ח"כים דורשים לעלות להר הבית

בדיון שנערך בוועדת הכנסת בראשות ח"כ יואב קיש, דרשו ח"כ יהודה גליק וח"כ שולי מועלם רפאלי לשוב ולאפשר לחברי כנסת לעלות להר הבית. עלייתם של חברי הכנסת להר נאסרה לפני כשלוש שנים עקב מתיחות ביטחונית וחשש להתלקחות באזור. לדברי חברי הכנסת היוזמים, על אף הרגיעה היחסית במתחם ההר והמלצות הן של ועדת האתיקה והן של המשטרה לאפשר את העלייה בכפוף לתיאום עם גורמי הביטחון, משרד ראש הממשלה נמנע מלבטל את איסור העלייה. עוד לדבריהם, ישנם חברי כנסת ש"מצפצפים" על האיסור, עולים להר ולא נענשים.

ח"כ יהודה גליק אמר כי "חסינות חברי הכנסת אומרת שמעבר למה שאזרח יכול לעשות, לחבר כנסת יש חופש פעולה מוגבר. כאן זה המקרה היחיד שלחברי כנסת יש פחות זכויות. זה נוגד את חוק חסינות חברי הכנסת, חוק המקומות הקדושים, חוק חופש התנועה וזכויות נוספות. בג"צ ביטל את עתירתי בנושא בשל התחייבות של משרד רה"מ לקיום פיילוט נוסף לעליית חברי כנסת להר עוד השנה, מה שלא קרה".  ח"כ שולי מועלם רפאלי אמרה: "אנחנו לא מבקשים לדון על הזכות והריבונות של היהודים בהר הבית, זה דבר שהוא ברור מאליו. הדיון כאן הוא על היותנו חברי כנסת והעובדה שאנחנו לא מצליחים לקיים את החסינות שלנו במקום שהוא הכי קדוש. אם הייתה סיבה מוצדקת אנחנו מוכנים לקחת צעד אחורה ועשינו זאת כשהיה צורך, אבל העלייה שהוגדרה כפיילוט עברה בשקט מוחלט, המשטרה ממליצה לאפשר את העלייה ולכן כיום אין הצדקה להמשך האיסור".

ח"כ אחמד טיבי אמר "הסיבה לאיסור היא לא חברי כנסת ערבים שעלו למסגד אלא 2-3 חכים שהם הגורם המתסיס ביותר שגורם לזעם ולכן המשטרה צריכה להמשיך ולמנוע מהם לעלות".

ניצב יורם הלוי מפקד מחוז ירושלים במשטרה אמר "ההמלצה לפני 3 שנים שלא לאפשר עלייה של חברי כנסת הייתה גם של המשטרה. הר הבית שימש באותה תקופה כפלטפורמה שממנה יצאו הכרזות פוליטיות, התססות וזה יצר דברים שלא רצינו לייצר. המצב היום הרבה יותר רגוע אבל הוא רגוע משום שאנחנו עושים הרבה פעולות על מנת לשמור על הסדר. מי שמפר את הסדר, יהודים וערבים, מורחק. אנחנו ממליצים לאפשר עליית חברי כנסת להר בתיאום ובכפוף לתנאים שמאפשרים לנו לשמור על המקום הזה בצורה בטוחה". עם זאת הדגיש הלוי כי "אנחנו לא קובעים מי יעלה ומי לא, ניישם כל החלטה שתתקבל ונעשה את כל המאמצים לשמור על מי שעולה".

יו"ר הוועדה יואב קיש אמר "אני מגיע מבית שבו אמרו שליהודים אסור לעלות להר הבית ולכן אני לא אעלה, אבל אלחם על זכותו של כל יהודי להגיע לכל מקום בארץ ישראל ולממש את חופש הפולחן". עם זאת, בתום הדיון, סיכם ואמר כי "מאחר והחוק מאפשר הגבלת חופש התנועה של חברי כנסת מטעמים ביטחוניים, אני לא רואה כאן הפרה של החוק ולא רואה סיבה שהוועדה תזדעק בנושא. שיקוליו של ראש הממשלה לא נשענים רק על עמדת המשטרה".  

דור מנשה,
0 תגובות