נתניהו: ישראל אוחזת בעתיד

דברי ראש הממשלה בנימין נתניהו בכנס דיפלומטים של הג'רוזלם פוסט בירושלים:

תודה לכולכם. אני שמח לראות את כל הדיפלומטים המתכנסים כאן.

ישנה פריחה בקשריה הדיפלומטיים של ישראל. אפשר לראות זאת בתמונות. מר מודי ואני משתכשכים במים ומר טראמפ ואני צועדים יחד בדרך חשובה. ראש ממשלת אוסטרליה ביקר כאן לרגל 100 שנה לשחרור באר שבע, שהוביל לשחרור ירושלים מהשלטון העות'מני. זה נוסף ל-300 מנהיגי עולם שביקרו בישראל, 1,800 אנשים בעלי השפעה במדינותיהם. המספרים הללו חשובים. הם מייצגים עלייה חשובה.

יש לנו יחסים דיפלומטיים עם 159 מדינות, 103 קונסוליות, 77 שגרירויות. זה בגלל היעדר תקציבים, אחרת הייתה לנו שגרירות בכל מקום. ישנן כ-200 מדינות בעולם. זאת תהיה טעות לומר שאין לנו יחסים עם הארבעים ומשהו המדינות הנותרות. יש לנו. יש לנו יחסים עם כמעט כל אחת מהן מסיבות החשובות לנו וסיבות החשובות להן.

זה חסר תקדים. זה מוציא את ישראל ממיתוס הבידוד הבינלאומי ומכניס אותה לצונאמי של קשרים כלכליים, דיפלומטיים, ביטחוניים וטכנולוגיים.

אלה הם 21 ביקורים על פני שש יבשות שהיו לי בשנה האחרונה, כולל מנהיגים של כל היבשות המרכזיות והמעצמות הגדולות ביותר, כל חמש החברות הבכירות במועצת הביטחון, החברות הקבועות וכמובן רבים, רבים אחרים.

המפה הזאת מראה את ההסכמים החדשים שכוננו או את ההבנות החדשות שבנינו בשנה האחרונה בלבד. אתם רואים התרחבות גדולה, הכוללת מדינות מוסלמיות. אני חושב שטורקיה לא צריכה להיות כאן, אגב. זה רק עניין עובדתי. אני לא בטוח שיש לנו הסדרים חדשים כלשהם עם טורקיה. אולם כן היו לנו הסכמים חדשים עם קזחסטאן ואזרבייג'ן וכמובן עם חלק גדול מהמדינות שאתם רואים ברחבי העולם. קורה כאן דבר גדול מאוד. זה קורה גם בעולם הערבי. אנחנו מבצעים סקרים ברחבי היבשות ואנו רואים את התגובה מצד הציבור. מדובר בשאלות מקוונות, ואפשר לראות שבעולם הערבי ישנו שינוי ברור באופן שבו הם רואים את ישראל, הם חושבים שהיחסים עם ישראל ישפרו את המצב במדינותיהם.
אז מה מניע את השינוי הזה? שני דברים למעשה. כלכלה וביטחון. כלכלה כיוון שאנו בעיצומו של שינוי אדיר בעולם, והשינוי הוא המעבר לא רק לטכנולוגיה אלא לסוג מסוים של טכנולוגיה, וזהו השילוב של נתוני עתק, קישוריות ובינה מלאכותית שמשנה את העולם. לפני עשור, עשר החברות הגדולות בעולם היו חמש חברות אנרגיה וחברה אחת של טכנולוגיית מידע. בחלוף עשר שנים, זה התהפך לחלוטין. כעת מדובר בחמש חברות טכנולוגיית מידע וחברת אנרגיה אחת, אקסון, שירדה מהמקום הראשון למקום החמישי. זוהי מהפכה. ישראל מרוויחה מהמהפכה הזאת, ישראל מובילה את המהפכה הזאת. כמובן שאיננו היחידים, אולם אינם הרבה מרכזים בעולם. אנו מובילים. כפי שאמר לי אריק שמידט: ישראל היא "המקום השני", ואז הוא תיקן את עצמו ואמר: לא, היא למעשה המקום, בה' הידיעה, בדברים שאני מעוניין בהם, וזה חוזר על עצמו שוב ושוב ושוב.

