יאיר נתניהו לא מצטרף לביקור בהודו

ראש הממשלה בנימין נתניהו ורעייתו ימריאו הלילה לביקור רשמי בהודו. ביקור זה מגיע במליאת 25 שנה לכינון היחסים הדיפלומטיים בין המדינות וכחצי שנה לאחר ביקורו ההיסטורי בישראל של ראש ממשלת הודו נרנדרה מודי. 

בנו של ראש הממשלה, יאיר נתניהו, לא יצטרף לנסיעתו של ראש הממשלה להודו . יאיר הוזמן על ידי ראש ממשלת הודו מודי להצטרף לביקור, אך החליט שלא להצטרף, על רקע סערת הקלטת.

ראש הממשלה יבקר בדלהי, מומבאי וגוג'ראט. ראש ממשלת הודו מודי ילווה אישית את ראש הממשלה נתניהו בחלקים נרחבים במהלך הביקור. 

ראש הממשלה נתניהו: "בביקור הזה אני מתכוון לחזק עוד יותר את היחסים בין המדינות. הביקור הוא הזדמנות להדק את שיתוף הפעולה עם מעצמה עולמית בתחומי הכלכלה, הביטחון, הטכנולוגיה והתיירות. ראש ממשלת הודו מודי הוא ידיד קרוב של ישראל ושלי ואני מעריך את העובדה שהוא אישית מלווה אותי בחלקים נרחבים של הביקור".

ראש הממשלה נתניהו יקיים פגישות עם ראש ממשלת הודו, נרנדרה מודי, נשיא הודו ראם נאת' קובינד (Ram Nath Kovind) ושרת החוץ ההודית סושמה סוואראג' (Sushma Swaraj). יתקיימו פגישות מקצועיות בין הצדדים וייחתמו הסכמים בין המדינות (מצ"ב בהמשך פירוט ההסכמים). 

הילד מוישי הולצברג, בן ה-12, שאיבד את הוריו בפיגוע בבית חב"ד במומבאי מצטרף לנסיעה, כפי שהבטיח לו ראש הממשלה נתניהו בעת פגישתם עם ראש ממשלת הודו מודי ביולי האחרון בארץ.

לראש הממשלה נתניהו מצטרפת המשלחת העסקית הגדולה ביותר שיצאה אי פעם לביקור רשמי של ראש ממשלה ישראלי וזאת במטרה להעמיק ולחזק את הקשרים הכלכליים וכן ליצור הזדמנויות עסקיות משותפות בין אנשי העסקים הישראלים וההודים. 

ראש הממשלה ייפגש עם אנשי העסקים הבכירים ביותר בהודו ויקיים אירועים כלכליים נוספים במהלך הביקור בהם ייפגש, יחד עם ראש ממשלת הודו, עם פורום המנכ"לים של החברות הגדולות משתי המדינות. הוא ישתתף, יחד עם ראש ממשלת הודו, בפורום הבינלאומי Raisina – ועידה העוסקת בנושאים גיאופוליטיים ומתקיימת זו השנה השנייה. עוד ייפגש עם ראשי הקהילה היהודית וייפגש עם ראשי תעשיית הקולנוע ההודית – בוליווד. 

בהמשך ראש הממשלה ורעייתו יבקרו בקברו של גנדי בדלהי וישתתפו בטקסים במומבאי לזכר הפיגוע שאירע במלון טאג' פאלאס ולזכר הפיגוע שאירע בבית חב"ד.

במהלך הביקור ייחתמו הסכמים בילטראליים בנושאי אנרגיה, סייבר ותעופה. המנהיגים צפויים לדון בתכנית עבודה מפורטת לחמש השנים הבאות, בהמשך להחלטת הממשלה לחיזוק הקשרים בין הודו לישראל. להלן רשימת ההסכמים:

1. הסכם אנרגיה בתחום הגז והנפט – הצדדים יחזקו את שיתוף הפעולה בחיפוש ופעילויות הפקה ומו"פ, יקדמו יצירת קשרים אקדמיים בין אוניברסיטאות ומוסדות ויעבדו במשותף בתחום הסטרטאפים בתחום הנפט והגז.

2. הסכם קופרודוקציה בקולנוע – הידוק הקשרים שבין תעשיות הקולנוע בשתי המדינות, על ידי הענקת כספי תמיכה ממשלתית משותפת בהפקה ישראלית-הודית. 

3. הסכם תעופה – תיקון בנוגע לתעריפי טיסות וחיזוק התיאום בין הצדדים. פיתוחם של שירותי האוויר בין המדינות, בכפוף להסכם משנת 1994. הדגש הוא על אפשרות לשינוי בתעריפים ובהסדרי בטיחות וביטחון. 

4. הסכם סייבר – חיזוק והרחבת שיתוף הפעולה בתחום הסייבר. פיתוח תכניות הכשרה ומיומנויות, שיתוף פעולה טכנולוגי ותעשייתי בתחום עמידות ביטחון הסייבר, קידום כנסים ומפגשים בין האקדמיות והתעשיות של שתי המדינות.

5. הסכם השקעות הדדיות – הצהרת כוונות לגבי קידום השקעות ישירות בין המדינות.

אורי רבינוביץ,
0 תגובות