שידורי החדשות יהיו מירושלים

הוועדה המשותפת כלכלה-כנסת לדיון בהצעת החוק לאסדרת ערוצים ייעודיים, בראשות ח"כ יואב קיש, התכנסה להמשיך את ההכנה לקריאה ראשונה של הצעת החוק שהגישה בעניין ח"כ שרן השכל. בדיון היום הציג היו"ר קיש את הנוסח שהוא מציע לתיקון החוק, והודה ליועצת המשפטית של משרד התקשורת, עו"ד דנה נויפלד, על הסיוע. קיש הציג את הצעתו, לפיה הערוצים יעברו מזיכיון לרישיון ואסדרתם (רגולציה) תיקבע בהתאם לנתק השוק שלהם מתוך כלל ההכנסות מפרסומות של הערוצים המסחריים המפוקחים על ידי הרשות השנייה. הפיקוח על הערוצים יעבור מידי המועצה לשידור כבלים ולוויין לרשות השנייה לטלוויזיה ולרדיו. הוא הוסיף כי במידה וערוץ מסחרי קטן יבחר לשדר חדשות צריכה לחול עליו החובה לשדר אותן מירושלים, לאחר תקופת התארגנות מסוימת. בנוסף לכך בירך היו"ר קיש את החלטת מועצת הכבלים והלוויין לדחות את הדיון בנושא ערוץ 20 מה-11 בינואר ל-1 בפברואר השנה.

היו"ר קיש המשיך להציג את הצעתו וציין כי כדי לאפשר לערוצים לצמוח הכוונה לשחרר אותם מרגולציה כספית בנושא הפקות מקומיות, סוגה עילית וחדשות, וגם מי שיבחר לשדר חדשות ישוחרר מרגולציה כספית בעניין. לפי נוסח ההצעה, בעל הרישיון יוכל לשדר חדשות, אך יהיה פטור מהחובה לעשות זאת או מחובת הוצאה מינימלית לשידורי חדשות, וכן מחובת שידור הפקות מקומיות וסוגה עילית ממועד קבלת הרישיון ועד שנה לאחר שנתח השוק שלהם יעלה על 10%. עוד מוצע כי בעל רישיון שנתח השוק שלו היה 10% עד 15% במשך שלוש שנים רצופות יחויב, מהשנה הרביעית, לשדר חדשות באמצעות חברת חדשות נפרדת, אך יהיה פטור מחובת הוצאה מינימלית לתפעול החברה וכן מחובת שידור הפקות מקומיות וסוגה עילית. בעל רישיון שנתח השוק שלו יהיה למעלה מ-15% ועד 20% יהיה פטור מחובת שידור הפקות מקומיות וסוגה עילית, אך שנה לאחר שיגיע לנתח השוק הזה תחול עליו חובת שידור חדשות באמצעות חברה נפרדת וכן חובת הוצאה לתפעול אותה חברה. בעל רישיון שנתח השוק שלו יעלה מעל 20% יחויב באותן מחויבויות של הערוצים המסחריים הגדולים.

היו"ר קיש התייחס לסוגיית הבעלות הצולבת של ערוץ המוזיקה במעבר לפיקוח הרשות השנייה, ואמר כי צריך למצוא לכך פתרון, אם בהארכת הזיכיון על מנת לאפשר לבעליו (קשת ומימד) למכור אותו או להתארגן בצורה אחרת. יו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ איתן כבל, הזכיר כי הוועדה כבר הסדירה את נושא הבעלות הצולבת כשטיפלה בשידורי ערוץ I24NEWS. בשלב זה ניגש חבר הנהלת איגוד המפיקים, אסף אמיר, לח"כ כבל והוצא ע"י היו"ר קיש לאחר שהפריע לשיבה. היו"ר קיש התייחס לטענות קודמות שנשמעו ואמר: "אני לא מחויב לשום שינוי בהתנהלות של הערוצים המסחריים הגדולים, כל שינוי כזה יעשה אך ורק בהסכמה. מי שרוצה לאיים בבג"ץ לא אתן לו זכות דיבור ושילך לבג"ץ". ח"כ קיש הוסיף כי באשר לערוצים המסחריים הגדולים הכוונה להקל עליהם ולאפשר שימוש בתוכן שיווקי.

ח"כ דב חנין אמר כי הוועדה לא יכולה לקבל החלטות מהירות שישפיעו על הכלכלה והחברה בלחץ זמן. הוא הציע שלא לשנות את ההסדרים הקיימים כיום בעניין בעלויות צולבות, והזהיר ששוק תקשורת ריכוזי הוא מסוכן לתקשורת ולחברה. עוד אמר ח"כ חנין כי הוא מתנגד לפטור מחובת השקעה בסוגה עילית לערוצים שמשדרים בשפה העברית. ח"כ ישראל אייכלר אמר מנגד כי כבוגר של תקשורת חד ערוצית (רשות השידור) הוא דוגל מאז בחופש ביטוי. "כמו שלכל אחד מותר לפתוח מכולת ולמכור לחם, לכל אחד מותר לפתוח ערוץ ולשדר מה שהוא רוצה, ומי שלא רוצה לשמוע אותו שיעביר ערוץ", אמר. הוא אף ביקש להקל גם על ערוצים כמו ערוץ המורשת.

