מחלוקות בקואליציה מנעו העברות תקציביות

יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני (יהדות התורה) הפסיק אתמול (ב') דיון בשינויים בתקציב 2017 בסך כולל של כ- 7.5 מיליארד שקלים, לאחר הודעת חברים מהקואליציה שלא יתמכו בהעברות התקציביות.

מדובר ברכז הקואליציה בוועדת הכספים, ח"כ מיקי זוהר (הליכוד) וח"כ עודד פורר (ישראל ביתנו), ששניהם ביקשו שלא להעלות את הבקשות להעברות התקציביות לדיון כלל. ח"כ זוהר רמז על מחלוקות פוליטיות בתוך הקואליציה וח"כ פורר, הסביר את התנגדותו להעברות התקציביות באי העברת תקציבים לעולים חדשים, דרישה שעלתה מסיעתו, סיעת ישראל ביתנו השותפה לקואליציה. בתחילה עוד הספיקה הוועדה לדון בשתי בקשות להעברות תקציביות לחברת 'דירה להשכיר', בסך של 250 מיליון שקלים לטובת בינוי ורכש מיטות למעונות סטודנטים. הבקשות אף אושרו בהצבעה בתמיכת חברי אופוזיציה, אלא שחברי הכנסת זוהר ופורר הגישו רביזיה (בקשה להצבעה חוזרת (א"ק)) ובכך מנעו את אישורן הסופי של שתי ההעברות הללו. נוכח התנהלות הקואליציה, הודיעו גם חברי האופוזיציה שהם יצביעו מעתה נגד הבקשות התקציביות, מה שלא הותיר ברירה בידי יו"ר הוועדה, ח"כ גפני, והוא החליט לעצור את הדיון.

במהלך הדיון היו חילופי דברים בין חברי הכנסת בתוך הקואליציה. ח"כ מיקי זוהר, קרא לגפני לעצור את ההצבעות ואמר: "אני חושב שאם עמדת הקואליציה נגד הבקשות התקציביות, אין זה ראוי שיו"ר הוועדה יביא את זה להצבעה. אם אתם רוצים להישען על האופוזיציה להעברת בקשות תקציביות בבקשה, אבל אז גם בחקיקה ובדברים אחרים, תישענו על קולות האופוזיציה". זוהר היפנה דברים ברוח זו גם לחברי האופוזיציה וקרא להם לתמוך גם בחקיקה שמקדמת הממשלה.

כשעלתה לדיון בקשה להעברה תקציבית לרכבת ישראל, לצורך רכישת קרונות ממונעים, העברה של 558 מיליון שקלים והתברר שאין רוב בעד ההעברה בקרב חברי הקואליציה, ביקשה ח"כ מיכל בירן (המחנה הציוני) הפסקה ל'התייעצות סיעתית', אליה זימנה את כל חברי האופוזיציה בוועדת הכספים ושלאחריה החליטו גם הם להתנגד להעברות. אז התברר שהסיכויים לאשר את ההעברה הספציפית הזו לרכבת ישראל, כולל העברות נוספות אפסו והתפתח ויכוח בין חברי הכנסת מהקואליציה. ח"כ רחל עזריה (כולנו) קראה לעבר ח"כ זוהר: "אתה עוצר במו ידיך את העברת הכספים לרכבת, שבין השאר מיועדים להשלמת פרויקט הרכבת לירושלים. אתה שמצהיר כל הזמן על פועלו ועל הצורך לחזק את ירושלים פוגע בה ובתושביה. שיידעו מצביעי הליכוד ובמיוחד חברי הליכוד בירושלים, מי מונע את השלמת הרכבת הקלה לבירה. ח"כ זוהר מהליכוד".

ח"כ זוהר לא נשאר חייב וקרא לעברה "עוזרת של שר האוצר. עוד אמר: "אנחנו לא חותמת גומי ולא נאשר כל דבר, אף אם יש לחץ כזה או אחר על יו"ר הוועדה". יו"ר ועדת הכספים, ח"כ גפני, אמר לזוהר ולחברי כנסת נוספים: "אנחנו לא חותמת גומי ומעולם לא היינו חותמת גומי, יש פה דברים חיוניים אותם רציתי להביא לאישור. יש פה דברים שעוצרים את המדינה. אין לי שום אינטרס אישי בהעברות שמונחות על השולחן, פשוט מדובר בדברים חשובים שפוגעים בפעילות משרדי הממשלה".        ח"כ רועי פולקמן (כולנו) אמר על טענותיו של ח"כ עודד פורר, נגד תמיכה בבקשות התקציביות: "הוא מתרץ את ההתנגדות שלו באי העברת כספים לעולים, בעוד שמה שבאמת מעניין אותם (את סיעת ישראל ביתנו, סיעתו של שר הביטחון (א"ק)), זה להעביר עוד כספים לביטחון שהשר שלו דורש ונמצאים במו"מ ולהפעיל לחץ בנושא באמצעות העברות לתחומים אחרים".

מתוך 7.5 מיליארד שקלים של שינויים בתקציב, מתוכם 5.03 מיליארד שקלים עודפי תקציב, הוועדה הספיקה לדון רק בהעברת 250 מיליון ₪ לחברת דירה להשכיר לצורך הגדלת מספר חדרי המעונות והמיטות לסטודנטים במוסדות להשכלה גבוהה ובהעברת 558 מיליון ₪ למשרד התחבורה, בעיקר לתקציב הרכש של קרונות של רכבת ישראל. על ההעברות לחברת דירה להשכיר הוועדה הצביעה כאמור אך למרות האישור בהצבעה, בקשת הרביזיה של חברי הכנסת פורר וזוהר מעכבת את העברתן. לגבי ההעברות לרכבת ישראל אף לא התקיימה הצבעה. גפני סגר את הישיבה לאחר שהוברר כי לא יהיה רוב לאישור ההעברה הזו וההעברות הנוספות שעל הפרק.

להלן בתמצית, הבקשות להעברות התקציביות שהיו אמורות להידון היום: 250 מיליון ₪ למשרד השיכון לטובת חברת 'דירה להשכיר', 558 מיליון ₪ למשרד התחבורה עבור רכבת ישראל, 85 מיליון ₪ למשרד הפנים, 313 מיליון ₪ למערכת ההשכלה הגבוהה, 61 מיליון ₪ למתאם הפעולות בשטחים, 27.7 מיליון ₪ למשרד החקלאות, 22 מיליון ₪ למשרד החינוך, 1.073 מיליארד ₪ לסעיפים שונים בתקציב משרד השיכון. בנוסף, היו אמורים להידון העברות של כ- 5.03 מיליארד ₪, מתוכם 5.01 מיליארד ₪ עודפי תקציב במשרד השיכון, בגין פרויקטים רב שנתיים שהביצוע שלהם מתפרס על-פני מספר שנים.

שי טלמור,
0 תגובות