משרד הפנים מפלה קונסרבטיביים?

התנועה הקונסרבטיבית בישראל טוענת כי נמנעה כניסתו לארץ של מתגייר מטעמם מקהילת אבאיודה שבאוגנדה. משרד הפנים: הייתה חוסר התאמה בין הבקשה ללימודים בישיבה הקונסרבטיבית – לבין האשרה שלו כתייר.

בוועדת העלייה והקליטה של הכנסת, נידון עניינו של פרנסיס יהודה קימאני אזרח קניה, שלפני כשבע שנים התגייר בקהילת אבאיודיה באוגנדה, ע"י רב הקהילה באוגנדה, ושני רבנים קונסרבטיביים מארה"ב ומישראל.

בקשה עבורו לאשרת כניסה לישראל הוגשה על ידי התנועה הקונסרבטיבית בלשכת האוכלוסין וההגירה בירושלים, אך הבקשה נדחתה. לאחר הסירוב והתייעצות נוספת עם נציגי השגרירות, הוא הגיש בקשה לאשרת כניסה בשגרירות ישראל, לפיה הוא מעוניין ללמוד לתקופה קצרה בישיבה הקונסרבטיבית ואף ציין כי כבר התקבל ללימודים שם.  לאחר שבשגרירות ערכו בירור עם הישיבה הקונסרבטיבית, אישר שגריר ישראל את בקשתו לאשרת כניסה לתקופה של 3 חודשים, שמטרתה "ביקור קצר לישיבה המסורתית ובית הכנסת המאוחד". אולם קימאני נחת בישראל לפני כשבועיים - וכניסתו לישראל סורבה.

לדברי יו"ר הועדה, אברהם נגוסה (הליכוד), "לא ברור מדוע שיהודי שרוצה ללמוד בישיבה 3 שבועות. גורש מישראל למרות שקיבל אשרה  מהשגרירות בקניה, ומדוע נאסרה כניסתו אפילו בתור תייר".

יוזמת הדיון, ח"כ יעל כהן-פארן (המחנה הציוני) הדגישה כי היא "רואה בחומרה שלילת כניסת אדם עם ויזה לישראל. כישראלית וכחברה בתנועה – אני מתביישת. יש פה מדיניות מכוונת של משרד הפנים של אפליה בוטה שנוכחת לצערי דרך-קבע נגד מי שבוחר בזרם המסורתי. יש לי תחושה שמכיוון שהגיור אינו אורתודוכסי - נאסרה כניסתו לפי החוק הישראלי".

יו"ר האופוזיציה, ח"כ יצחק הרצוג הוסיף כי "התנועה הקונסרבטיבית מפוארת - ורק בגלל צבע עורו נאסרה כניסתו", ואילו לדעת ד"ר יזהר הס, מנכ"ל התנועה, "אם זה היה נציג של ישיבה אחרת - הייתה קמה צעקה גדולה וחברי כנסת היו נחלצים לעזרתו".

גו'ש שוורץ מזכ"ל הסוכנות ציין כי "אני לא חושב שיש פה מקרה של גזענות. אנחנו צריכים להיזהר באמירות האלו כלפי הממשלה. אכן במקרה זה הסוכנות הכירה בקהילה, אך הנדון הגיע כתייר – ולא מכוח חוק השבות, ולכן עדיף לשמוע את עמדת משרד הפנים". סגן יו"ר הנהלת הסוכנות, דוד ברינקסטון הוסיף כי גיורו מוכר בעיניהם, ומשרד הפנים התבקש על-ידם לפתוח את התיק מחדש.

עמוס ארבל נציג משרד הפנים, הציע "לא להשתמש במושגים של גזענות אנחנו ממש לא שם. קניה מחויבת באשרת כניסה לישראל, משרד הפנים מתייחס לקימאני כתייר, והוא לא מוכר כמתגייר. הוא לא סורב כעולה חדש, אלא ביקש אשרת תייר – אך מנגד המזמין שלו טען כי הוא בא ללימודים בישיבה".

עו"ד דסי צנגן, מהלשכה המשפטית ברשות הבהירה כי לביקורת הגבולות יש סמכות מלאה למנוע כניסה לארץ, גם למי שקיבל אשרה. ובמקרה זה, לא הייתה התאמה בין הבקשה ללמוד בישיבה - לבין בקשת האשרה כתייר.

שירי דנון,
0 תגובות