ראשי פרלמנטים ממדינות אפריקה בכנסת

מתקרבים לאפריקה: לראשונה בתולדות הכנסת יתארחו במשכן, בו זמנית, חמישה יושבי ראש של בתי נבחרים, כולם ממדינות אפריקה: רואנדה, אוגנדה, גאנה, טנזניה ודרום סודן. אירוע בסדר גודל כזה של אירוח ראשי פרלמנטים, לא היה בכנסת מעולם, ואף לא אירוע בסדר גודל המתקרב לכך. עד כה לא התארחו במשכן הכנסת יותר משני יושבי ראש בו זמנית.

יו"ר הכנסת, יולי יואל אדלשטיין: "אני נרגש לקראת אחד הכנסים הגדולים והמשמעותיים שהיו אי פעם בכנסת. לשיתוף הפעולה עם מדינות מיבשת אפריקה יש חשיבות מדינית וכלכלית מן המעלה הראשונה, וכול הצדדים יצאו נשכרים מכך. אני שמח כי מדינות מכל רחבי היבשת, בחרו להשתתף בכנס המקצועי הייחודי שמארגנת הכנסת, אשר נועד לחזק את הפן הפרלמנטרי בשיתופי הפעולה של ישראל עם מדינות אלה".

ראשי הפרלמנטים מאפריקה נענו להזמנת יו"ר הכנסת והם מגיעים לכנס פרלמנטרי, בשבוע הקרוב (ימים שלישי-חמישי, 5-7 בדצמבר), בו יקיימו דיונים בנושאים מגוונים עם חברי כנסת מכל סיעות הבית. בין היתר, יושבת הראש של פרלמנט רואנדה, הפרלמנט היחיד בעולם בו יש רוב לנשים, דונטילה מוקבליסה, תישא דברים בדיון על העצמת נשים ושוויון מגדרי בו ישתתפו גם חברות כנסת מהמובילות נושא זה בכנסת עיידה תומא סלימאן יו"ר הוועדה למעמד האישה וח"כ עליזה לביא; יו"ר ועדת החוץ והביטחון, ח"כ אבי דיכטר ירצה על אתגרים משותפים לישראל ולאפריקה בנושא לחימה בטרור; וח"כ בני בגין יסביר על חוק הטרור בישראל ומשמעויותיו; יו"ר ועדת השקיפות, ח"כ סתיו שפייר ויו"ר ועדת העלייה, הקליטה והתפוצות, ח"כ אברהם נגוסה ישתפו אף הם את האורחים בניסיונם הפרלמנטרי בנושאים הרלוונטיים.

מנכ"ל הכנסת, אלברט סחרוביץ, יישא דברים על הנגשת הכנסת לאנשים עם מוגבלויות ועל פרויקטים בתחום הקיימות במשכן, ומזכירת הכנסת, ירדנה מלר-הורוביץ תסביר על תהליכי חקיקה ועל עבודת ועדות הכנסת. כל הדיונים יועברו בשידור חי באתר הכנסת.

ביום השני לכנס, יום רביעי הבא, יקבלו את פני האורחים הן נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין והן ראש הממשלה בנימין נתניהו. האורחים גם יבקרו בחברות סייבר וחקלאות. ביומו האחרון של הכנס, יקיימו האורחים סיורים ברחבי ירושלים: יד ושם, עיר דוד, ה-ויה דלורוזה וכנסיית הקבר, וכן ביקור בכותל המערבי ובמנהרות הכותל, באירוח השר לענייני ירושלים זאב אלקין.

בהנחיית מנכ"ל הכנסת אלברט סחרוביץ הושלמו ההכנות בכול יחידות הכנסת, התוכניות והלוגיסטיות, לאירוח המשלחות מאפריקה, בסך הכול צפויים להגיע  בו זמנית עשרות אורחים באחד הכנסים הבינלאומיים הגדולים שאירחה הכנסת.

בשלוש השנים האחרונות, בהנחיית יושב ראש הכנסת אדלשטיין, הורחבה מאד הפעילות הבינלאומית של הכנסת ונחתמו הסכמי שיתוף פעולה עם לא פחות מ 20 פרלמנטים. מספר הסכמים נחתמו גם עם מדינות אפריקאיות: רואנדה, אוגנדה, חוף השנהב, אתיופיה וקניה. הכנסת שואפת לחזק הקשרים שלה עם פרלמנטים רבים ככול האפשר בעולם, ליצור שיתופי פעולה בתחומים שונים ולחזק את פעילות ישראל בארגונים בינפרלמנטריים שונים בעולם. לאחרונה אף הקימה הכנסת גם חטיבה בינלאומית שאחראית על מכלול הפעילות הזו והכנס שצפוי להתכנס בשבוע הבא, של יושבי הראש ממדינות אפריקה, הוא בהחלט גולת הכותרת של העשייה עד כה.

שגית לוי,
0 תגובות