אורלי לוי אבקסיס נגד האופוזיציה

במהלך הדיונים בכנסת על חוק המרכולים התעמתה חברת הכנסת אורלי לוי אבקסיס עם חברי האופוזיציה.

היא אמרה מעל דוכן הכנסת: " ניסיתי לנהל דיון ענייני. אבל זה לא השיקולים המובילים, לא את הקואליציה ולא את האופוזיציה. ח"כ חסון - בניהול שלך את האופוזיציה - איבדת אנושיות. ח"כ חסון אני לא עובדת אצלך. אתם האופוזיציה, דורסניים אתם אכזריים. אבדתם צלם אנוש. אין לי ולא יהיה לי דיל עם אנשים חסרי בסיס. אף אחד לא עושה לי טובה אישית ואני לא עושה לאף אחת טובה. מה ציפיתם, שאני אהיה חיילת שלכם. אתם תלמדו אותי מוסריות, אתם חצופים. אני אצביע נגד, במשחקים הפוליטיים האלו הציבור הוא המפסיד".

 

לאחר ההצבעה הסבירה לוי אבקסיס: "הציניות הנושבת מהצעת חוק המרכולים חשפה במערומיה חלקים בקואליציה והאופוזיציה כאחד. כחברת כנסת עצמאית המשלמת מחירים על תפיסת עולמי מצד הקואליציה והאופוזיציה, בכל החלטה והצבעה שלי אני מסרבת להיות שבויה של לחצים וחשבונות של תן וקח".

היא מסבירה את עמדתה: "הצעת חוק המרכולים שכביכול באה לשמור על השבת ועלולה לפגוע בה יותר, מציבה בעל כורחם יהודים משני צידי המתרס, כמו גם ההחרגה של חנויות הנוחות שמה ללעג את מהות הצעת החוק. לא בכדי רבים מחברי הקולאיציה חברי ליכוד, כולנו, ואחרים הביעו חוסר נוחות ואף התנגדות לחוק הזה, שנדמה שדחיפותו ועיתויו לא ממש נועדו לעשות נפשות לשבת.

האם מטרת החוק נועדה לייצר מרד של ראשי ערים? חלקם ממפלגת השלטון, מסורתיים הטוענים כי מדובר בהצעת חוק שלא ממש נועדה לקרב את השבת לעמך ישראל אלא תשיג את ההפך? ברור שלא! אבל זה המחיר שהקואליציה מוכנה לשלם על מנת להשתיק את שותפיה.

הציניות נושבת גם מספסלי האופוזיציה לצערי, מי זוכר שמפלגת העבודה וראשיה יצאו בעבר באמירות שהשבת היא הכלי הסוציאלי החשוב ביותר לאדם העובד ומשפחתו? אפילו המכון לדמוקרטיה מציין כי כמעט 100 אלף עובדים אינם זוכים כיום ליום מנוחה כלל, חלקם הגדול עובדים בשבת מתוך אילוץ ולא מבחירה.

מי בציבור זוכר שההחרגה של חנויות הנוחות בתחנות הדלק, שעכשיו תוקפים בחריפות שהוחרגו מהחוק, היתה בכלל הצעה של האופוזיציה?

מי זוכר שהיה זה גם יאיר לפיד שדרש להבהיר ולהחריג את מעמדם? עכשיו הם תוקפים את הקואליציה על כך שאימצה את דרישתם, כאילו מדובר באתנן לבעלי הון או גז. יתכן שבאמת מדובר במתנה לגופים אלו אך אל נשכח שהיו להם לא מעט שתדלנים גם באופוזיציה.

ההצבעה שלי כתמיד תהייה עניינית, נטולה וחפה מלחצים או אינטרסים גם כאשר ההצעות היו מפתות. כך עשיתי כשהצבעתי עם הקואליציה בהצעות חוק מסויימות שחשבתי שהן ראויות ומאידך לא היססתי לתקוף ולהצביע נגד הקואליציה בשורת נושאים. החוק המוצע איננו אלא עוד מהלך פוליטי בכסות של חוק מיותר שבא לעולם ללא הידברות ובצורה חד צדדית. כל התוספות וההחרגות רק מוכיחות ומחזקות שמדובר באקט פוליטי ציני. לא בכדי רבים מאנשי ציבור מסורתיים אינם תומכים בו".

שירי דנון,
0 תגובות