רואים זאת למשל בעלייתן של תעשיות חדשות. תעשיית הרכב למשל. לפני חמישים שנה ניסינו לייצר תעשיית רכב. איך אני יודע? כיוון שהייתי קצין צעיר בסיירת מנכ"ל ומתן וילנאי ואני נהגנו לחזור הביתה ברכב שהיה עשוי מפיברגלס, תוצרת ישראל. באחד הימים נשענתי על המכונית והמרפק שלי חדר את המכונית. אני זוכר את הסיבים. זה היה סופה של תעשיית הרכב. לא יכולנו להתחרות, לא בשלדה, לא בצמיגים, לא במנועים. זה הצריך גודל. לא היה לנו גודל. זה התרסק. היום יש לנו תעשיית רכב. לא מכנים אותה תעשיית רכב, אבל זאת תעשיית רכב, ואין לה אח ורע. כ-500 חברות הזנק מתוך 1,000 חברות הזנק שיש לנו עוסקות במכוניות. אתם משתמשים בווייז? כמעט בכל אחת מהמדינות שלכם? מאיפה מגיע הווייז? למי הם מכרו את זה? לגוגל. זה נמכר תמורת כלום. זה אחד הדברים שאתם משתמשים בהם ואתם יודעים שזה משנה את האופן שבו אנשים נוסעים במכוניות. אבל רכבים הם למעשה מחשבים על גלגלים, 85 אחוזים מערך הרכב. בתוך חמש שנים, עשר שנים, 85 אחוז מערך המכונית יהיה תוכנה. כאן אנחנו יכולים להתחרות – נתוני עתק, קישוריות ובינה מלאכותית.

בדיוק נתתי לכם את ווייז, עכשיו אני נותן לכם את מובילאיי. מובילאיי נמכרה לאינטל לא תמורת מיליארד דולר, אלא תמורת 15 מיליארד. אבל הדבר המעניין הוא שאינטל לא רק קנתה אותה אלא אמרה: אנחנו קונים אותה ומעניקים לכם את המפתחות לשלושים חברות רכבים אוטונומיים ברחבי העולם שינוהלו מכאן, מירושלים. "כי מציון תצא תוכנה". זה שינוי, והשינוי החשוב יותר הוא אותן 500 חברות הי טק, 4,000 יזמים ו-250 קבוצות מחקר מכל העולם שעושים מה? מוציאים 3-4 מיליארד דולר על "החבר'ה האחרים". זאת מהפכה.
בכל המדינות שלכם, אתם זקוקים למכוניות, בכל המדינות שלכם, אתם זקוקים לבריאות. אנחנו מנסים לייצר בדיוק את אותה מהפכה בבריאות דיגיטלית, רפואה מניעתית, רפואה אישית, ויש לנו מאגר נתונים, לישראל יש את מאגר הנתונים הטוב ביותר בעולם המקיף 98 מאזרחיה. תיקים רפואיים ממוחשבים על כרטיס קטן. הראיתי את זה לנשיא סין בבייג'ין והוא אמר: אני רוצה כזה. ואמרתי: אתה צריך להשיג אחד כזה ל-98% מהסינים כדי שיהיה לזה ערך אמיתי כיוון שמה שקורה הוא שאנחנו לוקחים את מאגר הנתונים הזה ואז אנחנו לוקחים 100,000 אנשים ואנחנו עושים דגימה גנטית ואז לוקחים 2,000 אנשים ונותנים להם חיישנים שמנטרים את פעילותם הפיזית. אנו מייצרים שלוש רמות, מאגר נתונים תלת שכבתי המעניק רפואה אישית ורפואה מניעתית. זה עולה לנו כמה עשרות מיליוני שקלים לעשות זאת אולם בכוונתנו לעשות זאת. זאת רפואה.

