המאגר הביומטרי בהודו נפרץ

המאגר הביומטרי בהודו נפרץ, כך עדכן אותנו אתמול העתון כלכליסט ומעתה ניתן לרכוש תמורת 8 דולר את פרטיהם הביומטריים של מליארד הודים...
אם הייתם שומעים שניתן לרכוש את סיסמת כרטיס האשראי שלכם תמורת 8 דולר, הייתם מזדרזים להחליף סיסמה. 

להחליף טביעת אצבע או רשתית – זה קצת יותר מסובך...

השאלה אינה 'אם' המאגר הישראלי ייפרץ – הוא ייפרץ. השאלה היא אך ורק 'מתי'. לכן (למשל) את האנשים שהמדינה כן רוצה לשמור על חשאיותם, היא דואגת להשאיר מחוץ למאגר.

אבל החשש הגדול באמת – אינו גורם פלילי שיחדור אל המאגר שהקימה המדינה.החשש הגדול באמת הוא המדינה עצמה.כי הצורך למנוע זיוף תעודות זהות, אינו הסיבה האמיתית למאגר, זהו רק התירוץ.

אין שום בעיה לצרוב את הנתונים הביולוגיים בצורה מוצפנת על גבי התעודה עצמה ואז להשוות בינם לבין טביעת אצבעו (למשל) של המחזיק בתעודה. כדי למנוע זיוף תעודות זהות לא צריך שום מאגר.

הסיבה לכך שהמדינה מתעקשת לייצר מאגר היא כי מידע הוא כח. המדינה תמיד תרצה יותר ויותר כח על חשבון האזרח, יותר ויותר חירות לעצמה ופחות ופחות חירות לאזרח, יותר ויותר שליטה לעצמה ופחות ופחות פרטיות לאזרח. ההסכם הבסיסי שבין המדינה לאזרח הוא שהאזרח מוותר על מקצת מכוחו ומחירותו ומקבל בתמורה ביטחון אישי ולאומי.

כמעט בכל מדינות החירות אין מאגר ביומטרי. אם אתה נכנס לארה"ב אתה נדרש לתת את פרטיך הביומטריים – הם לא יעזו לדרוש זאת מאזרחיהם שלהם.

משה פייגלין,
0 תגובות