טראמפ הכיר באופן רשמי בירושלים כבירת ישראל

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ הכיר באופן רשמי בירושלים כבירת ישראל.

בנאום שנשא בבית הלבן אמר טראמפ כי הוא הורה למחלקת המדינה להתחיל בהכנות להעברת השגרירות מתל אביב לירושלים. הוא הודיע כי הוא מחויב להגיע להסדר שלום המקובל על הישראלים ועל הפלסטינים וארצות הברית מוכנה לתמוך בפתרון שתי המדינות – אם שני הצדדים רוצים בכך. הוא הסביר כי ההכרזה היא תחילתה של גישה חדשה לסכסוך הישראלי-פלסטיני והוא מתכוון לעשות כל מה שביכולתו כדי להגיע להסדר.

טראמפ אמר: "ב-1995 אימץ הקונגרס את ההחלטה לגבי השגרירות האמריקנית שמעודדת העברת השגרירות והכרה בירושלים כבירת מדינת ישראל. החוק הזה עבר ברוב גדול בקונגרס באותם ימים ואושר על ידי הצבעה קול אחד בסנאט, אבל במשך עשרים שנה כל נשיא קודם ניצל את היכולת שלו כדי לדחות את העברת השגרירות וסירב להעבירה או להכיר בירושלים כבירת ישראל. נשיאים דחו את ההחלטה הזאת מתוך אמונה שזה יקדם את השלום. הם עשו את השיקול שלהם בהתבסס על עובדות שהם חשבו שנכונות לאותם ימים. עם זאת, לאחר שני עשורים של דחיות, אנחנו לא קרובים יותר להסכם.

אין צורך לחזור על אותה נוסחה כמו בעבר ולקוות לתוצאה טובה יותר. לכן קבעתי כי זהו הזמן להכיר באופן רשמי בירושלים כבירת מדינת ישראל. בעוד נשיאים קודמים הבטיחו זאת בקמפיינים שלהם הם נכשלו ולא סיפקו את הסחורה, היום אני מספק את הסחורה. זה צעד שהיה צריך לעשות מזמן כדי לקדם את תהליך השלום ולהשיג הסכם ארוך טווח. ישראל היא מדינה ריבונית עם זכות כמו כל מדינה ריבונית אחרת להכריע מהי בירתה. הכרה בעובדה הזאת היא תנאי הכרחי להשגת שלום.

ירושלים לא רק הלב של שלוש הדתות אלא גם של אחת הדמוקרטיות המוצלחות בעולם, במשך 70 שנה בנו הישראלים מדינה שבה יהודים, מולסמים ונוצרים, ואנשים מכל הדתות והאמונות, חופשיים לחיות בחירות לפי כל אמונה שהם רוצים. ירושלים חייבת להישאר מקום שבו יהודים מתפללים בכותל המערבי, נוצרים הולכים בתחנות שבהן עבר ישו, והמקום שבט מוסלמים יכולים להתפלל באל אקצה. זה הדבר הנכון לעשות, וזה משהו שהיה חייב להיעשות. ולכן בעקביות עם ההחלטה של הקונגרס אני מורה להתכונן להעברת השגרירות לירושלים. החלטה זו לא מיועדת להרחיק אותנו מהניסיון להשיג הסכם בין ישראל לפלסטינים. אנחנו רוצים הסכם שיהיה דיל מעולה גם לישראלים וגם לפלסטינים. אנחנו לא עושים החלטה על נושאים סופיים כמו השליטה הישראלית בירושלים והגבולות. השאלות האלה עדיין על השולחן והצדדים יצטרכו להכריע. ארה"ב נשארת מחויבת לסייע להשיג הסכם שלום שהוא מקובל על שני הצדדים".

ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיב על הנאום: 

זהו יום היסטורי. ההצהרה של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ היא אבן דרך חשובה בתולדות ירושלים.

ירושלים היא בירתנו מזה 3,000 שנה. כאן התהלכו אבותינו, כאן עמד בית המקדש, כאן מלכו מלכי ישראל, כאן הטיפו נביאי ישראל.

במשך אלפי שנים התפללו דורות של יהודים ״לשנה הבאה בירושלים״. 

על נהרות בבל ובין חומות גטו ורשה, דורות דורות בכו וחלמו על ציון.

לפני כ-70 שנה הגשמנו את התפילה והכיסופים, כששוב קבענו את ירושלים כבירתה של מדינת היהודים.
עכשיו באה הצהרתו ההיסטורית של הנשיא טראמפ המכירה בעובדות יסוד אלה.

הנשיא טראמפ, אנחנו מודים לך על החלטתך הצודקת והאמיצה להכיר בירושלים כבירת ישראל, ולהתחיל בהכנות לפתיחת השגרירות האמריקנית כאן. אני קורא למדינות נוספות ללכת בעקבותיה של ארה"ב.

ואני אומר לכם, הצהרתו של הנשיא טראמפ מסייעת לקידום השלום כי היא מחברת את כולם לקרקע המציאות.

והאמת הפשוטה והמציאות היא זו - לא יהיה שלום בלי הכרה בירושלים כבירת ישראל.

לכל שכנינו אני מבקש להבהיר: נמשיך לשמור על הסטאטוס קוו בירושלים ובהר הבית ועל חופש הפולחן המלא לכל הדתות. נמשיך להושיט יד לשלום לפלסטינים ולכל שכנינו.

אדוני הנשיא, ההיסטוריה והעם היהודי תמיד יזכרו לך את החלטתך האמיצה ביום הזה. תודה לך.

עודד בן דוד,
0 תגובות