אתם זקוקים לרכבים, אתם זקוקים לרפואה. אתם זקוקים לחלב. אם לא ראיתם זאת, לא הגעתם למספיק מצגות שלי. איזו פרה מייצרת הכי הרבה חלב בעולם? זאת לא פרה אמריקנית, זאת לא פרה הולנדית או צרפתית. זאת הפרה הישראלית. אז אם אתם רוסיה, אתם עושים חוות ניסיוניות כיוון שאתם רוצים לראות אם אתם יכולים להרחיב את זה, וישראל הוזמנה לעשות זאת. אנו עושים זאת ברחבי העולם.

אתם משתמשים בטלפונים ניידים? יש לכם חשבונות בנק? אתם רוצים שהם יהיו מוגנים. ובכן, אתם זקוקים להגנה. מאיפה ההגנה הזאת באה? הקמפוס שלנו בבאר שבע, משם מגיע חלק ניכר מההגנה הזאת, זה ההגנה בסייבר שלנו. אם לא ראיתם את זה עדיין, אני מזמין את כולכם לראות את החלק הציבורי שאנחנו יכולים להראות במטה הגנת הסייבר החדש שלנו. מיקמנו את יחידות הגנת הסייבר שלנו בפארק תעשייתי הסמוך לאוניברסיטת בן גוריון עם תחנת רכבת, מסילת רכבת מהירה שתהיה אף מהירה יותר מבאר שבע לתל אביב. למה זה חשוב? זאת הסיבה. זה הנתח של ישראל, נכון לסוף השנה שעברה, קיבלנו 20 אחוז מההשקעה העולמית בהגנת סייבר, בחברות העוסקות בהגנת סייבר. 20 אחוז. זה פי 200 מגודלנו באוכלוסיית העולם. אם אתם רוצים מכוניות, אם אתם רוצים חלב, אם אתם רוצים רפואה, אם אתם רוצים הגנה בסייבר, ישראל היא שחקן מרכזי.

זה מה שמניע את המפה העולמית. כולם זקוקים לעתיד. ישראל אוחזת בעתיד, ואנו מוכנים לחלוק אותו עם שאר העולם. ישנה סיבה נוספת שזה קורה. זה לא רק טכנולוגיה. זה גם טרור. חזיזי הטרור המזרח תיכוני עפים לכל רחבי העולם, מאוסטרליה לקנדה ולכל מקום. וכולם זקוקים להגנה מפני אותו איום. אין שני לשירותי המודיעין של ישראל – ואני אומר זאת בזהירות – במניעת עשרות פיגועי טרור משמעותיים בעשרות מדינות. כולם מעוניינים, למעט זאת שמייצרת חלק מהדברים הללו. אתם רואים את המדינה שמסומנת באדום? אגב, היא אינה נמצאת ברשימת בנות בריתנו הדיפלומטיות.

ישנו כעת מיזוג – בשל עוצמתנו הכלכלית והטכנולוגית מחד ועוצמתנו הביטחונית והמודיעינית מאידך, בזכות שני הגורמים הללו, יש לנו כעת יכולת שלישית לכרות בריתות. כל המדינות זקוקות לבריתות. מעצמות-על זקוקות לבריתות, ולכן מדינה קטנה, בעלת רוח גדולה, אבל מדינה קטנה כמו ישראל, זקוקה אף היא לבריתות, ולכן אנו יוצרים בריתות. הבריתות שלנו חובקות עולם. ישנה ברית אחת, שאין לה תחליף, עם ארה"ב, והיא חזקה מאוד.

