נמצאה סכין בת 10,000 שנה

שיתוף פעולה מיוחד ויוצא דופן יצא לפועל בחודשים האחרונים בין בית הספר היסודי ע"ש בנציון נתניהו בישוב ברקן ובין החוג לארכיאולוגיה באוניברסיטת אריאל. כבר ביום החפירה הראשון נמצאו ממצאים מיוחדים כמו סכין או ראש חץ מהתקופה הניאוליתית הקדם קראמית (לפני כ 10,000 שנה) המכונה "המהפכה החקלאית" והיא מסמלת את המעבר  מתרבות של יושבי מערות וצייד לתרבות של ישובים קבועים וחקלאות. "ממצא זה הוא מיוחד מאוד היות ועד כה יש מעט ממצאים מהתקופה הזאת מאזור השומרון. והממצא הזה בברקן בוודאי ייחודי ואפילו מפתיע", אומר פרופ' דוד בן שלמה מהמכון לארכיאולוגיה מאוניברסיטת אריאל, שעומד בראש שיתוף פעולה זה. בנוסף לראש חץ זה נמצא כבר בחפירה הראשונה מטבע מהתקופה ביזנטית, מהמאה הרביעית לספירה של הקיסר קונסטנטין.

לפני כשנתיים אימצו תלמידי בית הספר את האתר הארכיאולוגי "גתות ברקן" הנמצא מול חצר בית הספר. יוזמות הפרויקט מלכה רוטשילד, מורה בבית הספר ויעל איילון, מנהלת בית הספר יצרו קשר עם אוניברסיטת אריאל והשנה החל שיתוף הפעולה לשאת פרי. השנה החלנו בחפירה הארכיאולוגית הקהילתית באתר בשיתוף כל ילדי בית הספר בכיתות א'-ו'. החפירה מתבצעת בשיתוף פעולה עם ארכיאולוגים מהמכון לארכיאולוגיה של אוניברסיטת אריאל בראשם של פרופ' דוד בן שלמה והדוקטורנט אחיה כהן תבור והיא צפויה להימשך מספר שנים. הילדים מאד נלהבים ונהנים לחפור באחד המבנים העיקריים בישוב, והממצאים כגון כלי חרס, כלי זכוכית אבני פסיפס, כלי אבן ומטבעות כבר מתחילים להופיע.

"גתות ברקן" הינו אתר ישוב ומרכז תעשייתי מימי בית שני עם עדות גם לישוב בימי בית ראשון. עיקר הפעילות באתר הייתה בתקופה הרומית והביזנטית (מסביבות 100 לפני הספירה ועד כ 600  לספירה), והאתר כולל מבנים שונים כגון כנסיה עם פסיפס וכתובת ואזור תעשיה בו היו בעיקר גתות יין, חלקן גדולות מאד (עד 50,000 ליטר תפוקה).

זהו פרויקט מאד חשוב מבחינה חינוכית המחבר את התלמידים וכלל הקהילה עם ההיסטוריה של אזור מגוריהם, האתר מיצג חיבור מיוחד עם ההווה  שכן זהו אתר תעשייה קדום בן כאלפיים שנה הנמצא בדיוק במקום בו קיים אזור מודרני ופעיל המשרת את אותו אזור גיאוגרפי.

לפני חודשיים התחילו את העונה השנייה של החפירות של ילדי בית הספר באתר. השנה ההתלהבות אף גברה והגיעו הורים רבים שליוו את ילדי כיתה א' המגיעים לחפור בפעם הראשונה. השנה ישנו גם תכנון לשלב את ילדי הגנים.

תגובות משתתפים משנה שעברה:

תלמיד בכיתה ב' שהשתתף בחפירה: "הגענו לביה"ס ויצאנו לגתות למצוא שרידים. חולקנו לקבוצות וכל קבוצה היתה אחראית על שטח, חפרנו,  עדרנו, מיינו ומצאנו שרידים מלפני הרבה  שנים, ממש כמו ארכיאולוגים, היום היה הכי כייף בעולם", ושון קורבסקי תלמיד כתה ו' מדגיש "אנו חופרים באתר ומקווים ללמוד על ההיסטוריה. עד כה מצאנו ממצאים של חרסים, ידיות כדים ואבני פסיפס. זה ממש מרגיש כיף למצוא ממצאים עתיקים ולחפור עם חברים בעבודת צוות"..

מלכה רוטשילד, יוזמת הפרויקט: "אנחנו מאמינים שחינוך אמיתי הוא כזה המחולל שינוי בסביבה, משנה דפוסי חשיבה, דוחף אנשים לפעול, מגייס את הקהילה סביב רעיון, מחנך ילדים בראי המקום בו הם חיים, אליו הם שייכים ואותו הם שואפים לשפר. אנחנו עושים זאת דרך הנבירה בחול,  הלכלוך בציפורניים,  הבוץ בנעליים והרוח בשיער."

גיל צח,
0 תגובות