לשון הרע על לוחמי צה"ל

 הכנסת אישרה בקריאה טרומית את הצעת חוק איסור לשון הרע (תיקון - לשון הרע על לוחמי צה"ל), התשע"ח-2017 של חברי הכנסת יואב קיש, יואב בן-צור ועודד פורר.

מוצע לקבוע כי על אף ההוראה כי לשון הרע על חבר בני אדם או ציבור כלשהו אינו עילה לתובענה אזרחית, לשון הרע על פעילות מבצעית של חיילי צה"ל יהווה עילה לתובענה כאמור, שתוגש לפי חוק התובענות הייצוגיות.

בדברי ההסבר נכתב: "הפרצה המשפטית קראה לגנב והיה מי שידע לנצל היטב את המצב הבעייתי. משמיציה של ישראל, המנהלים נגדה מסעות של דה-לגיטימיציה בזירה הבינלאומית ומבקשים להביא להחרמתה של המדינה ואזרחיה, בחרו בשנים האחרונות בציבור חיילי צה"ל כמטרה נוחה להאשמותיהם והכפשותיהם ביודעם כי כל הליך משפטי לא יינקט נגדם. טענות שקריות רבות נגד חיילי צה"ל הוכחו אמנם במהלך השנים כבדותות, ואולם בשל החסימה הדיונית, המעוגנת בסעיף 4 לחוק, החיילים שנפגעו והמוניטין הצה"לי שנרמס נותרו ללא כל מענה משפטי. כך יוצא שדווקא מי שנשלחו על מנת להגן על אזרחי המדינה וגבולותיה הם שמוצאים עצמם מוכפשים ללא הפסק באמצעי התקשורת השונים.

הפגיעה החמורה בלוחמים שנשלחו לסכן את חייהם גורמת לא רק לחיזוק מגמת דה הלגיטימציה של מדינת ישראל בעולם, אלא גם לעיתים תכופות  מחבלת בשליחותו של החייל לבצע את משימתו שעניינה הגנה על חיי אזרחי ישראל."

ח"כ קיש: "חייל צה"ל שנשלח להגן עלינו נותר חשוף בצריח אל מול הכפשות חוזרות ונשנות. ראינו למשל את המקרה של הסרט ג'נין ג'נין שהמצב המשפטי לא אפשר להגן על החיילים, של דין יששכרוף ששיקר על חיילי צה"ל אבל אי אפשר לתבוע אותו. אנחנו ניתן את הכוח לחיילנו לא רק להילחם בשדה הקרב אלא גם בתביעות אזרחיות."

61 תמכו 33 התנגדו וההצעה תועבר לוועדת הכנסת.

שירי דנון,
0 תגובות