זהו סקר של גאלופ. בכל שנה, מאז שנת 2000 ועד 2017, הם שואלים את הציבור האמריקני את אותה שאלה: מה דעתך הכללית על ישראל? מה דעתך הכללית על הרשות הפלסטינית? הקו של הרשות הפלסטינית הוא שטוח. 18 אחוז. ישראל עולה מ-54 אחוז ל-71 אחוז, אולם למעשה אם מסתכלים על זה אחורה למלחמת ששת הימים, אתם יודעים איזה מספר אתם מקבלים? 35 אחוז. זוהי עקומה שעולה בעקביות. זה לא שאין לנו אתגרים בקמפוסים. יש לנו. זה לא שאין לנו אתגרים במקומות אחרים בארה"ב. יש לנו. אולם ישנה ברית ייחודית בין ארה"ב לבין ישראל, ולכן אני מציין זאת בנפרד.

שני הכוחות שדיברתי עליהם, הקשרים הכלכליים-טכנולוגיים והקשרים הביטחוניים-מודיעיניים, משתנים, צובעים את המפה. ביקרתי באפריקה שלוש פעמים בשנה וחצי. יש שם עניין עצום בישראל. אסיה, סין, חתמנו על הסכמי חדשנות עם סין, שכמוהם יש לה עם מדינה אחת נוספת בלבד, שווייץ. יש לנו הסכמים עם רוסיה, ביקרתי באוסטרליה בפעם הראשונה ובסינגפור, אף על פי שיש לנו קשרים איתם. מר מודי ביקר בישראל ביקור היסטורי ובכוונתי לבקר ביקור גומלין בעוד מספר שבועות. הייתי ראש הממשלה הישראלי הראשון המבקר במדינה כלשהי בחצי הכדור המערבי דרומית לארה"ב. זה קורה בזכות המהפכה הטכנולוגית-ביטחונית. זה חשוב.

אם המדינה שלכם מסיבה כלשהי אינה נמצאת על המפה הזאת, בואו לראות אותי. אני שר החוץ. נצלו את זה. זוהי הזמנה. השרים שלנו שנמצאים כאן, השר בנט, השרה שקד והשרים האחרים, יודעים כולם שזה חלק מהמדיניות שלנו, לצאת החוצה, להרחיב את הקשרים. ולכן העתיד בהקשר זה נראה טוב.

להלן האתגר. איזו מדינה בולטת? איראן. נכונה העובדה שנותר היום רק משטר אחד שבאופן פתוח, חד משמעי ומתריס קורא להשמדת ישראל. כיוון שכאן השינוי שהתחולל בעולם הערבי. אני לא אומר שאפשר לעשות שלום עם העולם הערבי ללא תזוזה כלשהי מול הפלסטינים. השלום [לא ברור]. כל דבר אחר מתחת זה כן, וזה קורה. עדיין יש לנו אתגרים, כיצד להפוך את השינוי הזה, את השינוי המהפכני הזה ששוטף את העולם ואת האזור שלנו, כיצד לתרגם את זה לשלום רשמי בינינו לבין כל שכנינו, הפלסטינים ואחרים, וגם כיצד לתרגם זאת להצבעות בפורומים בינלאומיים. יש לנו עדיין זמן לכך. אני מבקש לשבח את מקסיקו, את נשיא מקסיקו, ידידי, שהודיע לי לפני מספר שבועות שמקסיקו מתכוונת לשנות את הצבעתה בעשר הצבעות אנטי-ישראליות באסיפה הכללית הקרובה של האו"ם.

