היום הבינלאומי לשוויון זכויות

מליאת הכנסת קיימה דיון לציון היום הבינלאומי לשוויון זכויות לאנשים עם מוגבלויות.

יו"ר הכנסת יולי יואל אדלשטיין אמר בפתח הדיון: "רק הבוקר חנכנו את עמדת הנגישות שתוצב מהיום והלאה באגף קדמה. המטרה שלנו היא שכל אדם שמגיע לכנסת, לא משנה עם איזו מגבלה הוא נאלץ להתמודד, יכול להרגיש שכאן אין לה שום משמעות. בעמדה החדשה הוא יוכל למצוא את כל הסיוע הן במידע על הנגישות בכנסת, הן בהשאלת אבזרי עזר והן בהדרכה ובהכוונה אנושית.

חשוב לי בהזדמנות זאת להביא לידיעת חברי הכנסת פעולות נוספות שביצענו לאחרונה בתחום הנגישות. לקחנו על עצמנו ליישם באופן מלא בתור דוגמה לשאר מוסדות הציבור את התקנות החדשות לשוויון זכויות לאנשים עם מוגבלויות שנכנסו לתוקף בחודש שעבר. אפילו הוספנו עליהן. לאחר השקעה רבה כל המידע באתר הכנסת נגיש היום לאנשים עם מוגבלויות שונות כגון עיוורים, כבדי ראייה, עיוורי צבעים וכבדי שמיעה. כך גם במבנה ובתשתיות הפיזיות של הכנסת. בהתאם לתכנית העבודה המסודרת הוספנו מעלונים, שירותי נכים, רמפות ושילוט מאיר עיניים. מבחינתי פרויקט הנגישות הוא אחד מן החשובים ביותר שמתבצעים בכנסת, והוא נגזר מאמונה עמוקה בתפקיד הבית הזה. כאן לכל אחד – ואני מתכוון לזה – לכל אחד יש מקום. כאן כל דעה יכולה להישמע, כאן הפסיפס הישראלי צריך להופיע בשלמות במלוא הדרו."

ח"כ אילן גילאון: "נגישות, זה מסילות הלב, זאת תכונת אופי. להיות נגיש זה דבר שמאפשר נגישות אמתית ונגישות היא אותה תפיסת עולם, שבעיני גם החזון שלנו צריך להיות – חזון של כל מדינה מתוקנת שמאפשרת לכל פרט בתוכה להגיע למחוז חפצו מכובד ועצמאי בלי חמלה ובלי דעה קדומה. רק בהגינות. הרי זאת המשמעות של חברה. אני מעצים כאשר אני יכול, ואני מועצם בלי שאיש יעשה עמדי חסד. לכן ככל שאנחנו יכולים להגיע לתפיסת העולם החדשה הזאת שאיננה מתקנת עוד אנשים, אלא היא מתקנת את סביבתם כך שכל פרט בתוכה יוכל להגיע למחוז חפצו ולחוות את עיקר חוויית חייו מכובד ועצמאי – כך ייטב. זה סממן של חברה מתוקנת. ככל שמדד הנגישות בחברה הוא יותר גבוה אנחנו יכולים לקרוא מזה את הכול."

ח"כ קארין אלהרר: " עברנו שנה מאוד מאוד משמעותית בתחום זכויות אנשים עם מוגבלויות. אני חושבת שאם אפשר לשים את האצבע על נקודות בזמן, שבהן קרו דברים מיוחדים בתחום זכויותיהם של אנשים עם מוגבלויות, אז הייתי שמה את האצבע על שנת 98', אז נחקק חוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלויות. בפעם הראשונה דיברנו על זכויות ולא על חסד, ובפעם הראשונה לא עושים לאף אחד טובה, אלא זה כתוב בחוק; ואם ניקח את השנה, השנה הזאת הייתה שנה שבה ראינו אנשים עם מוגבלויות שיוצאים לרחובות, וראינו דיונים והצעות לסדר ודיונים מהירים כאן בכנסת בנושא הזה, כי אני חושבת שעם כל הזכויות ועם כל החקיקות לא הולכים למכולת. עם הקצבאות הולכים למכולת, עם הכסף קונים את התרופות, ועם הכסף קונים את האוכל, ולא בכדי ישבו היום בדיון בוועדה אנשים מאוד טעונים ומאוד כעוסים, כי בסוף מבחינתם מה שהם רואים זה אותנו מדברים, אבל חשבון הבנק נשאר עדיין עם 2,342 שקלים."

כפיר ענבי,
0 תגובות