סוף לבדיקות בירור האזרחות

הישג לח"כ יוליה מלינובסקי- הסוף לאפליה ולבדיקות בירור האזרחות והיהדות מחדש בדיעבד לעולים מברית המועצות לשעבר.

ח"כ יוליה מלינובסקי: "הגיע הזמן שהמצב האבסורדי כיום, שבו כל עולה מברית המועצות לשעבר שעלה לאחר שנת 1989 ומבקש להסדיר מעמד של בן זוג זר או לאחד משפחה, נאלץ מיידית לעבור בדיקות משפילות של בירור יהדות ואזרחות מחדש על ידי משרד הפנים גם אם אינו חשוד בכלום. הבדיקות שבוצעו עד היום נעשו באופן אוטומטי לכל יוצאי חבר העמים שעלו לאחר שנת 1989 ופנו לשינוי מעמדם במשרד הפנים, לרבות אזרחים שחיים בישראל למעלה מעשרים שנה ומהווים בשר מבשרה של המדינה, ומעולם לא התעורר ספק באשר ליהדותם. אי אפשר לקבל את המצב שבו העולים מברית המועצות לשעבר נאלצים להוכיח למשרד הפנים ולשר העומד בראשו, אריה דרעי, כל פעם מחדש את יהדותם ואזרחותם הישראלית.

לאחר מאבק עיקש של מספר חודשים ולאחר שפניתי מספר פעמים למשנה ליועמ"ש, עו״ד דינה זילבר, בישיבה של הוועדה לביקורת המדינה שהתקיימה אתמול נקבע כי משרד הפנים ישנה את נוהל הבדיקה כלפי עולים מברית המועצות לשעבר. חוות הדעת של המשנה ליועמ״ש, כפי שנמסרה לוועדה, דורשת ממשרד הפנים להפסיק לאלתר את בדיקות היהדות המחודשות והמחמירות המתבצעות לאזרחי ישראל יוצאי חבר העמים המבקשים להסדיר את מעמד משפחתם או בני זוגם הלא-יהודים.

עוד נקבע אתמול בוועדה כי יש חובה להימנע מבדיקה של אזרחים אשר בתיקם חסר פרט כלשהו או שאין כנגדם חשש ממשי לזיוף מסמכים לצורך עלייה לישראל, כיוון שבכך יש למעשה בחינה מחדש של בסיס האזרחות כולו, והדבר אסור. כמו כן, הוסכם על מתווה חדש בו משרד הפנים יחדל מלבדוק אזרחים ישראלים העונים על קרטריונים כגון: עלו כקטינים לישראל, קיבלו אזרחותם לפני עשור ומעלה, מידת ההשתקעות בישראל וטיב הראיות שבידי רשות האוכלוסין. מנכ״ל רשות האוכלוסין פרופ׳ שלמה מר יוסף עדכן בדיון כי בתוך חודשיים אמורה רשות האוכלוסין לאמץ את הדוח. פניתי לשר הפנים אריה דרעי, בדרישה לאמץ את הדוח באופן מיידי על מנת למנוע את הסחבת וההשפלה שעוברים אזרחי ישראל שהתיק בעניינם נידון בימים אלו.

אני שמחה שבמשרד הפנים הפנימו שהבדיקות הללו לא יכולות להימשך. אמשיך לעקוב עד שהנוהל החדש ייושם בשטח".

גיל צח,
0 תגובות