אותו דבר אנו רואים במדינות אחרות, אבל זה ייקח עד כעשור לראות את השינוי הזה מתחולל בפורומים בינלאומיים. אלה הם שני אתגרים חשובים שיש לנו שעה שאנו מרחיבים את רשת הקשרים שלנו. לא ניתן להתכחש להתקדמות. למעט איראן. איראן לא מאיימת רק עלינו, היא מאיימת על העולם כולו. ואם איראן תמשיך באין מפריע, יהיה להם ארסנל גרעיני של מאה פצצות ויותר. בתוך עשור תהיה להם היכולת להעשיר אורניום בכמות גדולה ולפרוץ לא לפצצה אחת אלא למאה פצצות. את זה חייבים לעצור, לא רק בגלל שאיראן קוראת להשמדת ישראל, אלא כיוון שאיראן מבקשת לכבוש את המזרח התיכון כולו ומעבר לכך. היא מפתחת טילים בליסטיים בין-יבשתיים כדי להגיע לכל נקודה על פני כדור הארץ. זהו משטר תוקפני המייצא טרור, יורה טילים לסעודיה, חותר לגשר קרקעי. זה מה שאיראן מנסה לעשות. איראן מנסה לבנות אימפריה – איראן-עיראק-סוריה-לבנון, מתימן ועד עזה. בסופו של דבר הם רוצים לכבוש את המזרח התיכון. לא נאפשר להם להתבסס בסוריה. אנו אומרים את מה שאנו מתכוונים ואנו מתכוונים למה שאנו אומרים ואנו עושים את כל הנדרש כדי למנוע זאת.

אולם אני חושב שלא מדובר רק באינטרס ישראלי. זה אינטרס שלכם.

יש לי היום אפוא בקשה אחת בלבד מכל דיפלומט בוועידה זאת.

מיד אחרי נאומי, אנא נסחו מברק לשר החוץ, מקבילי, או לנשיא או לראש הממשלה ובקשו ממנו להפעיל יותר לחץ על איראן.

ניתן לעשות זאת בדרכים רבות. אני חושב שאתם יכולים להדגיש את מצוקתם של פעילי זכויות האדם הכלואים בכלא אווין באיראן או להשמיע קול נגד תליה של הומוסקסואלים באיראן, לפעול למען זכויותיהם הנרמסות של נוצרים ובהאים באיראן או להטיל סנקציות חדשות לאור ההפרות הבוטות של איראן את התחייבויותיה הבינלאומיות, כמו החלטות מועצת הביטחון של האו"ם בנושא טילים, לדרוש שאיראן תפסיק את ההסתה שלה לרצח עם, הפרה ברורה של האמנה בנושא רצח עם.
הצטרפו לידידינו האמריקנים ביצירת הסכם גרעין טוב יותר, כזה שאינו מבטיח שלאיראן יהיה מספיק אורניום מועשר לייצר מאה פצצות גרעין בתוך שנים ספורות בלבד.

אולם מעל לכל, אם אתם רוצים לתמוך בשלום וביטחון ואתם רוצים לבלום את המשטר הזה, מעל לכל ולפני הכל, עשו מה שאני עושה, תמכו בעם האיראני. אני משוחח איתם. שלחתי להם אתמול סרטון נוסף. הוא עבר את הרף של מיליון צפיות וזכה לתגובות רבות מאיראן. מעל לכל, תתמכו באלה שהמשטר האיראני פוחד מהם יותר מכל – העם שלו. עזרו להם.
המאבק בתוקפנות האיראנית יסייע באופן משמעותי למלחמה נגד הטרור האסלאמי. הוא יחזק את היציבות האזורית. הוא ישמור על ביטחונה של ישראל. הוא יקדם את השלום. 95 אחוז מהבעיות באזור מגיעות מאיראן. חיזבאללה לא ישרוד יום אחד בלי הסיוע של איראן. החמאס תלוי באיראן. התוקפנות שאתם רואים ברחבי האזור מגיעה מאיראן. עשו זאת כדי להבטיח את הביטחון. עשו זאת כדי להגן על להבות החירות ולהבות הקידמה. השתהות בנקיטת הצעדים הללו תהיה טעות קשה. טרוריסטים שאינם נתקלים בהתנגדות מתעצמים עם הזמן. ותאבון ההתפשטות, ההתפשטות של איראן, הולך וגדל עם הזמן.

משטר הקורא פומבית להשמדתה של דמוקרטיה אחת לא יעצור שם. הוא ימשיך. אנו חייבים לעצור את איראן עכשיו. אני מבקש שתפעלו עכשיו. אם אתם לא על המפה, תתקשרו אליי. אם אתם על המפה, פעלו נגד איראן. תודה.

 

אורי רבינוביץ,
0 תגובות