשפטית של הוועדה, עו"ד אתי בנדלר, אמרה: "בסוף נותנים לאדם אחד להיות בעל עוצמה בלתי רגילה להשפיע על דעות. אפילו המחוקקים לא יוכלו לעמוד בפני העוצמה הזו". היו"ר קיש אמר בתגובה כי זאת הדרך היחידה להכניס השקעות לשוק התקשורת ובלי זה לא תתגבר התחרות.

המפיק אסף אמיר ציין כי שינוי שיעור החלוקה בין ההפקות החיצוניות להפקות שעושים הערוצים המסחריים בתוך הבית היה חלק מוועדת אייל, שהמליצה גם על שינוי בחלוקת הזכויות על תוכן היצירה. "אם אנחנו לא נחזיק בזכויות על הדברים האלה אז כל מה שאני יכול להרוויח הוא מהעשייה ולא מהתוצאה", אמר. יו"ר פורום היוצרים הדוקומנטריים, אסנת טרבלסי, אמרה כי היוצרים מוכנים לקבל 155 השקעה בהפקות מקור ביחס של 50% בתוך הערוצים ו-50% הפקות חיצוניות, בתנאים שגם הבעלות על הזכויות יהיו 50%/50%.

מנכ"ל הרשות השנייה לטלוויזיה ולרדיו, ניר שוויקי, התייחס להשקעה בקולנוע ואמר כי ראוי שתהייה השקעה בקולנוע אבל שלא תושת על גופים מסחריים שנמצאים במצב כלכלי קשה מאוד. היו"ר קיש שב והבהיר כי יפחית את ההשקעה של הערוצים המסחריים בקולנוע בתנאי שיהיה מקור מימון אחר.

היו"ר קיש סיכם את העקרונות שנדונו היום ואמר כי לא יצביע על כך אלא לאחר גיבוש הסעיפים. לפי העקרונות ההשקעה של הערוצים המסחריים בקולנוע תופחת ב-50% ובתנאי שהתקציב יושלם ממקור אחר. המגבלה על בעלות ישראלית תרד ל-26% במקום 51%, כך שהמגבלה על הבעלות הזרה תעלה מ-49% ל-74% ואפשרות של בעלים יחיד להחזיק בערוץ תעלה מ-49% ל-74%. עוד הוא ציין את ההסכמה להשקיע בהפקות מקור 15% מההכנסות הערוצים בחלוקה של 50% בתוך הערוץ ו-50% הפקות קנויות. הוועדה המשיכה לתוך הלילה את הדיון בערוצים הייעודיים, כאשר ההצבעות באשר לערוצים המסחריים יתקיימו בשבוע הבא. דיון נוסף בהצעת החוק יתקיים היום.

שי טלמור,
0 תגובות