זמר שעל עיניו סרט הדבקה

מראה זמר המופיע בפני נשים כשעל עיניו סרט הדבקה, גורם לנפשי להתכווץ, לא בגלל שזה נוגד את עולם הערכים שלי, אלא דווקא בגלל שבעיקרון אני מסכים איתו. 
גם אני כמוהו, חושב שהתבוננות ממושכת של גבר בנשים רוקדות, היא מעשה לא צנוע ומביך, הן עבורו והן עבורן. 
גם אני כמוהו, חושב שצריך להתאמץ ששמירה על גדרי הצניעות לא תמנע מנשים לרקוד או מזמרים להופיע. 
ובכל זאת, הבחירה להדביק מסקינטייפ על העיניים (אם אכן זו הסיבה למחווה התמוהה הזו), היא בעיני שגיאה גדולה ומרה, בעיקר בגלל המוזרות שלה.
חברים וחברות טוענים שמדובר במחווה הומוריסטית שנעשתה לרגע קט, מה שהופך את הדיון הסוער שפרץ בעקבות המעשה, לתיאורטי, וממילא להרבה יותר נח בעיני. מבחינתי - איני דן בזמר ממשי ובאירוע שהתרחש, אלא באירוע שהציבור חושב שהתרחש...
הרי כל כך קל ופשוט למצוא פתרון אחר לסיטואציה הזו, אפשר לסובב מעט הפסנתר, אפשר להרכיב משקפיים כהים, והכי פשוט - להדליק פנס רב עוצמה שיאיר על הזמר. כל מי שעמד פעם על במה, יודע כמה פשוט לגרום לתאורה למנוע ממך לראות את הקהל באולם.
אך חוששני שהתפיסה העומדת בבסיס המעשה הזה, לא מעוניינת בפתרון פרקטי ופשוט, אלא דווקא בהכרזה הפומפוזית. זו עמדה דתית שכיחה שסבורה שיראת שמים נמדדת בחריגות ובמוזרות שלה, שדבקות בה' צריכה למשוך תשומת לב ולתפוס כותרות. מה שנתפס בעיני הציבור כהתנהגות אנושית נורמלית, נתפס אוטומטית כ"לא מספיק דתי". העמדה הזו מרחיקה כל כך הרבה אנשים מעולם ההלכה, עד כדי כך שהיא גובלת בחילול השם. 
מי שמדביק סרט שחור על עיניו לא רק רוצה שלא לראות את הנשים הרוקדות, הוא בעיקר רוצה שיראו שהוא לא רואה את הנשים הרוקדות. מה שמזכיר לי את דברי הרב עמיטל, שאמר שהתורה נגמרת במילים "לעיני כל ישראל", כי כשעושים מעשה רק כדי שהוא ייראה לעיני כל ישראל - שם נגמרת התורה...

אילעאי עופרן,
0 תגובות