יו"ר ועדת הפנים הציג את השינויים בחוק ההמלצות

יו"ר ועדת הפנים דודי אמסלם הציג לוועדה את שני השינויים בחוק ההמלצות:

בתיקים שבהם יש פרקליט מלווה, ושבהם לפי הצעת החוק המשטרה לא תוכל להעביר לפרקליטות את עמדתה בכתב לעניין מכלול התשתית הראייתית לביסוס האשמה נגד החשודים, נוסף סייג ולפיו היועמ"ש לממשלה או פרקליט המדינה יוכלו לבקש להעביר בכל זאת את העמדה, אם ראו כי הדבר דרוש לשם החלטה בתיק (התיקון בסעיף 1, בפסקה (3)).
החוק לא יחול על חקירות שהחלו לפני תחילתו (התיקון בסעיף 3).

 

ניתן להגיש הסתייגויות חדשות לגבי שני נושאים אלה עד יום חמישי ב-12:00.

ח"כ תמר זנדברג: "התיקון השני (שהחוק לא יחול על חקירות שהחלו לפני תחילתו), מעקר את החוק מתוכן. היועץ המשפטי רשאי לבקש להעביר בכל זאת את עמדת המשטרה. בתיקים של פרופיל ציבורי גבוה, היועץ המשפטי יבקש. אז מה שנותר מהחוק זה עניין ההדלפות וזה מטריד כי זכות הציבור לדעת. הציבור צריך לדעת והוא ידע. לא נתחיל לרדוף עיתונאים. הכל נועד להלך אימים על הממשק שבין התקשורת לחקירה".

ח"כ מיקי לוי: "אפשר להירגע. ראש הממשלה ביקש מאמסלם להוציא אותו מהחוק. ממש לא. דעת היועמ"ש לא נוחה. מחרתיים תיפתח חקירה חדשה. ואז כן יחילו את החוק על ראש הממשלה. כל המסכה ששמתם כאילו זה לא חל על ראש הממשלה – שקר. החוק מתייחס ל-200 תיקי פרקליט מלווה. הכנסתם פוליטיקאים ישרים עם משפחות פשע. אני רואה את היועמ"ש כל בוקר מבצע חתימות".

ח"כ לאה פדידה: "1:0 לטובת הציבור, ועדיין החוק המתוקן מטיל דופי במקצועיות המשטרה. אתה לא סומך על המשטרה".

יו"ר הוועדה ח"כ דודי אמסלם התייחס לפרסומים הבוקר בעניין אשתו של ח"כ דוד ביטן: "הפרסומים הבוקר על אשתו של ביטן – (בסרקזם) "הכל בסדר". זה ימשיך. הדלפה כזו זו עבירה פלילית שדינה 3 שנות מאסר. את המלצות המשטרה לפרקליטות יכולים להדליף רק המשטרה או הפרקליטות. הסניגור לא מקבל את המלצת המשטרה".

ח"כ חיים ילין: "החשש שעולה מה קורה אם תיפתח חקירה חדשה של ראש הממשלה? חקירה 4000". היועץ המשפטי לוועדה, עדו בן יצחק: "המבחן הוא הזמן בו נפתחה החקירה. החוק לא חל על חקירות שכבר נפתחו ויחול על חקירות חדשות". ח"כ יעל כהן פארן: "ואם מתנהלת חקירה סמויה?" היועץ המשפטי עדו בן יצחק: "מי שיודע מתי נפתחה החקירה זו המשטרה. זה מתועד מתי היא נפתחה וזה מה שיקבע".

לילך וגנר, נציגת היועץ המשפטי לממשלה: "עמדת היועץ המשפטי לממשלה הובעה בהרחבה. התיקונים בחוק פחות רלוונטיים".

יו"ר הוועדה, ח"כ דודי אמסלם סיכם: "עובד שמתחילה חקירה בעניינו, שולחים לבוס שלו בעבודה מידע על כך. זה יהיה אסור. המשטרה תעביר לפרקליטות את כל החומר. רק הפרסום יהיה אסור. מעולם לא הייתה לי בעיה עם העברת חומרים. הבעיה שמפרסמים ועולמו של אדם חרב עליו. תופעת ההדלפות חמורה ואי אפשר עליה. הבוקר פתחתי עיתון וקראתי את כל פרטי החקירה של ביטן. יגידו לך 'זה לא אנחנו'. אבל כרגע רק המשטרה יודעת מה קורה שם. חוץ ממקרה ליאורה ברקוביץ אף פעם לא באו חשבון עם מדליף. יכולל היות שתמר זנדברג מאמינה שמותר להדליף. שתעלה הצעת חוק כזו. בינתיים זה אסור. המשטרה תעביר את הסיכומים שלה אבל זה לא יפורסם. ואם זה יפורסם, יש רק שני מקורות אפשריים – המשטרה או הפרקליטות. העדים עדיין לא יודעים. באים לנקודה קצרה, קטלנית וללא תועלת, ושם ממקדים את חקירת ההדלפה. אתם חושבים שהחוק לא טוב לאזרחים? כל שנה 30,000 איש חשופים לזה. אין בית שאין בו מת. אין כמעט חבר שלא עבר את האירוע, ומדירים אותו, בבית הכנסת, בעבודה. זה לא ראש הממשלה, זה הגננים שהעסקתי בעיריית ירושלים וכל העירייה דיברה עליהם, ואחר כך נסגר התיק, אבל מי יחזיר להם את החיים שלהם?"

שירי דנון,
0 תגובות