נתניהו הודיע שחוק ההמלצות לא יחול עליו

ראש הממשלה בנימין נתניהו מגיב למשבר חוק ההמלצות ואומר כי הוא חוק טוב ששומר על כבוד האדם. נם זאת, נתניהו ביקש להחריג את עצמו מהחוק כך של יחול על החקירה המתנהלת בעניינו.

נתניהו מסביר כי החוק מסדיר את ההפרדה הברורה שקיימת בדמוקרטיה בין תפקיד המשטרה לבין תפקיד הדרג המשפטי. בנושאים שנקבעו בחוק, הדרג המשפטי הוא הגוף היחיד שמוסמך להחליט אם להעמיד אדם לדין.

הוא אומר שהחוק נועד למנוע פרסום של המלצות משטרה שמותירות עננה על אנשים חפים מפשע, דבר שקורה חדשות לבקרים.

עם זאת ראש הממשלה אומר שהעיסוק בחוק ההמלצות הפך לכלי ניגוח פוליטי נגד ממשלה נבחרת שמביאה הישגים חסרי תקדים בביטחון, בכלכלה, בחברה ובזירה המדינית.

לכן הוא אומר: "על מנת שהדיון בחוק יהיה ענייני ולא ינוצל לתעמולה פוליטית, ביקשתי מח״כ אמסלם לוודא שהחוק ינוסח כך שלא יחול על החקירה שמתנהלת בענייני".

נתניהו מסביר: "ממילא ברור לכל שלהמלצות המשטרה בענייני אין שום משמעות. נראה שהן נקבעו כבר בתחילת החקירה, הודלפו לכל אורכה, ולא השתנו למרות העובדות הברורות שמוצגות פעם אחר פעם - שמוכיחות שלא היה כלום".

הוא מדגיש את דעתו: "בדמוקרטיה שומרת חוק צריך לאפשר לדרג המשפטי לקבל החלטות באופן ענייני ונקי מלחצים. לכן צריך להעביר את חוק ההמלצות. החוק נכון ודרוש, ומשהובהר שאין לו שום נגיעה לענייני האישי, אני מצפה מכל חברי הקואליציה לתמוך בו".

הבוקר יו"ר הקואליצה ח"כ דוד ביטן הגיע לחקירה במשרדי להב 433. ביטן נחקר במסגרת פרשת שחיתות בראשון לציון שבמסגרה עוכבו לחקירה 17 בכירים בעירייה ואנשי עסקים.

מהמשטרה נמסר שהוא נחקר בלהב 433 בחשד לעבירות שוחד, מרמה, הפרת אמונים ורישום כוזב במסמכי תאגיד.

היועץ המשפטי של הכנסת איל ינון קבע כי ח"כ דוד ביטן לא יוכל להצביע בוועדת הפנים על חוק ההמלצות.

דוברת המשטרה מרב לפידות אמרה כי החקירה הזו מתנהלת יותר משנה וחצי. היא הסבירה כי מדובר בחקירה של ארגוני פשיעה חמורה שהיה קשר ביניהם לבין גורמי שלטון מקומי וארצי. לדבריהף המשורה לא מוציאה מידע על חקירות מתנהלות במון שהנחקירם נמצאים בחדרי חקירות.

הערב הותר לפרסום כי ראש עיריית ראשון לציון, דב צור, הוא חשוד מרכזי בפרשת השחיתות, יחד עם מי שהיה בעבר סגנו, כיום יו"ר הקואליציה דוד ביטן.

מהמחנה הציוני נמסר: "בזכות מאות ההסתייגויות שהגשנו, בזכות הפנייה הישירה לראשי סיעות הקואליציה – ניצחנו. חוק ההמלצות לא יגשים את יעודו. היום נוכחנו לגלות שוב, שכשאנחנו ביחד – אנחנו חזקים יותר. גם מהשחיתות. באותה הרוח, נצא לרחובות בבחירות הקרובות ונחזיר לעצמנו את המדינה".

