ליברמן נגד לפיד על עונש מוות

נמשך הויכוח על עונש מוות למחבלים, לאחר שאתמול אישרה הכנסת את הצעת החוק בקריאה ראשונה.

יאיר לפיד אומר: "הקואליציה העבירה בקריאה טרומית חוק המקל על קביעת עונש מוות למחבלים. נתניהו, לזכותו ייאמר, התנגד לחוק הזה במשך שנים והתקפל רק מול איומיו של ליברמן לפרק את הקואליציה. כדי לוודא שהחוק לא יגיע לקריאה שנייה ושלישית הבטיח נתניהו לקחת אותו לדיון נוסף בקבינט (שם ידאג למוסס אותו כמו בעבר)".

לפיד אומר שהדיון המקצועי בחוק מיותר בעצם, שכן כל גופי הבטחון - צה״ל, שב״כ - מתנגדים לחוק התנגדות נחרצת. הרי גם היום אף אחד לא מפריע להם להרוג מחבלים כשצריך.

לכן הוא אומר שזה שמשאיר את הדיון הערכי.

הוא מסביר את עמדתו: "התנגדתי לחוק מפני שהרעיון שמדינת ישראל תבצע הוצאות פומביות להורג הוא החלום הרטוב של החמאס והג׳יהאד האיסלמי. החוק הזה מאותת לארגוני הטרור שישראל נכנעת לאיטה לסטנדרטים המוסריים שהם מנסים להכתיב לנו כבר שנים. גם העולם מבין שהווילה בג׳ונגל נפרצה. השאלה היחידה שמעסיקה אותם עכשיו היא איך מדינת ישראל מתכוננת לבצע את זה - תליה? כיתת יורים? כסא חשמלי? ירים יד מי שרוצה לשבת ביום שזה יקרה מול מבזק החדשות של CNN.

כפי שהסבירו גורמי הבטחון, חוק כזה אינו משדר עוצמה, אלא חולשה. מי שמשנה את ערכיו וחוקיו בגלל התקפות האויב, בעצם מודה בכך שהאויב הצליח להתיש ולהחליש אותו. מי שרוצה שנוציא להורג מחבלים ״כי מגיע להם״ או כי זה גורם לו להרגיש טוב, כנראה אינו מבין שהוא משחק לידיהם".

יוזם החוק, אביגדור ליברמן, עונה לו: "זהו יום חשוב להרתעה הישראלית ולמלחמה בטרור. עמדנו במילתנו וחוק עונש מוות למחבלים עבר בקריאה טרומית. זו התחייבותנו הערכית והמוסרית למשפחות השכולות, למצות את הדין עם המחבלים המרצחים בני העוולה.

דם יהודי אינו הפקר!

ההצבעה בכנסת מסמלת שינוי מדיניות דרמטי. כעת יש לנו את הזכות לתבוע מהתביעה הכללית והצבאית לדרוש הטלת עונש מוות על מחבלים".

התמונה של ‏ישראל ביתנו‏.



 
 
 
 
 
 
 
אורי רבינוביץ,
0 תגובות