מחסור בנהגים בתחבורה הציבורית

הוועדה לפניות ציבור בראשות ח"כ ישראל אייכלר קיימה דיון שעסק בבעיות קשות בתחבורה הציבורית בשכונות בית יעקב ובית וגן בירושלים. עיקר הטענות של התושבים והנוסעים שפנו לוועדה הם על נסיעות שמופיעות בלוח הנסיעות ולא מבוצעות בפועל, דילול נסיעות שגורם לנוסעים לאחר למקומות העבודה ולמקומות הלימוד, ועל כך שהדילול גורם להשארת נוסעים בתחנות ולעומס בתחנות.

יו"ר הוועדה ח"כ אייכלר אמר: "בכל הדיונים שהתקיימו בוועדה בנושא התחבורה הציבורית עלתה הסיבה לשירות הלקוי שזוכים לו נוסעי התחבורה הציבורית- המחסור בנהגים בתחבורה הציבורית. כנראה גם שההרתעה והענישה לא מספיק "כואבים" למפעילי התחבורה הציבורית. על מנת שיהיה שינוי בנושא, המדינה חייבת לשפר את מעמד הנהג ותדמית הנהג, לקצר הליכים בהכשרת נהגים גם על ידי הוזלת עלות ההכשרה, שיפור תשתיות לתחבורה ציבורית. ברגע שהמדינה נכשלה בטיפול בתחבורה הציבורית צריך לאפשר למגזר הפרטי לעשות זאת. כמה וכמה פעמים פניתי לשר התחבורה אבל כשזה מגיע למעשים התחבורה הציבורית היא החצר האחורית של משרד התחבורה. "

ח"כ מיקי לוי שהציע את ההצעה לסדר: "בשנה האחרונה הגיעו לחברי הכנסת בעיקר הירושלמים פניות על תדירות נמוכה מאוד של התחבורה הציבורית בנווה יעקב ובית וגן. תושבים מתלוננים על דילוגים על נסיעות, אוטובוסים עמוסים, איחורים וכו' לא תמיד באשמת החברות לעתים המדינה מוציאה מכרזים חסרים, שחונק את החברות עצמן כי היא רוצה לחסוך. לצערי משרד התחבורה, לא מספק תשובות הולמות

אני הייתי מטיל סנקציה על משרד התחבורה. אם אתם לא תתנו את הכבוד לרשות המפקחת אז יהיו סנקציות ולא יועברו לכם תקציבים מוועדת הכספים. מדינת ישראל כנראה חוסכת בקווים המזינים והתושבים לא יכולים להגיע אפילו לרכבת הקלה. יכול להיות שמשהו בתכנון לקוי. זה פוגע דווקא באוכלוסייה החלשה. אם חס וחלילה מדינת ישראל תצטרך להביא חיילים לחזית במקרה חירום. לא יהיה מי שיזרים את החיילים לחזית."

ח"כ מיכאל מלכיאלי: "כתושב שכונת נווה יעקב, אני מודע לניסיונות האמיתיים של אגד על מנת לעמוד בלוחות הזמנים, יחד עם זאת חשוב לציין, כי המצב הינו קטסטרופה. אני קורא לאגד להשקיע יותר בהשקת קווים יעודיים מהשכונות ישירות ליעדים החרדיים ברחבי הארץ, במקום המצב כיום שכולם מגיעים לבר אילן ונוצר שם לחץ שמביא לקריסה שבוע אחר שבוע. בנוסף, על הכנסת לחייב את משרד התחבורה לפעול בנושא במלוא הכוח ע"מ לפעול בנושא. לא די בדיבורים, אם יש צורך צריך פשוט לעצור את התקציבים למשרד התחבורה".

מורן יונה, מ"מ מנהלת תחום תחבורה ציבורית בירושלים:" בנוגע לאי הביצועים, גם כשאגד מביאה את הנהגים יש בעיה במסופים. מסיימים נסיעה של שעה וחצי במקום שאין בו כלום ואז צריך לצאת לעוד נסיעה. צריך להוסיף במסופים מבנים לנהגים שיאפשרו להם להתרענן.  אנחנו עובדים על זה חזק אבל אנחנו צריכים לקבל רישיונות והיתרים. בנושא המחסור בנהגים. אנחנו במשרד מנסים לקצר את התהליכים. אגד מחוייבת לבצע את הנסיעות כפי שכתוב בתנאי הרישיון. אם היא לא מבצעת היא נקנסת."

אריה קינג, חבר מועצת עיריית ירושלים: הסימפטומים האלה חוזרים גם במקומות אחרים.כשהיא רוצה העירייה יכולה לאשר דברים תוך כמה חודשים. אני מציע לא לחכות להיתרים אלא להוציא בקשה לשימוש חורג.

 

 

דדי שי,
0 תגובות