יו"ר מפלגת העבודה אבי גבאי אומר: "אני שמח שעשרות האלפים ברחובות, חברי הכנסת שהגישו מאות הסתייגויות והפניה הישירה שלי לכחלון ובנט הובילה לשינוי. שיהיה ברור - לחוק המושחת הזה נתנגד גם אם לא חל על ראש הממשלה. זה חוק בעד מושחתים ונגד החוקרים".

לנתניהו הוא אומר: "‏לא, ביבי. הציבור - לא בימין ולא בשמאל - לא קונה את ההשתלחות שלך במשטרה ואת הדאגה הפתאומית שלך לכבוד האדם. 
הספירה לאחור החלה. לא שמאל, לא ימין, ישר".

יאיר לפיד אומר: "הודעת נתניהו שהוא מסיר את החלק בחוק הנוגע אליו אישית היא הודאה באשמה. אחרי כל ההכחשות הוא מודה שהחוק היה פרסונלי מהרגע הראשון ונולד בחטא אצלו בלשכה. גם אלה שאומרים עדיין ״על סיגרים לא מדיחים״ יודע שעל סיאוב ושחיתות של שליט שנמצא על הכסא יותר מדי זמן מדיחים ועוד איך. אני מברך את חברינו בכל מפלגות הבית - משמאל ומימין, מהקואליציה והאופוזיציה -שנאבקו יחד אתנו. היום נצחנו בקרב, המלחמה עוד רחוקה מלהגמר".

ועדת הפנים והגנת הסביבה בראשות ח"כ דוד אמסלם התכנסה היום לישיבת הכנה של "חוק ההמלצות" לקריאה שנייה ושלישית; הצעת החוק קובעת כי המשטרה לא תוכל לפרסם המלצות בתום חקירה, אולם בחקירות בהן יש פרקליט מלווה יוכל היועץ המשפטי לממשלה לבקש חוות דעת מן המשטרה; 

יו"ר ועדת הפנים דוד אמסלם אומר:"מה שקורה כאן זה דבר חמור מאוד. יש כאן צבא עצום שכולל את כל המערכות הפוליטיות והתקשורתיות להפיל את נתניהו. משטרת ישראל צריכה לחקור כל תלונה וכל דבר שמגיע אליה, אבל מה היה קורה אם היו חוקרים את ביטן עוד יומיים, מישהו כאן מנסה לטרפד את החקיקה"

ח"כ יהודה גליק (הליכוד) כתב בטוויטר כי: "קידום חוק ההמלצות בעיתוי זה נראה גרוע. זימון ח"כ דוד ביטן לחקירה בעיתוי זה נראה גרוע. אף אחד מהנראויות הללו לא מקזז את השני ולא מצדיק את השני"..

עם זאת, בליכוד ובכולחנו נשמעות קריאות לדחות את ההצבעה. 

השר להגנת הסביבה זאב אלקין ביקש היום (ראשון) לדחות את ההצבעה על חוק ההמלצות בשבוע בישיבת שרי הליכוד.

ח"כ מיקי זוהר (הליכוד) אומר כי אסור לייפות את הדברים, חוק ההמלצות מסייע לראש הממשלה.

ח"כ מרב בן ארי (כולנו) הגישה הסתייגות להצעת חוק ההמלצות כתנאי לתמיכתה בו.

לפי ההסתייגות, החוק ייכנס לתוקף תוך שלושה חודשים מאישורו הסופי.

בן ארי אמרה: "‏לאחר חשיבה ארוכה בנושא אני מודה ליו"ר המפלגה שלי משה כחלון על חופש פעולה פרלמנטרי. לאחר שהנושא הפרסונאלי בחוק ההמלצות טופל בזכותנו, הגיע זמן לטפל בתחולת החוק כדי להימנע אפילו ממראית עין של חוק פרסונאלי. זה התנאי שלי לתמיכה בחוק".

 ח"כ יואל חסון, יו"ר סיעת המחנה הציוני ומרכז האופוזיציה, הביע תמיכה בהסתייגות.

הוא אמר:"אנו מברכים על התפכחות כולנו, לא ניתן יד לחוק הפרסונלי שנתפר במיוחד למידותיו של אדם אחד- לבנימין נתניהו". 

אורי רבינוביץ,
0 תגובות