"אין הרבה סיבות לחגוג"

שרגא ברוש ואבי ניסנקורן

חברי האסיפה הכללית של התאחדות התעשיינים האריכו את כהונתו של נשיא התאחדות התעשיינים שרגא ברוש בשלוש שנים נוספות. לא היו מתמודדים נוספים על התפקיד. 

אתמול השתתף ברוש במסיבת עיתונאים עם שרי האוצר והכלכלה, במהלכה שר האוצר משה כחלון הכריז על תוכנית "נטו תעשייה" שמטרתה השקעה בגובה של כ-1.15 מיליארד שקל בהעלאת הפריון בתעשייה הישראלית.

כחלון אמר: "התוכנית כוללת השקעה של 360 מיליון שקל בחינוך טכנולוגי ושל 600 מיליון שקל נוספים בייצור ובעידוד מחקר ופיתוח"

שר הכלכלה אלי כהן אמר: "תעשייה כחול לבן לפני הכל - בכל מקום שיהיה רכש מחברות זרות, נמשיך לאכוף ולעקוב שיהיה רכש גומלין, כל זאת כדי לדאוג לתעשיה הישראלית ומעל לכל לכם - העובדים".

לעומת האופטימיות של השרים, בהתאחדות התעשיינים אומרים שאין הרבה סיבות לחגוג.

מבדיקת התאחדות התעשיינים עולה כי היחלשות הדולר מתחילת 2017, הובילה לפגיעה ביצוא בהיקף של 7.9 מיליארד שקל.

מצב שלילי זה אף מתעצם אל מול המגמה העולמית. בעוד בשאר העולם בין השנים 2013-2017 נרשמה עלייה מצטברת של 17% בסחר, בחמש השנים האחרונות היצוא התעשייתי הישראלי נמצא בקיפאון מוחלט.

בשל היחלשות הדולר המפעלים נהפכים ללא רווחיים, היצוא צונח והתוצאה היא סגירת מפעלים או צמצום קווי ייצור, פיטורים וירידה ברמת החיים בישראל, לעומת מדינות ה- OECD.

נשיא התאחדות התעשיינים, שרגא ברוש: "למרות מה שהממשלה וקברניטיה מנסים למכור לתקשורת, הכלכלה הישראלית ממש לא במצב טוב- רחוק מכך. היצוא נמצא בצניחה, מה שמעמיד את התעשייה הישראלית בסכנה ממשית, שכן לא ניתן להמשיך ולהיות תחרותיים בשערי המטבע הקיימים. האלטרנטיבה של העתקת פעילויות יצוא אל מעבר לים תמיד קיימת ולצערנו יותר ויותר תעשיינים בוחרים בה. על כן אנחנו קוראים לבנק ישראל לנקוט במדיניות אגרסיבית יותר במטרה להחליש את השקל ולאפשר לנו להמשיך ולייצא מישראל".

יו"ר התאחדות התעשיינים שרגא ברוש

שי טלמור,
0 תגובות