שלי יחימוביץ': "זו ממשלה מופקרת"

הכנסת אישרה אתמול בקראיה ראשונה את חוק עונש מוות למחבלים.

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר לפני ההצבעה: "לפני שבועות אחדים הלכתי לנחם את משפחת סלמון ובני המשפחה ששרדו את פיגוע הנורא, סיפרו לי כציד המחבל אחז בסכין ושחט וצחק. אני כבר ראיתי כמה דברים מזעזעים בחיים שלי אבל הזדעזעתי. אמרתי שיש מצבי קיצון שאנשים מבצעים פשעים איומים ולא מגיע להם לחיות. אמרתי שאנחנו נשנה את החוק למצבים הללו. השינוי המרכזי שאנחנו מדברים עליו הוא היכולת לקבל החלטה כזו לא בהנחיית הממשלה או שר הביטחון אלא על סמך 2 מתוך 3 שופטים. קבענו לקיים את ההצבעה הזו, בינתיים נאמר לנו שיש צורך בהחלטת קבינט לפני שהקואליציה תקדם את ההצעה. אמרתי שנקיים ישיבת קבינט ושם נקבל את ההחלטה. התברר לי היום שאין צורך משפטי בהחלטה קבינט אבל ראוי שהממשלה תקיים ישיבה כזו ואנחנו נעשה את זה בין הקריאה הטרומית לקריאה הראשונה. יש כאן שיקול בסיסי של צדק במצבי קיצון. השיקול של התועלתנות האם הרוויח או נפסיד הוא שיקול רציני אבל יש גם היגיון פשוט במצבי קיצון. הבהרתי לחברי הכנסת שמהססים שהדיון על מלוא מרכיביו אכן יתבצע. מה קורה כשגורמי הביטחון חולקים על דעת הממשלה? האחריות לביטחון רובצת על הכתפיים של הממשלה והדרג המדיני. נקבע שני עקרונות חשובים: שבמצבי קיצון יש עונש מוות, ושבסוף מי שמחליט את ההחלטות בענייני ביטחון זה הדרג המדיני. בממשלות שלי הדרגים הביטחוניים נשמעים היטב אבל בסוף ההחלטה היא שלנו וכרגע ההחלטה היא שלכם."

שלי יחימוביץ' מגיבה להחלטה ואומרת שזו ממשלה מופקרת, חסרת אחריות, וחסרת גבולות. חרפה.

היא אומרת שעונש מוות הוא שריד ברברי מעידן פרימיטיבי.

יחימוביץ' מסבירה את עמדתה: "ברוב מהכריע של המדינות הדמוקרטיות הוא כבר לא קיים, והוא הולך ונעלם ממפת הסנקציות שבן אנוש יכול לגזור על האחר.

עונש כשמו כן הוא. הוא עונש, ולא נקמה. ואם זאת נקמה, בואו נלך כבר עד הסוף. נעמיד את המחבל הרוצח בכיכר, שם הוא יומת בתלייה או בסקילה. ההוצאה להורג תשודר בשידור חי, בכל הערוצים, והצופים בבית יסמסו אם הם אוהבים או לא אוהבים.

מה אנחנו? דעא"ש?

להוציא להורג את מי שיחל למותו ולהפוך אותו לגיבור על ולקדוש, זו איוולת נוראה ונזק בטחוני מיידי. האבסורד הוא שהחוק כבר מאפשר הוצאה להורג של מחבלים. לא משתמשים בו בגלל נזקו הברור. וכל המחזה ההזוי הזה - לצרכים פוליטיים זולים ועלובים. חבורה מופקרת".

יעל קיים,
0 תגובות