היועץ המשפטי של ערוץ 9, עו"ד דב אברמוביץ, ציין כי ערוץ 9 מחויב לשדר חדשות ישראליות ברוסית מיום הקמתו, ולפי ההצעה הערוצים החדשים יהיו פטורים מהחובה לשדר חדשות. לדבריו, הערוץ מעוניין להמשיך לשדר חדשות אך לא תהייה לכך הסדרה והדבר לא יחייב את הערוצים האחרים. היועצת המשפטית של הוועדה, עו"ד אתי בנדלר, אף ציינה כי הערוצים לא יהיו חייבים לשדר בשפות זרות, והיו"ר קיש הגיב ואמר כי צריך לתקן את זה כך שהמצב הקיים בנושא השפות יישמר.

נציג בעלי ערוץ 20, נתנאל סימן טוב, אמר כי הוא מכתיר את ההצעה כ"באנו להקל ויצא מקלקל". ח"כ כבל העיר לו ואמר: נשאר לנו רק להרכיב את האנטנות בשבילכם". סימן טוב הוסיף: "המעבר לרשות השנייה ישית מאות סעיפי רגולציה מכוח החוק והרישיון, זאת לא הקלה זו הכבדה". היו"ר קיש אמר: "אין כוונה שבאנו לתקן ונמצא מקלקלים". היו"ר כבל אמר מנגד כי בדבריו של סימן טוב יש גישה מתנשאת. "אתה כל הזמן בא לבדוק אותנו עם פלס מים, ואם הבועה לא בדיוק במקום שהחלטת אז זה לא מסתדר לך. תפקידה של הוועדה להוציא דברים בצורה מאוזנת וכנראה לא הכל ימצא חן בעינך, ולא כי אנחנו רעים", אמר.

מנכ"ל ארגון שחקני המסך, אורי רשטיק, התייחס לפטור מהשקעה בהפקות מקור ואמר: "חשכו ענינו בגלל הרף של 20% מההכנסות משחק הפרסום – כך שרק מי שיעבור את הרף הזה יחויב להשקיע בהפקות מקור. בסופו של דבר בשוק יהיה מגוון ערוצים ורק בעל רישיון אחד יעבור את רף ה-20% ובמחי יד חיסלתם את שוק הסוגה העילית". היו"ר קיש הגיב ואמר כי הוועדה תדון בכך בניסיון למצוא לכך מענה.

עו"ד נגה רובינשטיין, המייצגת את קשת, רשת וערוץ 10, אמרה כי לא תהייה לערוצים הקיימית יכולת להמשיך להתקיים. "כל ערוץ מסחרי מפסיד בעצמו יותר מכל מה שמפסידים כל הערוצים המסחריים ביחד כל יום", אמר. גם היא ציינה כי אם יהיו 4-5 ערוצים קטנים, מתחת ל-8% משוק הפרסום, הדבר יחסל את הפקות המקור. באשר לתוכן השיווקי אמרה עו"ד רובינשטיין כי אין לערוצים צורך בשינוי בנוגע לתוכן שיווקי.

יו"ר איגוד הבמאים, יריב הורוביץ, אמר ליור קיש: "התחושה שקיבלת משימה מראש הממשלה, לעשות הפצצת שיטוח על התקשורת ולבנות את העסק הזה מחדש. אין לנו בעיה עם הממשלה, היא עשתה דברים טובים בטח בעניינים הכלכליים, אבל התחושה היא שיוצאים למשימה מהר מדי, הולכים להפציץ ולא לוקחים בחשבון שהנתזים יפגעו בכם. לא נעשה סרטי מורשת ולא נעשה סרט על טייסת האחת ביום כיפור ולא על אנטבה ואתם לא תהיו". היו"ר קיש השיב: "אל תאיים עלינו, אם זה לא מעניין אף אחד אז ניעלם. עובדה שזה כן מעניין".

בתוך כך החלה הוועדה להצביע על סעיפי החוק. הסעיף הראשון שעלה לדיון עסק בתוכן השיווקי. במסגרת זאת קיבלה הוועדה בחלקה את ההצעה של ח"כ מיקי רוזנטל, לפיה תהייה חובה ליידע מתי משודר תוכן שיווקי ולא לאפשר תוכן שיווקי בתוכניות חדשות, אקטואליה, תעודה וילדים. הוועדה לא קיבלה את עמדתו של ח"כ רוזנטל באשר למניעת תוכן שיווקי של מוצרים מסוכנים כמו סיגריות. בעניין זה התקבלה הצעתו של ח"כ כבל, לפיה את הכללים להגבלת התוכן השיווקי תקבע מועצת הרשות השנייה, ושר התקשורת יוכל להוסיף הגבלות על מוצרים מסוכנים או להוסיף סוגי תכנים נוספים בהם יאסר השימוש בתוכן שיווקי, באישור ועדת הכלכלה.

הדיון בסעיפי ההצעה וההצבעות נמשכו אל תוך הערב ודיון נוסף צפוי ביום חמישי הקרוב.

שירי דנון,
0 תגובות